segélyszállítmány;Aleppo;szíriai kormány;átengedés;

2016-09-16 07:34:00

Biztosítékot vár az ENSZ Damaszkusztól

Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja tegnap Genfben sürgette a szíriai kormányt, hogy azonnal engedje át a török határon várakozó segélykonvojt Aleppóba. A különmegbízott elmondta, hogy húsz élelmiszerrel, gyógyszerrel megrakott kamion áll indulásra készen. 

Damaszkusz a szíriai tűzszüneti megállapodás megkötése előtt ígéretet tett arra, hogy átengedi a segélyszállítmányokat, de – bár nagyjából tegnap is kitartott a fegyvernyugvás – ez nem történt meg. De Mistura szerint a szíriai kormány garancialevelei lennének szükségesek ahhoz, hogy a kormány ellenőrző pontjain átengedjék a kamionokat.

Jan Egeland, a különmegbízott tanácsadója, a norvég menekültügyi tanács vezetője valamennyi érdekelt felet hibáztatta a patthelyzetért, s reményét fejezte ki, hogy pénteken elindulhatnak a kamionok. A szíriai kormánynak és a lázadó erőknek a városba vezető egyik főúttól legalább három kilométerre vissza kellene vonnia a nehézfegyvereit, a demilitarizált zóna kialakítása elengedhetetlen lenne, de a kölcsönös bizalomhiány lehetetlenné teszi az előrelépést.

Az ENSZ humanitárius ügyekben illetékes hivatala szerint a második konvojt akkor indítanák el, ha az első húsz kamion biztonságosan elérne Aleppóba. A negyven teherautón 80 ezer ember egyhavi ellátását biztosító készletek vannak. A városban legalább háromszázezer ember rekedt a harcok miatt.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter sürgette az Egyesült Államokat, hogy hozzák nyilvánosságra a John Kerry és Szergej Lavrov által megkötött amerikai-orosz megállapodás részleteit. Oroszország tegnap azzal állt elő, hogy az Egyesült Államok nem teljesíti a megállapodásban vállaltakat.

Az orosz védelmi minisztérium szerint a szíriai kormány betartja a tűzszünetet, a lázadók azonban lakott területeket bombáztak, s még mindig nem kezdődött meg a mérsékelt ellenzéki erők és a terrorista szervezetnek tartott csoportok szétválasztása. A megállapodás értelmében hét napos fegyvernyugvást követően kezdődhetnének meg a koordinált amerikai és orosz légicsapások az Iszlám Állam és a volt Al-Nuszra Front egységei ellen.