Tíz intenzív ágyra négy lélegeztető gép jut a Heim Pál kórházban, ahol most fejleszteni kezdik az intenzív kapacitást. A kórház fejlesztéséért küzdő alapítvány adományozók segítségét kéri új gépek beszerzéséhez - írja a Napi.hu. Magyarország legnagyobb gyermekgyógyászati intézményében évente 270-300 súlyos, életveszélyes állapotban lévő gyereket gyógyítanak, ezért égetően szükség lenne több, a mai technológiának megfelelőbb lélegeztető-gépekre. A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány közleménye szerint jelenleg négy darab olyan lélegeztetőgéppel rendelkeznek, amely korszerűségének és modernitásának köszönhetően kiemelkedően segíti és támogatja az életveszélyes állapotban lévő gyermekek gyógyulási esélyeit.
Az Együtt a Népszava cikkére reagálva közleményben szólítja fel az Orbán-kormányt, hogy a budapesti nyári olimpiai előkészületek, a Budai Várnegyed felújítása és Paks2 terhére biztosítson 120 milliárd forint azonnali pluszforrást a működésképtelenség határára sodródott egészségügy számára. Az Együtt már januárban megmondta: 120 milliárd forint azonnali pluszforrást kell biztosítani az egészségügy számára, különben az továbbra is csak adósságokat halmoz majd fel - emlékeztetnek a közleményben. Már akkor is tudni lehetett, hogy a Fidesz a 2016-os kórházi költségvetést is alultervezte, így idén nyáron a kórházak adósságállománya ismét túllépi a 70 milliárd forintos határt. Jelenleg a kórházak az alapfeladatok ellátása érdekében halmoznak fel adósságokat. Az Orbán-kormány azonban nem nyújt megfelelő finanszírozást, így év végén a beszállítókkal adósság-elengedésről kénytelenek tárgyalni a kórházak, majd végül a jó részét így is, úgy is kifizetik. Az Együtt szerint ezt az ördögi kört meg kell szüntetni, és azonnali pluszforrást kell biztosítani a működésképtelenség határára sodródott egészségügy számára. Ezt a pénzt a luxushóbort budapesti nyári olimpia előkészületeire, a Budai Várnegyed felújítására, valamint a korrupt és káros Paks2-beruházásra előirányzott pénzből kell elvenni - szögezik le a dokumentumban.
Azt, hogy az augusztus elsejétől bevezetett új, a korábbiakhoz képest valamivel rugalmasabb elszámolási rendszer milyen hatással lesz a kórházi adósságokra egyelőre még a szakértők sem tudják, ám, mint jelezték: jelentős javulást nem várnak, miután csak a béremelések korábban másra nem költhető összegét építették be az ellátások és beavatkozások költségeinek elszámolásába, pluszforrást nem kaptak a terület intézményei. Érdemi változást a kormány szerint a kancellári rendszer bevezetése hozhat, bár egészségügyi gazdálkodási szakemberek szerint változatlan állami finanszírozás mellett ez is csak a kis lyukak befoltozását fogja elérni az intézmények költségvetésében.
De vissza a gyermekkórházhoz: miután már - elsősorban szakemberhiány miatt - sok gyerekosztályt bezártak, egyre nagyobb a Heim Pál Gyermekkórház megterhelése. Az intenzív kezelésre is egyre növekszik az igény. Az ágyak mellett pedig természetesen a gyógyításhoz szükséges műszerek számának növelése is szükséges. A lélegeztető gép az intenzív osztály alapműszere, melynek ára igen borsos, ezért azt az alapítvány csak sok adományozó együttműködésével tudja az biztosítani. Mint a Napi.hu cikkében olvasható, progresszív ellátás keretében az ország egész területéről érkeznek betegek a Heim Pál Gyermekkórházba, nagy számban, más gyermek intenzív osztályokról illetve más kórházak gyermekgyógyászati osztályáról. Az egészségügyi intézményben 2015-ben 100 beteg igényelt gépi lélegeztetést, az átlagos lélegeztetési napok száma 4,54 volt, ám ezek a számok évről-évre emelkednek.
Az intézmények adósságállománya kapcsán túl nagy a csend, - írtuk - de ősszel nem úszhatja meg a kormány, hogy ismét kitalálja az egészségügyi beszállítókkal szembeni adósságok rendezésének módját, hosszabb távon pedig végre el kellene gondolkodni rajta, meddig lehet kiéheztetni egy ágazatot. Mint ahogy arról is: hagyhatja-e a mellveregetően családbarát kormány, hogy az ország legnagyobb, gyermekek gyógyítását szolgáló egészségügyi intézményének az adományozóktól kelljen pénz kérnie a szükségszerű fejlesztésekhez.