A részvételi arányok eddig így alakultak:
7 órakor országosan 1,16 százalék, Budapesten 0,78 százalék.
9 órakor országosan 7,25 százalék, Budapesten 4,85 százalék.
11 órakor országosan 16,37 százalék, Budapesten 13,13 százalék.
13 órakor országosan 23,56 százalék, Budapesten 21,31 százalék.
15 órakor országosan 30,66 százalék, Budapesten 27,38 százalék.
17.30-kor országosan 39,88 százalék, Budapesten 34,9 százalék.
19.00-kor országosan 43,05 százalék, Budapesten 39,20 százalék.
Úgy tűnik, már a népszavazás kezdeményezői sem számítottak arra, hogy érvényes lesz a kvótareferendum, csak arra, hogy több lesz a leadott NEM szavazat, mint az IGEN. Ez utóbbiban a felmérések szerint joggal bíznak. Az is egyre világosabb, hogy a népszavazástól függetlenül a kormány megteszi, amit előre eltervezett.
Orbán: a legfontosabb, hogy több lesz-e a nem, mint az igen
Orbán Viktor és Lévai Anikó MTI Fotó: Koszticsák SZilárd
A miniszterelnök szavazata leadása után (reggel 9 órakor) úgy nyilatkozott, arra számít, hogy több nem szavazat lesz, mint igen, és ez elegendő felhatalmazást adhat a mindenkori parlamentnek és kormánynak.
"Mindig jobb az érvényes, mint az érvénytelen (népszavazás), de a közjogi következmények beállnak mindenképpen, hiszen azt vállaltuk, hogy a kérdésben foglalt jogi szabályozást, miszerint csak a magyar parlament dönthet arról, hogy kikkel akarnak a magyarok együtt élni, ezt a jogrendszer részévé fogjuk tenni. Ezt akkor is megtesszük, ha érvényes, és akkor is, ha nem. Egy feltétele van ennek, hogy több legyen a nem, mint az igen" - fejtette ki.
Kósa: a népszavazásnak mindenképpen lesz közjogi következménye
Kósa Lajos szavaz MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
A Fidesz frakcióvezetője nem a részvételt nevezte döntőnek, hanem azt, hogy a nemek, vagy igenek lesznek-e többségben.
Ha a nemek győznek, akkor a parlament jogalkotásba kezd, amivel megakadályozza, hogy "illegális, kötelező betelepítési kvóta legyen Magyarországon" - közölte. Ez lehet Alaptörvény-módosítás, törvénymódosítás, sarkalatos törvény, sima feles törvény, országgyűlés határozat, vagy kötelező mandátum adása a kormánynak - részletezte a közjogi lehetőségeket Kósa Lajos, miután Debrecenben leadta szavazatát kora délután. "Ha az igenek lesznek többségben, akkor pedig lemond a kormány és a Fidesz-frakció" - tette hozzá a frakcióvezető, megjegyezve, hogy ebben az esetben előrehozott választásokat kell kiírni.
Vona: egyedüli tét az érvényesség
Vona Gábor és fia MTI Fotó: Kovács Tamás
A Jobbik elnöke újságíróknak azt mondta: ha nem lesz érvényes a referendum, akkor több mint 10 milliárd forintot egy közvélemény-kutatásra költött el Magyarország. Az ország Brüsszel kezébe ad egy aduászt azzal, hogy nem utasította el a kvótákat. Ezért vett részt és szavazott nemmel. Kitért arra is, hogy egy évvel ezelőtt, amikor pártja javasolta a népszavazást, nem lett volna kérdés az érvényesség, most azonban más a helyzet, ezért továbbra is azon az állásponton van, hogy szerencsésebb lett volna egy alaptörvény-módosítás.