tiltakozás;népszavazás;értelmiségiek;

- Értelmiségiek tiltakozása

Egyetemi oktatók és tudományos kutatók múlt szerdán - mint közöltük - nyilatkozatban fordultak a nyilvánossághoz a vasárnapi úgynevezett kvótareferendum ügyében. 

Az aláírók szerint erkölcsi és szakmai kötelességük kifejezni, hogy a kormány által kezdeményezett referendum értelmetlen, alkotmányellenes és embertelen, és mindezek lehetetlenné teszik a hallgatást. A nyilatkozatot eredetileg 140-en írták alá, hozzájuk szerda óta negyvenen csatlakoztak, akik az ország számos egyetemén és kutatóintézetében dolgoznak, eltérő világnézetet vallanak és a tudomány szinte minden területét lefedik: természet- és társadalomtudósok, bölcsészek és jogászok, közgazdászok és orvosok, valamint neves külföldi egyetemek magyar oktatói. Abban ugyanakkor mindannyian egyetértenek, hogy a magyar társadalom iránti erkölcsi kötelességük volt közzétenni tiltakozásukat.

A nyilatkozat szövege és az aláírók listája itt olvasható.

Még az átlagemberek jelentős része is úgy gondolja, ami itt van, az maffiaállam, önkényuralom, fél- vagy valódi diktatúra, és vissza kell térni valamilyen normális demokratikus útra. Ezt szűrte le a hallgatókkal és közéleti emberekkel folytatott beszélgetéseiből Bolgár György. Mint mondja, azt viszont senki sem érti, miért nem képes a demokratikus oldal belátni, hogy a mai választási rendszerben csak viszonylag szorosan együttműködve lehetne győzni. A rádiós újságíró úgy véli, a következő másfél évben bármi megtörténhet, még Orbán Viktor sem tudhatja előre, noha eddig szerencséje volt és sokszor jók voltak a megérzései.