kongresszus;Barack Obama;szeptember 11;

2016-09-29 10:36:00

Obama: súlyos hibát követett el a kongresszus

Barack Obama súlyos hibának tartja, hogy a washingtoni kongresszus felülírta múlt pénteki vétóját, amellyel megakadályozta volna, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások áldozatainak hozzátartozói perelhessék a bűnrészességgel gyanúsított államokat. 

Az amerikai szenátus szinte egyhangúan - 97 igen, egy nem szavazattal - utasította el az elnöki vétót, azaz kétpárti támogatást kapott a törvényjavaslat. A képviselőházban ugyancsak nagy többséggel, 348 igen, 77 nem szavazattal utasították el Obama vétóját, bőven meghaladva a szükséges kétharmados többséget. Ez az első alkalom Obama két hivatali idejében, hogy a kongresszus nem tartotta tiszteletben az elnök döntését. A 44. elnök 12 alkalommal élt a vétó eszközével.

A szenátusban egyedül Harry Reid nevadai demokrata szenátor szavazott igennel, a korábbi szenátusi többségi vezető idén visszavonul. A novemberi választáson a szenátus harmadát választják újjá, de nem csak a posztjukért harcoló szenátorok voksoltak az elnök ellen, hanem gyakorlatilag az egész szenátus. A törvényjavaslatot a képviselőház szeptember elején közfelkiáltással támogatta, a szenátusban már májusban nagy többséggel megszavazták.

Josh Earnest fehérházi szóvivő közölte, a washingtoni szenátusnak 1983 óta ez a leginkább zavarbaejtő döntése. (1983-ban Ronald Reagan vétóját 95 szavazattal írta felül a száz tagú testület). „A szenátus tagjainak a lelkiismeretükkel és a választóikkal is el kell számolniuk e szavazás miatt” - mondta a szóvivő. John Brennan, a CIA igazgatója szerint súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent a döntés.

A 9/11-es terrortámadások elkövetői, a 19 öngyilkos gépeltérítő közül 15-en szaúdiak voltak. A 9/11-es vizsgálóbizottság jelentésének nemrégiben nyilvánosságra hozott, 25 oldalas része egyértelműen ugyan nem igazolta, de mindenképpen erősítette a gyanút, hogy a szaúdi kormányzat egyes képviselői támogatást nyújthatott a terrortámadás szervezőinek. Szaúd-Arábia tagadja, hogy bármilyen szerepet játszott volna a szeptember 11-i támadásokban.

A Fehér Ház azonban attól tart, hogy ha amerikai állampolgárok perelhetik Szaúd-Arábiát, az veszélyes precedenst teremt. Nem csupán az amerikai-szaúdi kapcsolatokat ássa alá, de attól kezdve a washingtoni adminisztráció is perelhető lesz, például az Irakban vagy Afganisztánban szolgáló amerikai katonák fellépése, vagy az amerikai dróntámadások miatt. Amerikai vállalkozások ellen is perek indulhatnak. Josh Earnest szóvivő méltatta Harry Reid gesztusát, akinek „volt bátorsága” a törvényjavaslat ellen szavazni.