VB-selejtező;magyar-feröeri;

2016-09-07 01:11:00

Dupla nulla

A magyar labdarúgó-válogatott első világbajnoki selejtezőjén gyenge teljesítménnyel gól nélküli döntetlent játszott idegenben a Feröer-szigetek ellen.

Bár az első felvonásban a magyarok birtokolták többet a labdát, Gulácsinak akadt csak dolga, igaz nagy bravúrt nem kellett bemutatnia, de többször jó ütemben avatkozott közbe.

A második félidőt valamivel határozottabban kezdte Bernd Storck együttese, mint ahogy az elsőt befejezte, de a fellángolás csak átmeneti volt, a komoly gondok a második felvonásban a 60. perc után kezdődtek, amikor a hazaiak teljesen beszorították az összezavarodott magyar csapatot, a legnagyobb helyzet is ekkor maradt ki, amikor Vatnhamar 14 méterről nagyon kevéssel fejelt a magyar kapu mellé.

A 70. percben bejött Nikolics és két perccel később lövése elakadt a becsúszva blokkoló Hansenben, egy perccel később Kleinheisler távoli lövését ütötte oldalra Nielsen, volt végre két futballra emlékeztető pillanata a magyar csapatnak is. A 79. percben Nikolics futott el a bal szélen, beadásáról alig maradt le Szalai.

A hajrát a hazaiak kezdték jobban, beszorult a magyar csapat, Hansson a 85. percben a kapufát találta el, három perccel később viszont a magyar válogatott veszélyeztetett, de két méterről sem sikerült a hazai kapuba gyömöszölni a labdát, mert Stieber lövését lábbal hárította Nielsen. Az utolsó percben Elek 20 méterről alig fél méterrel bombázott a kapu fölé. Alacsony színvonalú mérkőzésen egyik csapat sem érdemelt győzelmet.

Az Európában megrendezett labdarúgó világbajnoki selejtezők európai „futballhétfője” ugyan kevés kiemelkedő párosítást hozott, ezek közül mindenképpen élre kívánkozik az I csoportban megrendezett Horvátország-Törökország összecsapás. Annál is inkább, mert a két gárda az Európa-bajnokságon is találkozott egymással. Akkor a nagy favorit horvátok, ha csak kínnal-keservvel is, de nyertek 1-0-ra. Ezúttal azonban nem jött össze a győzelem. A mostani 1-1-re végződött találkozó után a Slobodna Dalmacia horvát lap némi iróniával jegyezte meg: Ante Cacicnak sikerült átmentenie az akkori formáját. A szövetségi kapitányt már az Eb alatt számos bírálat érte amiatt, hogy az ellenfelek számára nyitott könyv a válogatott játéka, s Cacic képtelen bármiféle váratlan húzásra.

Az Eb-hez képest megfiatalított török válogatott azonban egyetlen komoly lehetőségét kihasználta az első félidő hosszabbításának pillanataiban. Szabadrúgáshoz jutottak a vendégek, ami roppant mód felkeltette a török fotóriporterek érdeklődését. Nem is csoda, hiszen a német Bayer Leverkusen légiósa, Calanoglu remek pontrúgásairól ismert, s ezúttal sem kegyelmezett. A horvátoknak a második félidőben is számos lehetőségük volt a gólszerzésre, de mintha átok ülne rajtuk. A játékvezető hat percet hosszabbított, s még a 92. percben is nagy lehetőségük adódott a török kapu előtt, ám Babacan védte Badelj próbálkozását.

„Győzelmet érdemeltünk volna. Sajnos nem tudtuk kihasználni a lehetőségeinket. A törökök egy nem létező szabálytalanság után egyenlítettek szabadrúgásból. El kell mondani, hogy több játékosunk még nincs csúcsformában, de azt várom, hogy meccsről meccsre egyre jobbak legyünk. Nehéz csoportban vagyunk, senkinek sem lesz könnyű pontot szereznie” – vélekedett Ante Cacic.

