A Magyar Labdarúgó Szövetség ajánlása úgy szól, hogy a központi források elosztásánál az alanyi jogon, vagy teljesítmény után járó bevételeken kívül támogatásban részesülhetnek azon NB I-es csapatok, melyek legalább egy 1996-os születésű játékost szerepeltetnek. A normatívához kötött támogatás kiérdemléséhez a futballistának legalább 17 meccsen pályára kell lépnie, és azokat végig is kell játszania. Amennyiben lecserélik, akkor egy másik ifjú beállhat helyette – így tartható meg a szerepeltetése után járó összeg. Fontos megjegyezni, hogy kettő és három 1996-os születésű labdarúgó szereplése esetén további pluszt kaphatnak az egyesületek, illetve nő a juttatás mértéke abban az esetben is, ha 1996-osnál későbbi születésű labdarúgók is pályára lépnek.
Kutatásunk során az ajánlással szemben kizárólag azokat a labdarúgókat vettük figyelembe, akik jelen idény első játéknapjáig – azaz július 16-ig – nem töltötték be huszadik életévüket. Számításaink szerint a kilencedik fordulóig kilenc csapatban huszonöt, a kritériumnak megfelelő sportoló kapott játéklehetőséget.
„Magyarországon a tizenhatodik életév betöltése után játszhat egy fiatal a felnőtt bajnokságban, e fölött gyakorlatilag a teljesítmény és a tehetség határozza meg, hogy mikor tud a játékos bemutatkozni az első csapatban” – mondta el megkeresésünkre Tóth Miklós, az Illés Akadémia ügyvezetője, majd sorolta a pozitív példákat a Haladás élvonalbeli keretéből.
NB II. mint ugródeszka
Az egyik, Tóth Miklós által említett reménység az a Tóth Máté, aki testvérével, az előző idényt Sopronban töltő Martinnal együtt a nyáron írta alá első profi szerződését a szombathelyi klubbal. Az Illés Akadémián nevelkedő, 18 éves Tóth Máté a legutóbbi futballidényben még a zöldek U19-es csapatát erősítette, jelen kiírásban azonban hatszor is becserélte Mészöly Géza vezetőedző. Nála is fiatalabb – egyszersmind a teljes élvonalbeli mezőnyt tekintve a legifjabb – Dombi Gergő, aki szeptemberben azt követően írhatta alá első professzionális kontraktusát, hogy egy edzőmeccsen gólt lőtt a Fradinak. Pacsi Bálint, az Illés Akadémia szakmai igazgatója korábban úgy nyilatkozott a játékos jövőjével kapcsolatban, hogy Dombi a továbbiakban is javarészt az U19-es kerettel edz, a Videoton elleni élvonalbeli találkozón azonban máris bemutatkozhatott a támadósor mindkét oldalán bevethető csatár.
Mostanáig nem töltötte be huszadik életévét Polgár Kristóf és Hegedűs János sem. Polgár nyáron csatlakozott a vasiak keretéhez. A Sándor Károly Akadémián nevelkedő hátvéd a Liverpool korosztályos csapataiban pallérozódott, mióta hazatért, kirobbanthatatlan a Haladás kezdőcsapatából. Az első kilenc fordulóban minden találkozót végigjátszott. Tőle csak három összecsapással marad el a 2014/2015-ös szezonban két mérkőzéssel bemutatkozó Hegedűs – a szintén 19 éves középpályás egy szezont az NB II-es Budaörs színeiben töltött kölcsönben, majd mióta visszahívták, hatszor 90 percet játszott a Szombathelyi Haladásban. „Természetesen a korosztályos bajnokságokból is eljuthatnak a tehetségek az élvonalba, de nálunk nagyon jó volt a fiatal, 1996-os születésű játékosainknak, hogy a tavalyi évben az NB II-ben játszottak” – folytatta Tóth Miklós, aki Hegedűs és Tóth mellett további neveket sorolt – mintegy előrevetítve azt, hogy a Haladásban a jövőben is játéklehetőséget kapnak a fiatal tehetségek.
Öten „tűzközelben” a kékeknél
Talán kevésbé meglepő, de a játszott perceket vizsgálva a Haladás mögött az MTK következik, ami az ifjak játéklehetőségét illeti. A budapesti klub úttörő e téren a magyar futballban: a kék-fehérek agárdi akadémiája volt az első utánpótlás-nevelő intézmény Magyarországon, s évek óta az MTK az a csapat, ahol – támogatás ide vagy oda – élvonalbeli játéklehetőséget kapnak az ifjoncok. Teodoru Vaszilisz keretében hat 18-19 év közötti futballistát találunk, öten rendszeresen a pályán küzdenek az MTK sikeréért. Közülük az 1997 márciusában született Korozmán Kevin viszi a prímet: a lehetséges 840-ből 474 percet töltött a zöld gyepen. Tőle csupán percekkel marad el a virtuális rangsorban Vogyicska Bálint, aki az 1998-ban születetteket képviseli, de Szatmári István is hét meccsen pályára léphetett már. Katona Máté és Takács Roland egyelőre epizódszereplők, az MTK „játékospolitikája” azonban garancia lehet arra, hogy a későbbiekben ők is bizonyíthatnak. Érdekesség, hogy az Új Hidegkuti Stadiont hamarosan birtokba vevő csapatban rendszeresen játszó fiatalok mind középpályások – a keret hatodik fiatalja kapus.
