V4-csúcs;

2016-08-31 08:09:00

Visegrádi királyok

A visegrádi országok együttműködése egy középkori megállapodás apropóján jött létre. Történt ugyanis, hogy 1335-ben Károly Róbert javaslatára hármas „csúcsot” tartottak III. Kázmér lengyel, és Luxemburgi János cseh királlyal azzal a céllal, hogy gazdasági-politikai együttműködésben állapodjanak meg Bécs árumegállító joga ellenében. Ezen államok felismerték, összefogással komoly célokat is megvalósíthatnak.

Tegyük fel, hogy Mikszáth Kálmán Új Zrínyiászában felvázolt ötlete valóra válna, s ha nem is Zrínyi, de Károly Róbert feltámadna, s tanulmányozhatná a mai politikai viszonyokat. Felettébb meglepődne azon, mennyire átalakult a régió országainak kapcsolata. Az osztrák fővárosban már nem állítják meg a magyar, lengyel, vagy cseh kereskedőket, nem rakatják ki árujukat, hogy aztán eladásra kényszerítsék őket. Sőt, az említett országok már egy közös Európa tagjai, ahol éppen garantált nemcsak a termékek, az áruk, hanem a személyek szabad mozgása, munkavállalása is. Elvileg ezek az országok ugyanazt akarják. Elvileg.

Károly Róbert büszkén láthatja, hogy a visegrádi együttműködés ma is működik, ráadásul nem is három, hanem Pozsonnyal kiegészülve négy résztvevővel. A V4-ek több közös fórumot tartanak, akár miniszteri, akár kormányfői szinten.

De vajon tényleg ilyen visegrádi együttműködést képzelt el az Anjou-ház királya? Akkor, a középkorban, épp az integrációra törekedtek, s el is érték céljukat, mert országaik gazdasága korábban sosem látott virágzásnak indult. Most azonban a nemzetközi sajtóban olyan országoknak nevezik a V4-eket, amelyek mindenre nemet mondanak, s éppen saját elszigetelődésüket idézhetik elő. Most ugyanis egyetlen kérdésben értenek egyet maradéktalanul: nem akarnak menekülteket a területükön látni. Ez csak ideiglenes érdekszövetség, amit az is bizonyít, hogy Varsó mindeközben a „weimari háromszögre” is kacsint, szüksége van más államok támogatására is a veszélyes ukrán helyzet miatt, Prága pedig még szorosabb együttműködésre törekszik Németországgal.

Ha Károly Róbert látja azt, mivé lett a közép-európai együttműködés, arra gondol: annak idején bölcsebb lett volna más európai királyokat is meghívni Visegrádba…