Ennek azonban csekély a valószínűsége, hiszen szerdán, a beiktatási vitában Pedro Sánchez, a legnagyobb ellenzéki párt, a PSOE főtitkára kizárta, hogy tartózkodásukkal a miniszterelnöki székbe juttatnák Rajoyt. Sőt, még attól is elzárkózott, hogy változtatnának álláspontjukon, ha a PP másik kormányfőjelöltet állítana.
A PP meglehetősen tanácstalan, a szocialistákhoz közelálló madridi El País szerint már csak abban bíznának, hogy Sánchez ellen fellázad saját pártja, de a szocialista frakció a lap szerint egységes. Antonio Hernando, a PSOE szóvivője tegnap megerősítette, hogy a párt „nem változtatja meg véleményét, s pénteken is nemmel szavaz.
A szóvivő cáfolta, hogy Pedro Sánchez baloldali koalíció alakítására tenne kísérletet. „Ez Rajoy ideje, nem a szocialistáké” – mondta Hernando. Azt nem cáfolta, hogy a szeptember 25-i baszkföldi és galíciai tartományi választások után összehívhatják a PSOE szövetségi bizottságát, amint azt több helyi pártvezető már javasolta.
Pablo Iglesias, a radikális baloldali Podemos vezetője arra igyekszik rábeszélni a szocialistákat, hogy üljenek le tárgyalni egy baloldali alternatíváról. Ám Iglesias ezúttal sem tudna elképzelni olyan "progresszív koalíciót", amelynek a liberális Ciudadanos is tagja.
Mariano Rajoy mindenesetre szombatra vezetőségi ülést hívott össze, hogy megvitassák, mi lehetne a kiút a patthelyzetből. Az ideiglenes kormányfő a vitában bírálta Sánchezt, aki semmiféle alternatívát nem kínált, blokkolja viszont a kormányalakítást. A PP legfeljebb abban reménykedhet, hogy a tartományi választást követően a baszk PNV változtat álláspontján, s igennel szavaz Rajoy beiktatására, akkor azonban még mindig egy szavazat hiányozna az abszolút többséghez.
Ha október 31-ig nem alakul meg az új kormány, december 18-án vagy 25-én harmadszor is urnákhoz szólítják a választókat, noha a pártok azt ígérték, ezt mindenképpen szeretnék elkerülni.