Mészöly Géza mellett ugyancsak négy ifjoncot próbált ki Horváth Ferenc. Diósgyőrben a védőként bevethető, a 20. születésnapját jövő kedden ünneplő Nemes Milán az eddigiekben öt teljes mérkőzésen élvezte Horváth bizalmát, emellett további két meccsen lépett pályára. Egyszer 90 perc jutott az 1997-es korosztályt képviselő Ternován Patriknak, mellette Kitl Miklós és a 18 esztendős Szabó Balázs is megmutathatta magát az ősszel egyelőre várakozáson alul teljesítő DVTK-ban.
„Több fiatal is szerepelhetne”
A pályán töltött percek tekintetében fővárosi trió, a Vasas, a Honvéd és az Újpest kiemelkedő még, mindegyik budapesti egyesületre igaz azonban, hogy egy, minden mérkőzésen pályára lépő tehetségük adja össze a magasabb érték nagyját. Az újpesti középpályás, Pávkovics Bence Gábor egymaga 592 percet töltött a pályán, a Honvéd csatára, Koszta Márk 769-et, míg a Vasas januárban, Siófokról visszarendelt 19 éves védekező középpályása csupán 47 perc erejéig nem erősítette a tízedik kör előtt listavezető angyalföldi csapatot. A szombathelyi Polgár Kristóffal kiegészülve ez a 19 évesekből álló kvartett az, akik húszéves koruk előtt alapemberek lettek klubcsapatukban.
Az újonc Gyirmót a későbbiekben valószínűleg felzárkózik a fentebb említett gárdák mellé, hiszen az Egyesült Államokból nyáron hazaigazoló, a huszadik életévét a bajnoki rajt utáni napokban betöltő Sallói Dániel, amikor pályára léphetett, szinte teljes mérkőzéseket töltött a pályán. Sallói gyirmóti karrierje pechesen indult, hiszen a játékos a második mérkőzésén csigolyatörést szenvedett, a sérülés azonban már a múlté. A mindig magyar játékosokat alkalmazó Paks is nyitott a fiatalok felé, a 18 éves Jelena Richárd és Szalai András mellett az 1997-es születésű Fejős András összesen 247 percet játszott a tolnaiak színeiben. A tűzkeresztségen az ötödik játéknapon áteső FTC-játékos, Csernik Kornél három alkalommal ölthette magára a Ferencváros mezét – egyes szakemberek már az új Nagy Ádámot látják a 18 éves középpályásban.
A Videotonban egyszer mutathatta meg magát néhány perc erejéig Sebjen Viktor, aki a szövetség szerint támogatott korú játékos, viszont már a mostani pontvadászat előtt betöltötte a 20-at. Két keleti csapat, a DVSC és a Mezőkövesd keretében pillanatnyilag nem található húsz éven aluli labdarúgó, fontos megjegyezni azonban, hogy a DVSC-DEAC a harmadik vonalban versenyezteti fiataljait, míg a Mezőköved Zsóry U19-es csapata a korosztályos bajnokság másodosztályában érdekelt.
Tizenkét csapatban huszonöt fiatal – elég lehetőséget biztosít az élvonal a jövő reménységeinek? „Véleményem szerint több fiatal is szerepelhetne. Vannak olyan mérkőzések, ahol a fiatalok a mérkőzések utolsó periódusaiban játszhatnának, az edzők többet használhatnák őket ekkor – közölte a Népszavával Jasper De Muijnck, a Magyar Futball Akadémia szakmai igazgatója. - Véleményem szerint az, hogy alacsonyabb létszámú lett az NB I, nem segíti a fiatal játékosok beépítését. Nagyobb létszámú bajnokságban mindig van két-három csapat, akik a bajnoki címért harcolnak, illetve vannak csapatok, akik a kiesés ellen küzdenek. A további csapatok pedig számos lehetőséget adhatnak a fiataloknak a fejlődésük érdekében – véli a szakember, aki kiemelte: a fiatal játékosoknak készen kell állniuk arra, hogy győzelemre játsszanak, s a mentális felkészítésük során erre kell helyezni a hangsúlyt.
A feltörekvő fiatalság előtt akár az ex-debreceni Balogh Norbert példája is lebeghet: az élvonalban 2014 augusztusában – 18 évesen – bemutatkozó Balogh másfél szezon és 37 NB I-es párharc után „jó pénzért”, mintegy 2,2 millió euró fejében írt alá az olasz labdarúgó-bajnokságban érdekelt Palermo csapatához, ahol azóta többször pályára lépett.