2010 óta rohamosan nő az oktatás lemaradása. A közoktatásban 10, a felsőoktatásban 20%-al csökkent az egy tanulóra jutó kiadás, egy magyar gyerekre csak fele annyit költenek, mint szerencsésebb külföldi társaira. A kormányzati propaganda által hatalmasnak beállított béremelés alig javított a pedagógusok helyzetén, továbbra is az utolsók között kullog jövedelmük. Miközben a felmérés azt mutatja, hogy Magyarországon még mindig alacsony a diplomások aránya, a Fidesz kormány szándékosan leépíti az oktatást. Orbán ezzel hatalmas károkat okoz a felnövekvő nemzedékeknek és az ország gazdaságának, amelynek már ma is az egyik legnagyobb gondja a képzett munkaerő hiánya - írja a dokumentumban Niedermüller Péter, a DK alelnöke, EP képviselő.
A jelentésben felmérték, hogy a szervezet országai mennyire teszik mindenki számára elérhetővé a minőségi oktatást és az élethosszig tartó tanulás lehetőségeit. A 35 vizsgált országból csak 12-ben teljesítettek legalább ötöt az ENSZ oktatásra vonatkozó tíz célkitűzése közül, a 22 európai állam között mindössze hat ilyen volt. A legjobb teljesítményt Ausztrália és Kanada érte el, ezt követte Hollandia és Belgium.
A szervezet rámutatott, hogy az OECD-országok átlagosan a bruttó hazai termékük (GDP) 5,2 százalékát fordítják az oktatásra, és a már egyébként is szűkös állami költségvetésekre nehezedő nyomás enyhítése érdekében egyre több helyen hárítják át a felsőoktatás költségét az államról a háztartásokra. A magyar mutató a GDP-hez viszonyítva valamivel 4 százalék fölött áll, ezzel átlag alatt teljesítünk. Szintén nem érjük el az átlagot a tanárbérek tekintetében, de sokat javítva a helyzeten, tavalyhoz képest az idei jelentésben már megelőzzük az utolsó Szlovákiát, és nagyjából a cseh és a lengyel szinttel említhető egy kalap alatt a hazai pedagógusbér. (forrás: eduline)