Spanyolország;Pedro Sánchez;

2016-09-29 10:41:00

Lázadás a szocialistáknál

A tartományi választásokon elszenvedett, katasztrofális kettős vereség után a spanyol szocialistáknál mind többen követelik a főtitkár, Pedro Sánchez lemondását. 

Tegnap a PSOE végrehajtó bizottságának 17 tagja benyújtotta lemondását, így próbálva kikényszeríteni rendkívüli kongresszus összehívását és új főtitkár választását. A lemondott tisztségviselők között volt Carme Chacón volt védelmi miniszter, akit korábban esélyesnek tartottak a főtitkári posztra. Sánchez azonban nem hajlandó lemondani, s megváltoztatni a konzervatív kormányzással kapcsolatos elutasító álláspontját. A vita azonban belháborút robbantott ki a legnagyobb ellenzéki párt soraiban.

A 2014-ben megválasztott, 44 éves Sánchez vezetésével eddigi legrosszabb választási eredményét érte el a PSOE a 2015 decemberi választáson, s nem sokkal tudott javítani a 2016. június 26-i, újabb voksoláson sem. Noha a párt helyi és történelmi vezetői jórészt azon az állásponton voltak, hogy a szocialistáknak tudomásul kell venniük a vereséget, s engedni, hogy a legtöbb mandátumot szerzett konzervatívok kormányozzanak tovább, Sánchez nem értett egyet ezzel. Megpróbálkozott egy „progresszív koalíció” megalakításával, de nem járt sikerrel, elbukott a beiktatáskor. A szocialisták a múlt vasárnapi baszkföldi és galíciai tartományi voksolás ereményétől tették függővé, hogyan tovább. A PSOE végül mindkét tartományban rosszul szerepelt, Galíciában harmadik, Baszkföldön negyedik helyre szorult vissza. A főtitkár azonban – a realitásokkal mit sem törődve - még mindig arról beszélt, hogy újra kísérletet tesz a kormányalakításra.

Sánchez vonakodása miatt rosszallását fejezte ki Felipe González, a PSOE legsikeresebb kormányfője, aki – között állt a párt élén. González közölte: becsapva érzi magát, mivel amikor a júniusi voksolás után tárgyaltak Sánchezzel, azt ígérte neki, hogy a PSOE frakciója elsőre elutasítja, de a második szavazásnál tartózkodással lehetővé teszi Mariano Rajoy konzervatív kormányfő beiktatását. González joggal aggódik, ha október végéig nem alakul meg az új spanyol kabinet, a választók a szocialistákat teszik majd felelőssé azért, hogy decemberben harmadszor is az urnákhoz kell járulniuk, s Spanyolország gyakorlatilag egy évig kormány nélkül maradt.