A legnagyobb három orosz mobilszolgáltató, a Megafon, az MTSZ és a Vimpelkom több mint 180 ezer előfizetője játszik a moszkvai régióban. A kis szörnyek utáni mobiltelefonos vadászat az orosz fiatalokat is arra késztette, hogy felkeljenek a székből, útra keljenek és a GPS segítségével ráleljenek a pici zsebszörnyekre. Számuk napról napra meredeken növekszik. A vadászat Moszkvában különösen a kora reggeli és az esti órákban a leggyakoribb.
A három cég derekasan állja a sarat, szakértőik szerint a rendszer jól viseli a megnövekedett terhelést, és a minőségre sincs panasz. Itt ugyanis az országos átlagnál nagyobb a bázisállomások száma, magas a területi lefedettség. A most folyó modernizálás is segít biztosítani, hogy a Pokemonnal egyidejűleg jelentkező más természetű növekvő adatforgalomban se legyen fennakadás, még akkor sem, ha nagyobb sport vagy zenei események zajlanak egyidőben.
A 35 év alatti fiatalok a legaktívabbak. A Pokemon hívők számáról viták folynak. A Vimpelkom vállalat például azt állítja, hogy csak egymaga 213 ezer felhasználót szolgál ki Oroszországban. Moszkván kívül Szentpéterváron, a fővárostól 500 kilométerre fekvő Voronyezsben és a Transzszibériai vasútvonal végállomásánál fekvő Vlagyivosztokban van a legtöbb előfizetője.
Néhány moszkvai metróállomás környéke különösen kedvelt vadászterület, ugyanakkor vannak kifejezetten tiltott zónák. Hivatalos tiltólista még nincsen, ezen még dolgoznak, Putyin sajtótitkára azt azonban már világossá tette, hogy nem szeretnék, ha a Kremlt Pokemon vadászok keresnék fel. A kidolgozandó ajánlások között mindenképpen szerepelni fognak az államhatalmi szervek, ahol nem szívesen látott vendég lesz a szörnyecske.
A metró vezetése mindössze visszafogottságot kért a legnagyobb zsúfoltság idején. A repülőtereken nem tiltják a játékot, a vasúttársaságok azonban e téren szigorúbbak. A bankok sem tartoznak a tiltók közé. Az állami Szberbank ráadásul marketing tevékenységében is felhasználja a játékot, és minden bankfiókjában hozzáférhetővé teszi.
A pravoszláv egyház nem nézné jó szemmel, ha a játékosok kultikus helyeken, temetőkben, színházban és múzeumban játszanának, megzavarva ezzel mások nyugalmát. A zsinagógák és más zsidó kulturális épületek körül szabad a játék. Az iskolák és az egyetemek viszont nem engedik be az oda nem tartozókat. Ahol pedig nincs mese, azok a katonai létesítmények, a rakéta-kozmikus terület, és természetesen a Nemzetközi Űrállomás, ahol a használat technikai feltételei amúgy sem adottak.
Az orosz politikusok között akadnak, akiknek erős fenntartásaik vannak a játékkal kapcsolatban. Jevgenyij Fjodorov az alsóház költségvetési bizottságának radikalizmusáról ismert tagja azt fejtegette egy nyilatkozatában, hogy a Pokemon ellentétes az orosz mentalitással, az egésznek reklám szaga van, néhány hónap alatt kimegy a divatból. Ennél azonban keményebb vád, hogy célja káoszba dönteni az országot. A Pokemon segítségével mozgósíthatóak az emberek egy adott helyre, ami tömeges rendbontásokhoz vezethet.
Franc Klincevics, a felsőház védelmi bizottságának első alelnöke nem kevesebbet állít, mint hogy maga az ördög jött el Oroszországba ezzel a játékkal, hogy megsemmisítse a lelkeket. Ő nem hiszi, hogy ez a játék gyorsan süllyesztőbe kerül, viszont meggyőződése, hogy megteremtésében a titkosszolgálatok is részt vettek, amelyek ilyen módon videós információkhoz jutnak szerte a világon.
„Figyelmesen tanulmányozva, szakértőkkel konzultálva, pszichológusokkal és a titkosszolgálat képviselőivel beszélgetve, arra a következtetésre jutottam, hogy a Pokemon Go játék, amelyet manapság elég ártatlannak neveznek Nyugaton, az Orosz Föderációban valójában veszélyes fegyverré válhat” – jelentette ki. Azt állítja, hogy az országa ellen indított információs háborúban nagyon komoly társadalmi manipulációs eszközzé válhat, amely formálhatja a közvéleményt, sőt destruktív folyamatokat generálhat, egészen az államcsínyig.
Alekszandr Mihajlov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat nyugalmazott tábornoka is csatlakozott ehhez a véleményhez, amikor azt fejtegette, hogy az efféle mobiltelefonos alkalmazásokat a különleges szolgálatok információgyűjtésre használhatják. „Gondoljanak bele, hogy ez a kis szörnyeteg nem valamelyik parkban, hanem egy titkos objektum területén jelenik meg, ahol a hadköteles vagy bármelyik más katona felvételeket készít a kamerájával. Saját akaratából, mindenféle nyomás vagy beszervezés nélkül. Ez az információgyűjtés ideális módszere a titkosszolgálatok számára”.
A hírközlésért és tömegkommunikációért felelős miniszter is azt gyanítja, hogy a játék létrehozásában szerepe lehetett bizonyos hírszerző szerveknek, amelyek videoinformációkhoz akarnak jutni a világ különböző pontjain.
Kommunista képviselők azt követelik a kormányfőtől, hogy vizsgálja ki annak a káros hatását, hogy a biztonsági szolgálat munkatársai munkaidőben Pokemon Gót játszanak. Az enyhébb vélemények közé tartozik, hogy a játék olyan függőséget okozhat, mint a drog.
Dmitrij Marinicsev, az internetügyekben felelős ombudsman mindezzel szemben határozottan kijelentette, hogy a Pokemon Go nem jelent veszélyt a társadalom számára. Sőt, meggyőződése, hogy meg fog jelenni az orosz viszonyokra adaptált változata is. Attól sem tart, hogy a fiatalok ettől a játéktól kárt szenvednének. Ez csak a kezdet, még sokféle változata képzelhető el.
A körülötte zajló vihar csupán azt jelzi, hogy a társadalom eljutott addig az állapotig, amikor a virtuális valóság felzárkózik a fizikai térhez. Ezt a trendet nem lehet megállítani! „Ez a játék lakmuszpapírként egyszerűen megmutatta, hogy mi készek vagyunk és át is megyünk egy új világba”. Ez az internet világa. „Más szavakkal, a virtuális személyek, mint amilyenek a pokemonok, benépesítik a térségünket”.