Bármilyen nehéz is a csoport a horvát szövetségi kapitány szerint, azért a horvátoknak illene egyből kijutni a vb-re, s megszerezni az első helyet. Az együttes szerencséjére a többi két találkozó is 1-1-re végződött, így az ukrán-izlandi és a Finnország-Koszovó meccs is. Utóbbi csapat első hivatalos tétmeccsét játszotta. A vendégek történelmi találatát a Salzburg légiósa, Valon Berisha érte el büntetőből. „Elmondhatatlan érzés ez, hogy gólt szereztem koszovói színekben. Egy álom vált valóra” – lelkendezett a játékos, aki egyébként sosem élt hazájában: Svédországban, Malmőben született, s Norvégiában nőtt fel. Koszovó következő meccsét október 6-án épp a horvátok ellen vívja.

Nemcsak a horvátok, és szövetségi kapitányuk, Cacic folytatta ott, ahol az Eb-n abbahagyta, hanem a Franciaországban nagy meglepetésre az elődöntőig menetelő walesi labdarúgó válogatott és sztárja, Gareth Bale is. A brit együttes már az első félidőben 2-0-ra vezetett hazai pályán, Cardiffban Moldova ellen, a D csoportban lejátszott találkozón, ezt a Real Madrid támadója további két találattal toldotta meg a második félidőben, ezzel 4-0 lett a vége. Bale a Sky Sportsban így értékelt: „Igen fontos volt számunkra, hogy győzelemmel kezdjük meg a selejtezőket. A nyári sikereken túlvagyunk, most újabb megmérettetések várnak ránk. Tudjuk, mennyire nehezek azok a mérkőzések, amelyeken az ellenfelek körömszakadtukig védekeznek. Ám megtanultuk, hogyan kell játszani ellenük”. Bale már 24 találatnál tart a válogatottban, ebből 21-et utolsó 31 mérkőzésén ért el. Már csak négy találattal áll az egykori walesi legenda, Ian Rush mögött, így nemsokára beírhatja magát a történelembe.

A csoportban szintén három ponttal áll Ausztria, az Eb-n leszerepelt együttes 2-1-re nyert Grúziában. „Hoztuk a kötelezőt. Jó úton járunk, de ősszel további akadályokat kell sikerrel vennünk” – közölte a meccs után az osztrákok új csapatkapitánya, Julian Baumgartlinger. A vendégek védője, Aleksandar Dragovic elismerte, borzalmas meccset játszottak. „De inkább legyen alacsony a színvonal, csak nyerjünk” – fejtette ki.

Szintén ebben a csoportban Szerbia 2-2-re végzett Írország ellen. A találkozót Kassai Viktor vezette. A vendégek trénere, Martin O’Neill szerint a magyar játékvezetőnek nem lett volna szabad engednie a meccs megrendezését. Az esőzések miatt ugyanis olyan mély volt a talaj, hogy a játékosok testi épsége is veszélybe került.

A G csoportban nem született meglepetés, az Európa-bajnokságon a várakozások alatt szerepelt spanyol válogatott elgázolta Liechtensteint: 8-0-ra verte az apró állam válogatottját. A gólkülönbséget javító diadal még sokat nyomhat a latban a végelszámolásnál. Az első helyért ugyanis nagy versenyfutás alakulhat ki Julen Lopetegui együttese és az olaszok között. Az olaszoknál is új szakvezető ült a hétfői izraeli meccs kispadján, Giampiero Ventura személyében. A bemutatkozás remekül sikerült, mivel az olaszok magabiztosan, 3-1-re nyertek.

Feröer-szigetek – Magyarország 0-0
Tórshavn, 4000 néző, Jv.: Vincic (szlovén)
Sárga lap: Benjaminsen (53.), illetve Kádár (11.), Kleinheisler (42.), Fiola (80.)
Feröer: Nielsen - Hansen, Gregersen, Nattestad, Davidsen - Benjaminsen - Vatnhamar, Olsen, Hansson (Vansdal, 92.), Joensen - Edmundsson
Magyarország: Gulácsi - Fiola, Lang, Guzmics, Kádár - Elek, Nagy Á. - Németh K. (Nikolics, 70.), Kleinheisler (Stieber, 80.), Dzsudzsák – Priskin (Szalai, 27.)