Kína;Barack Obama;G20 csúcstalálkozó;HsziCsin-pin;növekedés fellendítése;

2016-09-05 07:32:00

Ösztönöznék a növekedést

A G20-as csoportnak nagyobb szerepet kell kapnia a globális válságkezelésben, ezt hangsúlyozta tegnap, a Huszak tanácskozását megnyitva a kínai elnök, HsziCsin-pin. A tanácskozás fókuszában a növekedés fellendítése áll. Barack Obama amerikai elnök utoljára vesz részt G20-as csúcson, amelynek első alkalommal Kína a házigazdája.

A Huszak „innovatív módszerek” bevetésével pörgethetnék fel a globális növekedést, vélekedett a kínai elnök, aki hangsúlyozta, a hangcsoui G20-tanácskozás fontos szerepet játszhat a fejlődés előmozdításában. HsziCsin-ping szerint a világgazdasági növekedés erősödik, de még jelentős kihívásokkal kell szembenézni, azt javasolta, hogy a Huszak koordinálják pénzügy-, hitel- és strukturális fejlesztési politikájukat.

Óvott a protekcionista lépésektől, közös fellépést sürgetett a korrupció ellen. A növekedési kilátások nem fényesek, az IMF a Brexit nyomán már módosította az idei előrejelzést: 2016-ra 3,1 százalékos, 2017-re 3,4 százalékos növekedést prognosztizált, a Kereskedelmi Világszervezet még borulátóbb, a globális kereskedelem 2,8 százalékos növekedését vetítik előre.

Számos kétoldalú tanácskozásra került sor a G20-as csúcs margóján, de tegnap estig az amerikai és az orosz elnök beharangozott különtalálkozójára nem került sor. Barack Obama és Vlagyimir Putyin csupán köszöntötték egymást. Amerikai értesülések szerint ugyanakkor a háttérben John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter folyamatosan tárgyalt egymással arról, hogyan lépjenek fel közösen az Iszlám Állam ellen.

Abban bizakodtak, hogy még a G20 találkozó idejében tető alá sikerül hozni az amerikai-orosz megegyezést a szíriai polgárháború rendezésével kapcsolatosan. Obama egy sajtóértekezleten jelezte, hogy a tárgyalóküldöttségek még nem értek el áttörést, de bízik benne, hogy történik némi előrehaladás. Obama és Putyin is külön tárgyalást folytatott a török államfővel, Recep Tayyip Erdogannal.

Első alkalommal vett részt G20-as csúcson Theresa May. Az új brit kormányfő az amerikai és az orosz elnökkel egyaránt kétoldalú megbeszélést folytatott. Obama figyelmeztette Mayt, hogy a Brexitet követően Washington nem tud elsőbbséget adni Londonnak a szabadkereskedelmi tárgyalásokon. Abe Sinzo japán kormányfő pedig 11 oldalas memorandumban jelezte: számos japán cég áthelyezheti székhelyét Nagy-Britanniából, ha a britek kilépnek az Európai Unióból. Putyin viszont a brit-orosz kapcsolatok intenzívebbé válását reméli.

Francois Hollande francia elnök a terrorizmus finanszírozásának megakadályozását sürgette a G20-as fórumon.

 Klímavédelmi gesztus
Az Egyesült Államok és Kína a G20 csúcs előestéjén történelmi klímavédelmi gesztust tett, egyszerre ratifikálták a tavaly Párizsban megkötött klímavédelmi megállapodást. A két állam együttesen a globális felmelegedést okozó káros anyagok kibocsátásának mintegy 40 százalékáért felelős.
A párizsi klímamegállapodást 179 állam és az Európai Unió írta alá, ám az Egyesült Államok és Kína mostani, közös lépése előtt csupán 23 ország ratifikálta, s ezek az államok a világ károsanyag-kibocsátásának alig 1 százalékát adták.
Az egyezmény akkor lép életbe, ha legalább 55 állam ratifikálja, amelyek együttesen a globális felmelegedést okozó anyagok kibocsátásának 55 százalékáért felelősek.
Diplomáciai súrlódások
Obama és Hszi Csin-ping szombaton három óra hosszat tárgyalt, s még kerti sétát is tettek. Az amerikai elnök nem tagadta, hogy számos kérdésben eltértek az álláspontok. A kínai fogadtatás nem volt fényes.
Az Air Force One-hoz nem állították oda a lépcsőt, így Obama nem tudott a vörös szőnyegen lesétálni. A vendéglátók a sajtóstábot megpróbálták elszigetelni az elnöktől, még Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadót sem akarták Obama közelébe engedni.
A vitatkozás a sajtóval lökdösődésig fajult. Rice utóbb csak annyit mondott: „Olyasmiket tettek, amire nem számítottunk.”