Akkor még ideális választásnak tűnt Hamá, most azonban nap mint nap azon aggódik, lesz-e aznap bombázás, estére életben lesz-e még mindenki a családból, vagy nem visznek-e el valakit konspiráció vádjával. Ahogy tették ezt a férjével, Mannal, akinek mindössze annyi volt a bűne, hogy taxijával összeütközött egy katonai vezető kocsijával, és összeszólalkozott vele. Ez három éve történt, azóta nem látták őt, börtönben van.
- Naponta csak másfél óráig van áram, víz pedig csak éjjel folyik. Az utcán 100 méterenként katonai bázisokat állítottak fel, és ott ellenőrzik a gyanús személyeket. Egyfolytában rettegünk. A legfélelmetesebb azonban az, hogy bármikor elkezdhetik bombázni a várost. Az Assad-kormány ellen lázadók ugyanis már körbevettek minket, és ha betörnek, akkor félő, hogy bombázással verik vissza őket. Tankok és lövöldözés eddig is volt, de a bombák elől nem lehet elbújni - mondja az asszony.
Mónikáék szeretnének hazajutni Magyarországra, az édesanyjához, de a magyar útleveleik lejártak, a szír papírokkal pedig csak menekülttáborokba juthatnának.
– Egy barátunk közbenjárásával elutaztam Jordániába, de az ottani magyar nagykövetség sem tudott segíteni: a gyerekek útleveléhez ugyanis az apjuk hozzájárulása is szükséges lenne, ez azonban lehetetlen, mivel Man börtönben van. Napról napra élünk, bevételünk nincs, a magyarországi barátaink segítenek minket.
A Blikk megkereste a Külügyminisztériumot, hogy tudnak-e Mónikáéknak segíteni. – A Szíriában élő magyar állampolgároknak 2012. december 5-ig volt lehetőségük a magyar állam segítségét kérni a hazajutásban, erre akkor felhívtuk a figyelmet. A damaszkuszi nagykövetség azóta nem működik, Szíria területe a bejrúti nagykövetség illetékességébe tartozik. De Jordániában is segítenek nekik – hangzott a válasz.