Műsormagazin;Népszabadság;Mediaworks;

2016-10-09 16:09:00

Vissza a Népszabadságot! - Zárva maradt a Bécsi úti kapu (Fotók)

A Népszabadság szerkesztősége megpróbálta felvenni a munkát a lap Bécsi út 122-124. alatti székházánál, ahogy azt minden vasárnap tette, de a Mediaworks vezetőségével folytatott tárgyalások eredménytelenek voltak, így a lap nem jelenik meg hétfőn sem print, sem online változatban. Ennek ellenére az újságírók nem adták fel, délután 2 óta gyülekeztek a székház előtt több mint száz civil társaságában. Az egyeztetéseket folytatják a Népszabadság eladásáról. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK! FOTÓK: SZALMÁS PÉTER

Ajánlatot tett a Mediaworks

Külföldi sajtó a Népszabadságról
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Elhallgattatva című írásban a szerző, Stephan Löwenstein azt írja, hogy a Népszabadság "nagyon hirtelen" történt bezárásával "az egyik utolsó kormánykritikus hang némul el", és sok minden utal egy "puccsra". 
A Financial Times szerint akkor történt a lap felfüggesztése, amikor már folyik "a médiaterep átrendezése a 2018-ban esedékes választások közeledtével". 
A BBC szerint a Népszabadság bezárása is mutatja, hogy Orbán Viktor a magyarországi sajtószabadság eltiprására törekszik, és teljes ellenőrzést akar a média felett.

A Népszabadság újságírói vezetése szombaton délután tárgyalt a kiadó (tulajdonos) képviselőivel, amely tárgyaláson azt az ajánlatot kapták, hogy amennyiben összeállítanak egy nullszaldós üzleti tervet, akkor hajlandóak tárgyalásokat folytatni a közös jövőről.

Úgy tudjuk, az ajánlatot komolytalannak minősítette a szerkesztőség. Murányi úgy fogalmazott, két nap alatt kellene lerakniuk az említett üzleti tervet, ami szerinte lehetetlen.

Az intenzív egyeztetések vasárnap folyatódtak a Központi Üzemi Tanács és a szakszervezet bevonásával. Két órakor a Népszabadság szerkesztősége megpróbálta felvenni a munkát a Bécsi út 122-124. alatt. A Facebookon azt üzenték, hogy aki akar, tartson velük.

A szerkesztőség előtt nagy tömeg alakult ki vasárnap délután, a Népszabadság akciójához több mint százan csatlakoztak, erről az újságírók képeket is megosztottak közösségi oldalukon:

Az újságíróknak nem sikerült bejutniuk az épületbe, Murányi András azonban igen. Az atv.hu helyszíni tudósítója fél háromkor jelentette, hogy a főszerkesztő az épületben tárgyalt a kiadóval arról, hogy megjelenhet-e a Népszabadság hétfőn. A szerkesztőség Facebook-oldalán jelentette, hogy a tárgyalások sikertelenek voltak, így nem jelenik meg a lap hétfőn, de nem adják fel, azon gondolkodnak, hogy mi legyen a következő lépés.

Murányi András, a lap főszerkesztője az egyeztetést követően az épület előtt várakozó néhány száz szimpatizánsnak és újságíróknak azt mondta: a szerkesztőség alapvetése a tárgyaláson az volt, hogy jelenjen meg a napilap hétfőn, illetve oldják fel az online felület korlátozását. Ennek érdekében felajánlást is tettek, amelynek részleteit nem ismertette. A tulajdonos egyetértett a szerkesztőség által felvázolt iránnyal, de azt szeretné megállapodásba, jogi keretek közé foglalni és addig nem szeretné működtetni a lapot - tette hozzá. "Én ezt úgy értelmeztem, hogy nem pénzügyi döntés született, hanem valami másfajta" - fogalmazott Murányi András.

Elmondta: egyedül arról tudnak tárgyalni a menedzsmenttel és a tulajdonossal, hogy biztosítsák a Népszabadság eladását. Hozzátette: ezzel a tulajdonos egyetértett, többek között abba a szándéknyilatkozatba is belefoglalják ezt, amelyet kötni terveznek. Elmondta: a dokumentum a szerkesztőség alapvetéseit tartalmazná, illetve mindazon információkat, adatokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a Népszabadság értékesítése sikerüljön. Ez szerinte a következő napokban megszülethet.

