John Kerry amerikai külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott, 12 órán keresztül tartó megbeszéléseit követően azt közölte, konstruktív és kimerítő tárgyalásokat folytattak. Mint mondta, a legtöbb a tűzszünetre, illetve a humanitárius segélyre vonatkozó lépést tisztázták egymás között. „Nem végleges megegyezést kötöttünk, hanem megállapodtunk arról, hogy megegyezést akarunk” – fejtette ki az amerikai diplomácia vezetője.
„Olyasvalamit kívánunk elérni, ami hatékony, a szíriaiak védelmét szolgálja, stabilabbá biztonságosabbá teszi a régiót. Ezért ültünk Genfben tárgyalóasztalhoz, s kerestünk politikai megoldást” – jelentette ki Kerry. Az amerikai külügyminiszter hozzátette azt is, közel vannak a célhoz, a fegyvernyugvás eléréséhez, s illetve ahhoz, hogy mihamarabb felújíthassák a béketárgyalásokat.
„Folytattuk azokat az erőfeszítéseket is, amelyek arra irányulnak, hogy egyre kevesebb olyan témakör legyen, amelyekben még nincs meg az egymás közötti bizalom és megértés” – jelentette ki Szergej Lavrov. Mint mondtam ezért előrelépésről lehet beszámolni.
A hosszas tárgyalások ellenére az egyik legégetőbb kérdésről, a rendkívül súlyos humanitárius katasztrófa által fenyegetett Aleppo elleni légicsapások leállításáról nem sikerült megállapodni. Lavrov azon kijelentése pedig, amely szerint a légicsapások „rendkívül hatékonyak az Iszlám Állam (IS) és az an-Nuszra Front elleni harcban”, inkább arra utal, hogy e tekintetben nem sok előrelépés történt. A megbeszéléseken részt vett az ENSZ különmegbízottja, Staffan de Mistura is.
Abban sincs közeledés, hogyan viszonyuljanak az egyes iszlamista csoportokhoz, mint például az egykori an-Nuszra Front, amely mostanság Fath al-Sam Frontnak nevezi magát (így kíván elhatárolódni az al-Kaidától). Moszkva és Washington csak néhány nappal ezelőtt állapodott meg arról, hogy a dzsihadista csoportokkal szembeni fellépés során megosztják egymással a dzsihadisták szárazföldi pozíciójával kapcsolatos értesüléseiket.
Oroszország listát kapott az Egyesült Államoktól azokról az iszlám csoportokról, amelyek hajlandóak lennének a tűzszünetre. Ugyanakkor a Kreml ragaszkodik ahhoz, hogy az an-Nuszra Frontot elkülönítsék azon dzsihadista csoportokról, amelyeket az Egyesült Államok támogat. „Nem látok esélyt a tartós és végső megoldásra a harci cselekmények leállítását illetően anélkül, hogy ne tegyünk különbséget a normális ellenzéki erők és a terrorcsoportok között” – fejtette ki Lavrov.
Februárban már megállapodás született egy szíriai fegyverszünetről, ez azonban kezdettől fogva igen törékenynek bizonyult. Kerry is elismerte, hogy idővel a fegyverszünet megsértése mindennapossá vált.
Szíriában 2011 óta dúl polgárháború. Az ENSZ adatai szerint a konfliktusban 400 ezer ember vesztette életét és több millióan menekültek el az országból. Továbbra is mintegy 600 ezren élnek olyan településeken, amelyek szinte el vannak zárva a külvilágtól. Staffan de Mistura ENSZ különmegbízott rámutatott, rendkívül aggasztó a helyzet.
Megfigyelők rámutatnak, végre elmozdulás körvonalazódik Szíria kapcsán az Egyesült Államok és Oroszország között. A legégetőbb kérdés a kormányerők által szinte teljesen körbezárt Aleppónak nyújtandó segély lenne. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter előzőleg felvetette légihíd felállításának lehetőségét is, hogy így juttassanak élelmiszert a városba.