Theresa May;skótok;maradás;Brexit;YouGov felmérés;

- Nem szakadna el a skótok többsége

A Brexittel kapcsolatos, június 23-án megrendezett népszavazás ellenére a skótok többsége a függetlenség ellen szavazna. Ez derült ki a YouGov felméréséből, amely szerint 53 százalék az Egyesült Királyságban kíván maradni, s csak 47 százalék választaná az önállóságot.

Egy másik adat azt mutatja, hogy az eddig véltnél jóval kisebb az uniós csatlakozás vonzereje. Eszerint ugyanis amennyiben a választóknak Nagy-Britannia és az EU között kellene választaniuk, az előbbi mellett 46, az utóbbi mellett pedig 37 százalék voksolna.

A júniusi referendumon a skótok többsége az angolokkal és a walesiekkel szemben az Unióban maradás mellett voksolt. Több mint 60 százalék látta úgy, hogy Nagy-Britanniának az EU-ban kellene maradnia. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök ezért szóba hozta, hogy ismét szavazni kellett a függetlenségről. Az erről szóló 2014-es népszavazáson a többség, 55 százalék szavazott arra, hogy Skócia az Egyesült Királyság része maradjon.

Az új brit miniszterelnök, Theresa May mindenképpen azt akarja, hogy Skócia ne távozzon az országból. Mint mondta, Nagy-Britannia csak akkor lépteti életbe a kilépést szentesítő 50-es cikkelyt, ha ennek feltételeiről már egyeztetett az egyes régiókkal is. A tárgyalások során London számára az a legfontosabb cél, hogy az uniós közös piac részese maradjon.

Egyértelműen sikeresnek nevezhető Ferenc pápa négynapos lengyelországi látogatása. Bár a jobboldali populista kormány képviselői, illetve a konzervatív egyházi hierarchia tagjai is fenntartásokkal fogadták a pápalátogatást, az a tény, hogy a Katolikus Ifjúsági Világtalálkozó zárónapján a Krakkó melletti Brzegiben megrendezett pápai szabadtéri misét 2,5 millióan hallgatták végig, azt bizonyítja, a fiatal nemzedék nagyon is kedveli az argentin származású katolikus egyházfőt.