RIO 2016;kajak-kenu;Storcz Botond;öt érem;remények;

- Öt érmet lapátolnának össze

Hétfőn kezdődnek a kajak-kenu küzdelmek, ahol a 15 fős magyar válogatott öt érem megszerzésének reményében száll vízre.

"Örülnék annak, ha öt érmet elhoznánk, és abban lenne egynél több arany. Szerintem ez van a legközelebb a valósághoz" - mondta az MTI-nek előzetesen Storcz Botond vezetőedző, aki versenyzőként maga is összesen háromszor nyert az ötkarikás játékokon (Sydneyben és Athénban).

A sportágért rajongó közvélemény és a szakma a női válogatott minden egységét éremesélyesként kezeli. Kozák Danuta három számban is vízre száll majd a Rodrigo de Freitas Lagúnában: egyesben és a négyes tagjaként címvédésre tör, míg párosban gyerekkori barátnőjével, Szabó Gabriellával több közösen megszerzett világbajnoki cím után most az olimpián is a dobogó tetejére állnának.

A négyes majdnem ugyanabban az összeállításban versenyez Rióban, mint tette azt négy éve Londonban, amikor húsz év szünet után szerzett aranyérmet Magyarországnak ebben a számban. Akkor Szabó, Kozák és Fazekas-Zur Krisztina mellett Kovács Katalin ült a hajóban, most a visszavonulását két hete bejelentő Kovács helyén Csipes Tamara, az 1988-ban olimpiai bajnok Csipes Ferenc lánya szerepel.

Eddig háromszor fordult elő, hogy magyar ötkarikás bajnok gyermeke is aranyérmes lett: a kalapácsvető Németh Imre (1948) fia, Miklós gerelyhajításban (1976), a vízilabdázó Homonnai Márton (1936) leánya, Szőke Kató úszásban (1952), a szintén vízilabdázó Szívós István (1952, 1956) fia, István pedig ugyancsak vízipólóban (1976) diadalmaskodott.

A női kajakos csapat ötödik tagja Douchev-Janics Natasa, aki korábban három aranyérmet is gyűjtött, Londonban pedig harmadik lett mostani számában, K-1 200 méteren. Ezúttal csak a sprintszámban lesz érdekelt, s nagy tettnek számítana, ha pályafutása ötödik olimpiáján sikerülne érmet nyernie.

A férfi kajakosoknál és kenusoknál minden magyar induló olimpiai újonc. Utóbbi szakágban Vasbányai Henrik 1000 méter egyesben és párosban is versenyez majd Rióban, a jobb eredményre Mike Róberttel van esélye. Duójuk 2013-ban vb-t nyert, 2014-ben és 2015-ben pedig második lett, s most is dobogóesélyes. Különösen annak fényében van ez így, hogy dopping miatt román, fehérorosz és orosz riválisaik közül többet is eltiltott a rajt előtt a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség.

A dopping, illetve a doppinggyanú ugyanakkor a magyar válogatottat sem kerülte el a válogatási és felkészülési időszakban, a férfi kajakos csapatot többször is át kellett alakítani. Így került be szinte az utolsó pillanatban az utazók közé a Tótka Sándor, Molnár Péter 200-as duó, amely vb-címvédőként szállhat majd vízre az ötkarikás regattán.

Cáfol a MACS és a szövetség
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) és a Magyar Antidopping Csoport (MACS) is cáfolja azokat a sajtóban megjelent állításokat, hogy negatív lett a riói olimpiai csapatból kizárt két férfi kajakos doppingmintája.
Az MKKSZ közleménye emlékeztet arra, hogy a szervezet elnöksége augusztus elsejei ülésén az ötkarikás játékokra kijelölt férfi kajakosok névsorát megváltoztatta, mert a MACS jelzése szerint közülük ketten atipikus doppingmintát adtak le.
A két sportoló több atipikus mintát produkált, ez a MACS írásbeli – és Tiszeker Ágnes MACS-vezető által szóban is megerősített – állásfoglalása szerint azt jelenti, hogy a mintavétel idején tiltott szer volt a szervezetükben.
Bár a két versenyző jogilag nem követett el doppingvétséget, de szervezetükben megállapíthatóan szintetikus növekedési hormont találtak – ezt erősítette meg az újabb vizsgálat is – ezért fegyelmi eljárás indult ellenük, és az elnökség döntése értelmében kikerültek az olimpiai csapatból. A két kajakos ellen a MACS nem indított eljárást.
Az ügy nyomán Horváth Bence és Szomolányi Máté került ki az utazók közül, a helyükre Molnár Pétert és Tótka Sándort nevezte Magyarország.

A 15 versenyzőn kívül további két magyarral is találkozhatnak majd a mezőnyben a szurkolók: a korábban egyformán magyar színekben világbajnok Bededek-Ruzicic Dalma és Keresztesi Alexandra közül előbbi a szerb, utóbbi az argentin együttest erősíti Rióban.

A küzdelmek hétfőn az előfutamokkal rajtolnak, a döntőkre kedden, csütörtökön és szombaton kerül sor.

A magyarok hétfői programja
NYÍLT VÍZI ÚSZÁS
14.00: női 10 km (Olasz Anna, Risztov Éva)
KAJAK-KENU
14.00: férfi C–1 1000 m, előfutamok (Vasbányai Henrik)
14.24: női K–2 500 m, előfutamok (Szabó Gabriella, Kozák Danuta)
14.38: női K–1 200 m, előfutamok (Douchev-Janics Natasa)
BIRKÓZÁS
15.00–18.00, 21.00: férfi kötöttfogás, 85 kg (Lőrincz Viktor)
KAJAK-KENU
15.06: férfi K–1 1000 m, előfutamok (Kopasz Bálint)
15.30: férfi C–1 1000 m, elődöntő
15.46: női K–2 500 m, elődöntő
16.00: női K–1 200 m, elődöntő
16.14: férfi K–1 1000 m, elődöntő
VÍZILABDA
19.10: női negyeddöntő: Magyarország-Ausztrália
ATLÉTIKA
01.40: 110 m gát, előfutam (Baji Balázs)

Továbbra is működtetné a felsődobszai Bárczay Gábor Iskolát az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, az önkormányzat azonban szeptembertől nem bocsátja rendelkezésükre az épületet. Az iskolát az átalakuló Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak kellene átvennie, ám Iványi szerint még semmilyen intézkedés nem történt. A Klik "helyben oldaná meg" az ügyet.