Európai Unió;Angela Merkel;Francois Hollande;Matteo Renzi;Brexit;minicsúcstalálkozó;

2016-08-19 07:33:00

Minicsúcs az uniós integráció jövőjéről

Hétfőn, az olaszországi Ventotene szigetén minicsúcstalálkozót rendeznek a házigazda Matteo Renzi olasz kormányfő, Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök részvételével, amelyen a júniusi, Európa Unióból való kilépéséről döntő brit népszavazás utáni helyzetet vitatják meg.

A cél vélhetően az is, hogy ezek az országok közös nevezőre jussanak az EU-t érintő legégetőbb kérdésekben az Unió három héttel később, Pozsonyban esedékes csúcstalálkozója előtt.

Renzi azt közölte, azért választotta a Nápoly közelében lévő kis szigetet a találkozó helyszínéül, mert Ventotenének az EU létrejöttében is szerepe volt. A szigeten tartották fogva a második világháború idején a fasiszta kormányzat ellenfeleit. A börtön falai mögött született meg a Ventotenei Manifesztum.

A dokumentum, amelyet Ernesto Rosso és Altiero Spinelli írt, az uniós integráció egyik fontos alapvetésének is tartják. Az 1941-es műben megálmodták az európai egységet, amely a szerzők szerint biztosítéka lenne annak, hogy Európa elkerülje a további háborúkat.

A Brexittel kapcsolatos népszavazást követően Németország, Franciaország és Olaszország vezetői egyetértettek abban, hogy új impulzusokat kell adni az EU-nak, elsősorban ezekről az új kezdeményezésekről lehet szó a hétfői megbeszéléseken. Renzi júliusban az EU politikai vereségének nevezte a brit népszavazás eredményét, s úgy foglalt állást, „fel kell ébrednie” az Uniónak.

Az olasz miniszterelnök számára belpolitikai okokból is fontos, hogy az EU kezdeményezőjeként tűnjön fel, hiszen október elején rendezik meg hazájában az alkotmányos változásokról szóló referendumot, s a legutóbbi felmérés szerint többségbe kerültek az ezt elutasítók, ő pedig korábban azt állította, lemond, ha a nemek győznek.

Matteo Renzi még februárban tette közzé kilencoldalas „európai vízióját, amelyben egyebek mellett javaslatot tett arra, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) „Európai Valutaalappá” alakítsák át, s hozzák létre az eurózóna pénzügyminiszteri tisztségét. Ezen elgondolásait a német és a francia jegybank is támogatásáról biztosította.

Francois Hollande francia államfő ugyanakkor úgy vélte, „fiskális és szociális harmonizációra” van szükség az euróövezetben a Brexittel kapcsolatos népszavazást követően. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter pedig annak a véleményének adott hangot, hogy a kormányok közötti szorosabb együttműködésre lenne szükség a kialakult helyzetben.