RIO 2016;olimpia;Rio de Janeiro;aranyérem;első nap;

2016-08-06 07:50:00

Már az első nap aranyéremnek örülnénk

Hosszú Katinka szombat délután a női 400 méteres vegyesúszás előfutamában megkezdi szereplését a riói olimpián. A vasárnap hajnalban sorra kerülő fináléban egyértelmű aranyesélyesként ugorhat a medencébe.

A férfi 400 méter vegyes előfutamaival kezdődik meg a riói olimpia a magyar úszók számára. Verrasztó Dávid a szám Európa-bajnokaként indul ezen a távon, a tavalyi kazanyi világbajnokságon pedig második lett a japán Daija Seto mögött. „Egyértelműen a 400 vegyes a fő számom. Erős a mezőny, ezért szoros versenyre számítok. Az egyéni csúcsomon mindenképp javítanék, de egy jó úszással is elégedett leszek, mert eddig sajnos ez sem jött össze” – nyilatkozta Verrasztó még az indulást megelőzően.

A korábban botrányoktól nem mentes, szókimondó sportoló legnagyobb riválisa ezúttal is Seto lehet az aranyéremért való küzdelemben, illetve egy másik japán, Hagino Koszuke. Verrasztó mellett Gyurta Gergely is indul ebben a versenyszámban, ő negyedik lett a 2016-os Eb-n. Mindkét olimpikon a harmadik előfutamban vesz részt.

A hölgyeknél elsőként az ifjúsági olimpiai bajnok Szilágyi Liliána ugrik vízbe 100 méter pillangón. A londoni Eb fináléjában 57,54 másodperccel hiába úszott országos csúcsot, mindössze két századmásodperccel maradt le a dobogóról és végzett a negyedik helyen. A legjobbak versenyébe aligha szólhat bele Rióban. Célja, hogy tovább faragja rekordját, azzal viszont nem foglalkozik, hogy ez mire lesz elég.

Bernek Péter és Kis Gergő 400 méteres gyorsúszásban képviseli hazánkat. Bernek tavaly a rövid pályás Eb-n győzött ebben a számban, míg az idei, londoni versenyen harmadik lett. Ő a hetedik, míg Kiss a harmadik előfutamban startol.

A magyar szempontból leginkább várt versenyszám a hölgyek 400 méteres vegyesúszása lesz. Hosszú Katinka ezen a távon háromszoros világbajnok, azonban a londoni olimpián csak negyedik lett. Ezt követően az is felmerült benne, hogy felhagy az úszással, de szerencsére nem így tett. A londoni kudarc után edzőt váltott, azóta pedig férjével, az amerikai Shane Tusuppal készül. Az elmúlt négy esztendőben sikert sikerre halmozott, reményeink szerint a riói olimpia pedig meg is koronázza az „Iron Lady” munkáját. A 27 esztendős úszó az elmúlt napokban a lehető legtovább a medencében maradt, hogy felkészüljön az időeltolódás okozta nehézségre. Egyes beszámolók szerint este tíz körül zsúfolásig van a riói versenymedence, akár hatvan-hetven úszó is edz olyankor. Hosszú végül nem sokkal fél tizenkettő előtt, utolsóként fejezte be a tréninget. Jakabos Zsuzsanna is 400 vegyesen indul először. A szintén 27 éves úszó a 2016-os Eb-n Hosszú és a brit Hannah Miley mögött bronzérmet szerzett ezen a távon. Mindkét magyar az utolsó előfutamban úszik majd, s remélhetőleg Jakabos is ott lesz a vasárnapi fináléban, mely magyar idő szerint 3.49-kor startol.

Az első nap úszóprogramja a férfi 100 méteres mellúszással ér majd véget. Gyurta Dániel ezt a versenyszámot vélhetően a 200 méteres táv felkészülésére fogja használni, amelyben 2012-ben olimpiai bajnok lett. Utóbbiban jelenleg is nagy favoritnak számít, a 200 méteres mellúszás előfutamait kedden rendezik.