RIO 2016;sérülések;Novak Djokovic;riói olimpia;meglepetések;Williams-nővérek;Samir Ait Said;

2016-08-09 07:52:00

Meglepő eredmények, sokkoló sérülések

Már a nyitó fordulóban kiestek a női párosok versenyében címvédő amerikai Williams-nővérek, s nincs már versenyben Novak Djokovic, a férfi tenisz világranglista vezetője sem a riói nyári olimpián. Meglepő eredményeket produkáltak a favoritnak kikiáltott brazilok, akik egyelőre gólképtelenek. Az első napokban sajnos szörnyű sérülésekről készült felvételek is bejárták a világot.

Az amerikai Serena és Venus Williams korábban nem szenvedett vereséget párosban a nyári játékok történetében: Sydneyben (2000), Athénban (2004) és Londonban (2012) aranyérmesek lettek, Pekingben nem szerepeltek együtt. Természetesen Rióban is ők számítottak toronymagas esélyesnek, de a cseh Lucie Sáfárova, Barbora Strycová kettős megtréfálta az amerikaiakat: 6:3, 6:4-es vereséggel korán búcsúztak a Williams-nővérek.

Djokovic két, 7:6-ra végződő szettben kapott ki az argentin Juan Martin Del Potrótól. A dél-amerikai játékos az olimpiai mumus Djokovic számára: Del Potro négy évvel ezelőtt a bronzmérkőzésen győzte le a szerb klasszist, aki jelenleg egyeduralkodó a férfiak mezőnyében. Ezt a státuszát váratlan veresége után sem veszíti el, igaz, ez aligha vigasztalja a pályát a veresége után zokogva elhagyó Djokovicot.

Nincs már versenyben a női világranglistán ötödik lengyel Agneiszka Radwanska sem. Szetthátrányban, a második játszmában 4:5-nél vette el ellenfele adogatását a franciák sztárja, Jo Wilfried Tsonga, aki azért csak továbbszenvedte magát a harmadik fordulóba a tunéziai Malek Dzsazirivel szemben.

Nincs hiány meglepő eredményekben a futballtornán sem. A házigazda Brazília számára nem lehet más a cél, mint az első olimpiai bajnoki cím, ennek érdekében Neymart is behívták az U23-as nemzeti együttesbe (minden csapatban három túlkoros futballista szerepelhet).

A brazilok a nyitányon a Dél-Afrikai Köztársaság elleni gól nélküli döntetlennel sokkolták az értük szorítókat, de második meccsükön sem sikerült javítaniuk, Irak ellen is 0-0-ra végeztek. Amennyiben magyar idő szerint csütörtökön hajnali 3 órakor nem győzik le Dániát, akkor meglehet, már a csoportkör után búcsúra kényszerülnek, ami talán nagyobb pofon lenne, mint a 2014-es világbajnokság elődöntőjében a németektől elszenvedett 7-1-es vereség volt.

Ha már németek…Ők sem sziporkáztak eddig, a Mexikó elleni 2-2 után másodszor az utolsó percben mentették 3-3-ra a meccset Dél-Koreával szemben. Németország helyzete annyiban könnyebb, hogy az utolsó fordulóban a „pofozógép” Fidzsi-szigetekkel találkoznak. Az Új-Zélandtól északra fekvő szigetcsoport válogatottja első mérkőzésein tizenhárom gólt kapott és egyet rúgott. A németeknél magyarázat lehet a visszafogottabb szereplésre, hogy Horst Hrubesch szövetségi edző a Bundesligából klubonként legfeljebb két játékost vihetett magával, az európai kupaselejtezőkben (le)szereplő Hertha BSC-ből, valamint a Mönchengladbachból pedig senkit sem hívhatott be. A brazilok ezzel szemben mindent feltettek az olimpiára…

Sokkoló döntésekben, jelenetekben bővelkedtek az első napok. Az úszóknál általános megdöbbenést keltett, hogy elindulhatott Julija Jefimova, az oroszok világ- és Európa-bajnoka, aki eddig kétszer bukott meg a doppingvizsgálatokon. Július 25-én még bevonták a rajtengedélyét, de fellebbezett, így mégis ott lehet a játékokon.

A francia tornász, Samir Ait Said ugrásban olyan rosszul ért talajt, hogy a lábszára merőleges volt a combjára. Csúnya sérülés lett a vége, a videómegosztókon csak 18 éven felülieknek engedélyezett a horrorisztikus lábtörés megtekintése. Később leejtették a hordágyat, amikor be akarták tenni a sportolót a mentőautóba.

A tornaversenyek másik súlyos sérültje a német Andreas Toba, aki talajgyakorlata közben szenvedett elülső keresztszalag-szakadást. A tornász a sérüléséért a pontozási rendszert hibáztatta, mint mondta, a sportolókat egyre veszélyesebb gyakorlatokra kényszerítik.

A nemzetközi szövetséget bírálták az országúti kerékpárosok versenyei után is: miközben az a cél, hogy minél több ország kapcsolódjon be a sportág vérkeringésébe, Rióban olyan nehéz pályát jelöltek ki, amelynek teljesítése még a profiknak is komoly kihívást jelentett.

Sajnos itt is történt egy komolyabb bukás: a női mezőnyben a holland Annemiek van Vleuten az első helyen haladt, amikor a lejtőről leérkezve nem sikerült bevennie egy kanyart, és fejjel előre az út menti árokba zuhant. A sportolónő elveszítette az eszméletét, szerencsére az orvosoknak sikerült stabilizálni az állapotát, és agyrázkódáson kívül nem esett komolyabb baja, de a biztonság kedvéért egy éjszakát a kórház intenzív osztályán töltött.