UEFA;elnökválasztás;Aleksander Ceferin;

2016-09-15 07:51:00

Szlovén hatalomátvétel

A szlovén Aleksander Ceferint választották meg az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) élére. A szlovén sportvezető azt ígérte, „a szép foci” felett őrködik majd. Élhetünk a gyanúperrel: az ő elnöksége alatt sem lesznek átfogó változások a szervezetnél.

Megtört a jég. Magyar szempontból mindenképpen. Véget ért ugyanis az a régi hagyomány, amely szerint nem az a jelölt nyer az UEFA elnökválasztásán, akit a Magyar Labdarúgó Szövetség támogatott. Ezúttal az eleve favoritnak számító Ceferin mellé állt az MLSZ. A szlovént 42 vokssal 13 ellenében választották meg a holland Michael van Praag ellenében.

A programok tekintetében nem volt nagyobb különbség a két jelölt között. Mindketten átláthatóságot, a korrupció kiirtását ígérték. Ezek a népszerű mondatok a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) februári tisztújításán is elhangzottak már, amelyen az addigi UEFA-tőtitkár Gianni Infantinót választották meg a szervezet élére. Csakhogy hírek szerint a FIFA azóta sem lett semmivel sem átláthatóbb, s ugyanolyan gyanús pénzek csordogálnak a szövetségbe, mint korábban.

Emlékezhetünk, amint a FIFA botrányainak tavaly májusi kitörését követően olyan kijelentések is elhangzottak, amelyek szerint felülvizsgálják, jogosan kapta-e meg Oroszország a 2018-as, illetve Katar a 2022-es világbajnokság rendezési jogát. Ma már senki sem beszél erről, s nem is fog, hiszen igen jelentős orosz pénzek folynak a FIFA kasszájába.

Az UEFA-nál is hasonlóképpen mennek a dolgok. A tegnapi elnökválasztáson a két jelölt közül egyik sem ígérte a támogatási rendszer átalakítását. Nem is csoda, mert ha így tennének, akkor egy sor szponzori bevételről kellene lemondaniuk. A mai, meglehetősen feszült világpolitikai helyzetben mindenesetre elég sajátosan hat, hogy a Bajnokok Ligája egyik hivatalos reklámjában büszkén hirdetik a részben állami tulajdonban lévő orosz gázóriást, a Gapzromot. Senkinek sem áll érdekében felszámolni az orosz befolyást. Olyannyira, hogy a győztes Ceferin támogatói között Oroszországot is megtalálhatjuk.

Van Praag és Ceferin programja között egyetlen jelentősebb különbség volt. A szlovén többször is bírálta a BL 2018-as átalakításának tervét külön kiemelve, hogy a foci nagyhatalmainak komoly előnyben részesítése révén hazája csapatainak vajmi kevés esélye lesz bejutni a BL-be. (Nem mintha eddig sok szlovén résztvevője lett volna a BL-nek.) Van Praag is bírálta a lebonyolítás várható rendjét, bár az ő szájából azért nem hangzik túl hitelesen egyetlen kritizáló megjegyzés sem, mert ő is a BL reformjának kidolgozói között volt.

Hogy Ceferin megválasztásával változnak-e a 2018-as tervek, e tekintetben azért élhetünk a gyanúperrel, hiszen ha a szlovén alaposabban górcső alá veszi, mennyire több bevétel származik majd a szponzoroktól és a televíziós társaságoktól azzal, hogy szinte csak a foci fellegvárai kerülhetnek a BL-be, valószínűleg már az ő bírálata sem lesz annyira hangos. Jól tudjuk ugyanis: az UEFA-nál senki sem a saját pénzének ellensége. Ceferin egyébként azt ígérte, csökkentik az UEFA elnökének hatásköreit, s egy kiterjedtebb ellenőrzési jogkörrel rendelkező testület felállítását is felvázolta.

Michel Platini nem érti, miért baj, hogy „zsebbe” fizettek neki FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SHAUN BOTTERIL

Michel Platini nem érti, miért baj, hogy „zsebbe” fizettek neki FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SHAUN BOTTERIL

Közvetlenül a választási procedúrát megelőzően Michel Platini kapta meg a szót. A korrupció miatt felfüggesztett, majd lemondásra kényszerült UEFA-elnök csak ugyanazt hajtogatta, amit már megszokhattunk tőle.

„Nem volt tudomása” arról, hogy bármi jogszabályba ütközőt követett volna el, más szóval ma is teljesen normálisnak tartja azt, hogy nem kellett szerződést kötnie a Sepp Blatter előző FIFA-elnöktől kapott kétmillió svájci frankról, amelyet állítólagos tanácsaiért kapott, s abban sem talál semmi kivetni valót, hogy ezzel az összeggel röviddel Blatter újraválasztása előtt díjazták, több mint tíz évvel azután, hogy bölcs tanácsait adta. Platini láthatóan saját közönsége előtt beszélt, hiszen hatalmas tapssal búcsúztatták.

Ceferin mandátuma 2019 tavaszáig szól, tehát addig, amikor Platinié is lejárt volna. Korábban már hevesen tagadta azokat a vádakat, amelyek szerint akár orosz, akár más ország bábja lenne. Tegnap pedig visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint nincs elég vezetői tapasztalata.

„Nem vagyok showman, sem egomániás, és meg szoktam tartani az ígéreteimet” – jelentette ki. Valóságos villámkarriert futott be, hiszen néhány hónapja még alig ismerték a nemzetközi foci berkeiben. Állítása szerint a „szép futball” felett őrködik majd. Hogy ezt milyen módszerrel teszi, ez nem volt teljesen világos.