RIO 2016;csalások;bíráskodás;riói olimpia;

2016-08-18 07:52:00

Bírói csalások olimpiája?

Itthon óriási felháborodást keltett, hogy a játékvezető elcsalta a kötöttfogású birkózók 85 kilogrammos mezőnyében Lőrincz Viktor bronzérmét. Ám nemcsak mi, magyarok panaszkodunk a bíráskodásra, s nem kizárólag a birkózást érintette a csapnivaló játékvezetés.

Még a független, s a birkózáshoz kevéssé konyítóknak is feltűnhetett, mennyire egyoldalú bíráskodás folyt Lőrincz Viktor hétfői bronzmeccsén. A magyar szövetség egyenesen úgy foglalt állást, hogy „tönkretették a magyar sportolót”.

Bármennyire jogos is a felháborodás, utólag nem semmisítik meg az eredményt. S nyilván az érintettek elkeseredését az sem csillapítja, hogy nemcsak a magyarokat, illetve a birkózást sújtotta a gyenge bíráskodás. Az ebből a szempontból a legérzékenyebben érintett sportág az ökölvívás. A brit Guardian már az ötkarikás játékok előtt azt közölte, hogy a bírók korruptak, úgyszólván „kilóra” meg lehet venni őket.

Szakértők az olimpia alapján sem tudták megcáfolni az állítást, sőt éppen azt emelték ki, hogy az ökölvívó tornán különösen sok vitatható ítélet történt. Egész egyszerűen elcsalták a brit harmatsúlyú világbajnok, Michael Conlan mérkőzését, miután nála egyértelműen gyengébben bokszoló ellenfelét, az orosz Vlagyimir Nyikityont hozták ki győztesnek a negyeddöntőbeli találkozón. Conlan ezt követően keményen nekiment az amatőr szövetségnek.

Később az amerikai Gary Russel továbbjutását akadályozták meg, miután üzbég ellenfelét egyetlen pontos különbséggel hozták ki győztesnek a könnyűsúly negyeddöntőjében. Nehézsúlyban, a hétfői döntőben, az orosz Jevgenyij Tyiscsnko diadalát jelentették be, miközben szakértők egyértelműen kazah ellenfelét, Vaszilij Levit látták jobbnak. Többen úgy vélik, ennyire botrányos bíráskodásra még nem volt példa az ökölvívás történetében.

Nemcsak a küzdősportoknál kifogásolták a bíráskodást. Ausztrália női kosárlabdacsapata kedden nagy meglepetésre esett ki a szerbek ellen a negyeddöntőben. Két ponttal, 73-71-re bizonyult jobbnak a balkáni együttes. Shane Heal, az NBA egykori ausztrál sztárja úgy vélte, a bírók pontokat vettek el az együttestől, s a játékvezetők nem fújták le a szerbek faultjait. Brendan Joyce, az ausztrálok trénere jóval visszafogottabban fogalmazott. Szerinte mivel az olimpián a világ különféle pontjáról érkeznek bírák, ezért a kétes szituációkat is másként ítélik meg.

A 10 kilométeres nyílt vízi úszásban indult brit, az eredetileg a harmadik helyen végzett Jack Burnell sem volt megelégedve a bírákkal. Mint mondta, „teljes vicc”, hogy kizárták őt a versenyből. Bár közlése szerint nem támadja meg a döntést, úgy vélte, a döntnökök több év munkáját tették tönkre.

A gyeplabda sem volt mentes kétes ítéletektől. A németek szerint nemcsak az argentinok jó formájának volt köszönhető, hogy együttesük csak 4-4-es döntetlent ért el a gauchók ellen, ezzel elvesztették a csoport első helyét. A bírók is közbeszóltak. Miután e sportágban már bevezették a videobírót, háromszor is ezzel a módszerrel korrigálták a sípmestereket.

Kézilabdában nem a bíráskodás, hanem az új szabályok keltettek nem éppen pozitív visszhangot. Először Rióban alkalmazták azt a szabályt, amely szerint ugyan nem kell kötelezően használni a megkülönböztető kapusmezt, ám nem is léphet be senki a „hetek” közül a kapuelőtérbe, hogy védjen. Illetve beléphet, de azért büntető jár az ellenfélnek.

 Jegyüzérkedett az ír sportvezető
Őrizetbe vették az Európai Olimpiai Bizottság ír elnökét. Patrick Hickeyt azzal vádolják, hogy a feketepiacon illegálisan adott el jegyeket.
Az ír sportvezető a letartóztatás pillanatában rosszul lett, kórházba kellett szállítani. A 71 éves Hickey az Ír Olimpiai Bizottság és az Európai Olimpiai Bizottság elnöke.