A szerb kormányfő előző mandátuma idején is igencsak sok, a volt jugoszláv térségben korábban szokatlan gesztusértékű nyilatkozatot és lépést tett a régióbeli etnikai és államközi feszültségek felszámolása érdekében, ennek ellenére máig nem felhőtlen a viszony. Szerbia uniós csatlakozási folyamatában már többször akadályt jelentett a szerb-horvát ellentét, s pillanatnyilag is feszült a viszony Zágráb és Belgrád között.
Az utóbbi napokban azonban Szerbia és Bosznia-Hercegovina között éleződtek ki az ellentétek a boszniai Szerb Köztársaságban tervezett népszavazás kapcsán. Sefer Halilovic, a bosznia-hercegovinai hadsereg egykori vezére ugyanis azzal fenyegette meg a boszniai Szerb Köztársaságot, hogy az meg fog szűnni, ha megtartják a köztársaság napjáról szóló referendumot, mert az a daytoni békeszerződés megszegését jelentené, amivel Bosznia-Hercegovina alkotmánya lépne életbe, és egyben megszűnne a Szerb Köztársaság.
A feszültség annyira komoly, hogy a szerb sajtó értesülései szerint a belgrádi, Vucic vezette delegáció, akár a tervezettnél hamarabb is hazatérhet az ENSZ közgyűlésről, ha azt a helyzet alakulása megkívánja. Vucic New Yorkban elmondta, aggodalommal tölti el az egykori bosznia-hercegovinai háborús parancsnok kijelentése, miszerint a tervezett referendum megtartása esetén nem lesz többé boszniai Szerb Köztársaság, de azt is leszögezte, hogy a boszniai Szerb Köztársaság nem tűnik el, Belgrádnak a béke prioritást jelent.
A közgyűlés előtt mondott beszédében is részletesen kitért az újabb balkáni szembenállásra és egyértelművé tette: Szerbia ellenzi a boszniai Szerb Köztársaságban tervezett referendum megtartását, de támogatja annak területi integritását Bosznia-Hercegovinán belül, a daytoni békeszerződéssel összhangban.