Szíria;tűzszünet;remények;

Lavrov és Kerry idén már többször is egyeztetett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEXANDRA BEIER

- Tűzszüneti remények Szíriában

A szíriai tűzszünet véglegesítéséről, az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet elleni közös fellépésről tárgyalt tegnap Genfben John Kerry és Szergej Lavrov. Az amerikai és az orosz külügyminiszter megbeszéléséhez az ENSZ szíriai különmegbízottja, Staffan de Mistura is csatlakozott. Megkezdődött tegnap a szíriai Daraja kiürítése, négy év után a lázadók feladták a várost.

John Kerry és Szergej Lavrov sokadszorra is megpróbálkozott, hogy egyetértésre jusson az Iszlám Állam elleni közös fellépésről, a szíriai polgáháború lezárásának elősegítéséről, a tűzszüneti feltételek kimunkálásáról a szíriai kormányhadsereg és szövetségesei, illetve a mérsékelt szíriai lázadó erők között. A remények szerint a fegyvernyugvás nyomán elkezdődhetne a nehezebb feladat, a politikai átmenet felvázolása, amelynek keretében az Aszad-rezsim jövőjéről is döntenie kellene. A genfi tárgyalások kezdetén Szergej Lavrovot megkérdezték, hogyan látja a megállapodás kilátásait, de csak annyit válaszolt: „Nem szeretném elrontani a megbeszélések hangulatát.”

Több mint két órás tárgyalás után Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja is csatlakozott a megbeszélésekhez. A világszervezet különmegbízottja egyelőre a legsürgősebb teendőkre koncentrál: 48 órás tűzszünetet szeretne elérni, hogy a megosztott, külvilágtól elzárt Aleppo lakosságához eljuthassanak a segélyszervezetek szállítmányai. Oroszország elvileg már kedden jóváhagyta a fegyvernyugvást, a teherautók készenlétben állnak, de Mistura közlése szerint a lázadók és a kormányerők részéről további garanciákra lenne szükség, hogy elindulhassanak.

Mindeközben a kormányerők és a lázadók csütörtöki megállapodása alapján megkezdődött az egyik legsúlyosabb válsággóc felszámolása: megkezdték az eddig a lázadók ellenőrzése alatt állt város, Daraja kiürítését. Mintegy négyezer lakos és 700 lázadó hagyja el a várost, az első buszok már tegnap elindultak. Az evakuálást a Vörös Félhold szervezet felügyeli, de az ENSZ szíriai különmegbízottja aggodalmát fejezte ki, mivel sem vele, sem a világszervezet ember jogi koordinátorával, Stephen O’Briennel nem konzultáltak a város kiürítéséről. Staffan de Mistura Genfben hangsúlyozta: „Fontos, hogy biztosítsák a várost elhagyók védelmét, s ne erőszakkal evakuálják a lakosságot, hanem önkéntes alapon”.

Kerry és Lavrov megbeszélései végül négy óra hosszat tartottak, de nem zárultak le. Amerikai tájékoztatás szerint a két ország között a technikai egyeztetés sokat haladt előre, de még nem tudni, tető alá hozható-e a megállapodás. A tárgyalások mindenesetre folytatódnak. A Washington Post szerint John Kerry a múlt hónapban, moszkvai tárgyalásain kezdeményezte a szíriai fellépés koordinálását, a hírszerzési információk megosztását, az együttműködést az Iszlám Állammal szemben. Azóta katonai és hírszerzési egyeztetések is folytak, demarkációs vonalakat vázoltak fel. A megállapodás-tervezet szerint a szíriai légierő felhagyna a bombázásokkal, az amerikai és az orosz légierő ugyanakkor koordinálná az Iszlám Állam elleni légicsapásokat. Amerikai külügyi források azonban óvakodtak attól, hogy a siker esélyeiről nyilatkozzanak. Egy név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselő szerint azt remélték, hogy legalább néhány pontban sikerül egyetértésre jutni a genfi megbeszéléseken. Orosz részről azt sürgetik, hogy válasszák szét világosan, mely csoportokat sorolnak a lázadó erőkhöz, s mely csoportokat tekintenek terrorista szervezeteknek, mivel ezek elhelyezkedése területileg gyakorta egybeesik.

Tovább bonyolította a helyzetet a török szárazföldi erők bevonulása Szíriába. Az ankarai kormány szerint a török fegyveres erők fellépésének célja, hogy a határtérségből kiszorítsák az Iszlám Állam egységeit, de a török offenzíva mögöttes szándéka a térségben aktív kurd erők visszaszorítása. A török harckocsik akkor lépték át a határt, amikor a Kurd Népvédelmi Erők (YPG) egységei kísérletet tettek a kurd népcsoport által lakott területek összekötésére.

Mint megírtuk, egy luxushajón kapta lencsevégre a Magyar Narancs Mészáros Lőrincet az Adrián. Az Együtt szerint, amikor arra derül fény, hogy Felcsút polgármesterének luxusjachtja és villája lehet Horvátországban, akkor valójában Orbán újabb elszámolatlan vagyonáról szerezhetünk tudomást.