Sors Tamás;Paralimpia 2016;Pap Bianka;ezüst és bronzérem;

2016-09-13 07:52:00

Paralimpia: Csonka döntős

Két magyar úszó is érmes lett a vasárnap késő este befejeződött döntőkben a riói paralimpián: az S9-es sérültségi kategóriában Sors Tamás 200 m vegyesen végzett a második helyen, az S10-esek között ugyanebben a számban Pap Bianka harmadik lett, Csonka András (8) bejutott az asztalitenisz-torna döntőjébe.

Sors az előző két nyári játékokon egyaránt három-három érmet (Peking: egy arany, két bronz, London: egy-egy-egy arany, ezüst, bronz) szerzett. A 200 m vegyesen négy évvel ezelőtt az előfutam után szabálytalan forduló miatt kizárták, ezúttal azonban mindent szabályosan csinált, és fantasztikus versenyzéssel lett második. Az első 100 méteren, a pillangó és hát után még a magyar úszó vezetett, azonban utána a győzelmet is megszerző olasz Federico Morlacchi állt az élre.

„Nagy meglepetés ez az ezüst, még fel sem fogtam - mondta fülig érő szájjal a 24 éves pécsi Sors Tamás. - A pillangót nem tudom visszafogni, az mindig olyan, hogy megindulok és megyek, háton arra kellett figyelnem, hogy ne lassuljak le, amire hajlamos vagyok, mellen figyeltem a többiekre, gyorson pedig bekapcsoltam a lábamat, amennyire tudtam."

Sors Pekingben és Londonban is 100 m pillangón szerezte meg a paralimpiai bajnoki címet.

A finálé másik magyar résztvevője, Tóth Tamás a negyedik legjobb idővel került a fináléba, és ezt a helyezését a döntőben is megőrizte. Neki a gyors a fő száma, négy évvel ezelőtt 50 és 100 méteres is ezüstérmes lett.

Pap Bianka (S10) élete első paralimpiáján megszerezte második érmét, miután szintén 200 m vegyesen, önmagát is meglepve harmadikként ért célba.

"Hihetetlen számomra, hogy már két érmet szereztem, próbálom felfogni, de szerintem ez nem mostanában fog sikerülni - nyilatkozott szerényen a szigetvári születésű Pap Bianka. - A reggeli futamomat kicsit elrontottam, mert nagyon fáradt voltam, a tegnapi verseny után alig tudtam aludni. Estére azonban edzőm, Szabó Álmos, a masszőrünk és a társaim segítségével sikerült összeszednem magam. Az egyes pályán mentem, amit surranó pályának is hívnak, erről már többen nyertek aranyat. Bár én sem látom a többieket, nem is figyeltem rájuk, ők sem láttak engem."

Pap egy nappal korábban 100 m háton lett második, és jelenleg ő a magyar paralimpiai csapat legeredményesebb sportolója.

Szenzációs teljesítménnyel jutott be a mai döntőbe az asztaliteniszező Csonka András (8), aki az előző két paralimpián ötödik volt, és a londoni játékok óta külön szakember foglalkozik a mentális felkészítésével az előrelépés érdekében. A rengeteg különmunka meghozta gyümölcsét, hiszen a 27 éves játékos nem csupán a legjobb négy közé jutott, hanem a döntőbe is bekerült, ahol – egyáltalán nem meglepő módon - egy kínai rivális vár rá.

A másik két magyar elődöntős – Major Endre (1) és a címvédő Pálos Péter (11) – vereséget szenvedett, ők mindketten a harmadik helyért játszanak.