RIO 2016;magyar sportolók;eredménytelenség;riói olimpia;

2016-08-31 07:51:00

Távol az elvárásoktól

Több sportágban a vártnál jóval gyengébben szerepeltek a magyar versenyzők az XXXI. nyári olimpián. Küzdősportokban különösen a várakozások alatt teljesítettek a sportolók, de vízilabdában, öttusában és sportlövészetben is jóval többet vártak a szakág vezetői honfitársainktól.

Az egyik meglepetéssportágnak a cselgáncs számított az eddigi olimpiákon. A nyolcfős magyar csapattól ezért ezúttal legalább egy érmet reméltek az illetékesek. Tóth László, a Magyar Judo Szövetség elnöke is úgy foglalt állást, hogy a két érmet már jó eredménynek tudná elfogadni, de három-négy medál sem elképzelhetetlen, mert a nyolc versenyzőből hat számít éremesélyesnek.

Joggal lehetett bízni tehát abban, hogy az olimpiai ezüstérmes Ungvári Miklós, a vb-ezüstérmes Tóth Krisztián, a londoni bronzérmes Csernoviczki Éva, a Londonban egyaránt ötödikként végző Karakas Hedvig és Joó Abigél, de akár Bor Barna képes lesz felállni a dobogóra. A legtöbbet talán Tóthtól várták. A KSI versenyzője vb- és Eb-ezüstérmesként, súlycsoportjában a világranglista 3. helyezettjeként léphetett tatamira, így négy között emelték ki. Ehhez képest már a nyolcaddöntőben is kiesett. Ezt követően ki is fakadt az MTI-nek adott nyilatkozatában, mondván: „otthon senkinek sem felel meg semmi”.

Legalább egy medált vártak a szintén nyolcfős birkózócsapattól is. A fideszes rezsibiztosként ismertté vált Németh Szilárd, a szövetség elnöke egy hónappal az olimpia előtt is ezt az elvárást fogalmazta meg. A korábbi szöuli olimpiai bajnok, Sike András eredetileg úgy vélte, mind a négy versenyzője képes az éremre, akár az aranyra is. Különösen Lőrincz Tamástól és Bácsi Pétertől remélt sokat. A nagy reményekből azonban semmi sem valósult meg. A sivár eredmény annak figyelembe vételével is komoly csalódás, hogy kötöttfogásban Lőrincz Viktortól a 85 kilogrammosok között a bírók vették el a bronzérmet.

Sokkal egyértelműbb vereséget szenvedett a bronzmeccsen, 75 kilogrammban Bácsi Péter. A végeredmény azonban ugyanaz: mindketten az ötödik helyen végeztek. Lőrincz Tamás már a selejtezőben kikapott a 66 kilogrammosok között koreai ellenfelétől, így a 2012-es londoni olimpia ezüstérmese a vigaszágon sem folytathatta. „Az elnökség szándéka szerint az utánpótlás szerkezeti átalakítására, a klubok megerősítésére, a központosított olimpiai felkészülésre mindenképpen sor kerül a következő olimpiai ciklusban – adta hírül a Magyar Birkózó Szövetség honlapja tegnap az elnökség rendkívüli ülése kapcsán.

- Az elnökség felhatalmazta Németh Szilárdot, az MBSZ elnökét arra, hogy az új fejezet nyitásának jegyében, a változtatások érdekében széles körű párbeszédet folytasson a honi birkózóélet meghatározó szereplőivel, a korábbi nagy bajnokokkal, klubvezetőkkel, szakemberekkel, sportolókkal. A szövetség vezetősége nyitott a továbblépés, jobbítás érdekében szakmai észrevételek befogadására. Az átalakított struktúrában működő szakágak élére pedig pályázat útján fogja kiválasztani a következő olimpiai ciklus felkészülésének az irányítóit – közölték a weblapon.

Ökölvívásban bravúr éremben reménykedtünk. Bacskai Balázs és Harcsa Zoltán képviselte a magyar színeket. Harcsa Londonban az 5. helyen végzett, s magától érmet remélt. Nos, végül a legjobb 16-ig jutott 75 kilogrammban, Bacskai viszont már a 69 kilogrammosok selejtezőjében búcsúra kényszerült.

Négy öttusázónk képviselte a magyar színeket Rióban. Korábban ez igazi magyar sikersportágnak számított, 2012-ben Marosi Ádám révén Londonban, férfi egyéniben bronzérmet is szereztünk. A riói olimpiát megelőzően a magyar versenyzők 9 aranyat, 8 ezüstöt és 5 bronzérmet gyűjtöttek be az ötkarikás játékokon.

Ezzel a komoly örökséggel utazott a négytagú magyar csapat a brazil városba. Bár a magyar együttes kiváló nevekből állt, igazságtalan lenne azt állítani, hogy alapvető elvárás volt az érem, mivel több nehézség is hátráltatta a felkészülést, ráadásul rendkívül kiegyenlített volt a mezőny. Szakértők úgy vélték, az elsőtől 10. helyig bárhol lehet végezni. Mindenesetre azért a pontszerző hely nem látszott elérhetetlen célkitűzésnek. Marosi ezzel szemben ezúttal a 12. lett, Demeter Bence a 17., a nőknél a 2016-ban világbajnoki címet szerzett Kovács Sarolta a 17. helyen zárt, Földházi Zsófia pedig 27. lett.

Vízilabdában majdnem összejött az érem a 2016-ban Európa-bajnoki címet szerzett női csapatnak. Ezt az olimpia előtt a csapat szövetségi kapitánya, Bíró Attila is célként fogalmazta meg. A bronzmeccsen azonban ötméteresekkel kaptunk ki az oroszoktól. Van ilyen – mondhatnánk. A férfi pólócsapattól, amely sorban három olimpiai aranyat szerzett, azonban ennél sokkal többet vártunk. Noha az első hely ezúttal óriási bravúr is lett volna, hiszen a szerbek kiemelkednek a mezőnyből, azért az érem nem látszott elérhetetlennek.

„Az érem megszerzését egy reális célkitűzésnek tartom” – fogalmazott Benedek Tibor szövetségi kapitány az ötkarikás játékokat megelőzően. Csakhogy már a negyeddöntőben kikaptunk, méghozzá ötméteresekkel Montenegrótól, így hamar le kellett mondani érmes reményeinkről. Bár az ötödik hely összejött, a sportág hagyományainak okán ezt többen csalódásként élték meg.

Győrik Csaba szövetségi kapitány éremszerzést remélt sportlövőinktől, ám a nyolc versenyzőből ez egyiküknek sem jött össze, sőt az első tízbe is csak Sidi Péter került be a légpuskások versenyében, ahol ötödik lett.