 

A délutáni órákban a szerkesztőség üzemi tanácsát, valamint a Sajtószakszervezet helyi alapszervezetét is egyeztetésre hívta a munkáltató, ám az egyeztetés elmaradt, mert az érdekképviselők jogászát arra hivatkozva nem engedték be az épületbe, hogy a munkáltatói oldalnak nincs jelen a jogásza. Danó Anna, a Népszabadság üzemi tanácsának elnöke elmondta: hétfőre kaptak újabb időpontot egyeztetésre, amelyen arról tárgyalnak majd, hogy mi vár a szerkesztőségre. 

Ahogy lapunk is többször beszámolt róla, a Mediaworks kiadó október 8-án bejelentette, hogy felfüggeszti a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig azért, hogy "valamennyi érintett ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni".

MTI Fotó: Balogh Zoltán

MTI Fotó: Balogh Zoltán

Bár gazdasági okokra hivatkoztak, sokan a Fideszt és magát Orbán Viktor sejtették a felfüggesztés mögött, ezért szombat estére az MSZP és a civilek is tüntetést szerveztek a lap megmentéséért és a sajtószabadságért. A Kossuth téri tüntetésen több ezer ember gyűlt össze, megtöltve az egész teret a Parlament előtt, ahol többször is a "Népszabadság", "Demokráciát", "Disznóság", "Nem hagyjuk", "Orbán, takarodj", illetve "Szabad ország, szabad média" rigmusokat skandálták.

Az Eötvös Károly Intézet a Népszabadság megszüntetéséről
"Ha a Népszabadság kiadója 1989-ben vagy 90-ben jelentette volna be – tekintettel az 56 utáni megtorlás idején létrejött napilap vállalhatatlan múltjára – az újság megszüntetését, aligha siratta volna sok demokrata. Kegyetlen irónia, hogy a Népszabadság sorsát nem a demokratikus rendszerváltás pecsételte meg, hanem a kiteljesedő orbáni autokrácia. Nem most ölték meg a szabad sajtót, de most hallgattatták el legjelentősebb nyomtatott közlönyét. Ez ismételten láthatóvá tette a pusztítást. A Szabad sajtó utcát, mert a névadó fogalom az élő magyar nyelvben jelentés nélküli kifejezés lett, sürgősen át kellene nevezni Sajt utcára, annak ugyanis egyelőre van értelme" - írta közleményében az intézet.

Az MSZP is szervezett demonstrációt a Mediaworks Futó utcai székháza elé fél 6-ra, ahol egy táblát is felállítottak, amelyen az állt: "Itt végezték ki a sajtószabadságot 2016. október 8-án. Ezután a demonstrálók csatlakoztak a Kossuth téri tüntetéshez,köztük Molnár Gyula, Horváth Csaba, Kunhalmi Ágnes, de a tömegben feltűnt Karácsony Gergely PM-es polgármester, Juhász Péter, az Együtt, valamint Molnár Csaba, a DK politikusa.

A Népszabadsággal az ellenzéki pártok, a Párbeszéd Magyarországért, a Magyar Liberális Párt, az LMP, a DK és a Jobbik is szolidaritást vállalt, valamint több politikus is felszólalt a sajtószabadságért, többek között Gyurcsány FerencMedgyessy Péter volt miniszterelnökök, valamint Gianni Pittella, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának (SD) vezetője is.

A Népszava is szolidaritást vállal a Népszabadsággal, ezért petíciót indítottunk  a laptársunkat ért brutális támadás miatt. A jobboldali kormány évek óta törekszik a magyar demokratikus baloldali sajtó ellehetetlenítésére. A Népszabadság bezárása egy olyan határ, amelyen nem szabad átlépni. Ezt a nemzeti értéket nem szabad veszni hagyni, a sajtószabadságot együtt kell megvédenünk. Valamennyiünk felelőssége, hogy megállítsuk ezt a folyamatot. Ha elegen leszünk és elég állhatatosak, képesek lehetünk megálljt parancsolni ennek a gyalázatnak. Ezért indítjuk most el ezt az akciót. Ha egyetértesz, írd alá a petíciót itt: VISSZA A NÉPSZABADSÁGOT, VISSZA A SAJTÓSZABADSÁGOT!

Friss Róbert, a Népszabadság volt munkatársának publicisztikáját ide kattintva olvashatja el!