Fekete kedd volt a Samsung számára. Rossz konstrukciójú mobiltelefonja, a Galaxy Note 7 folyamatos gondjai miatt órák alatt 12,5 milliárd eurónyi összeggel apadt a vállalat részvényeinek összértéke. Ekkora összeget „égetett el” a fel-felgyulladó okostelefon.
Az újabb csapássorozat után a Samsung visszavonulót volt kénytelen fújni, s arra kérte azokat a felhasználókat, akik már elkövették a hibát, s megvásárolták a készüléket, kapcsolják ki azt. A vállalat mindemellett azt is közölte, felfüggeszti az eladást és a gyártást is.
A dél-koreai vállalat még szeptemberben 2,5 millió telefont hívott vissza, miután számos bejelentés érkezett arról, hogy a mobil lángra kap, vagy felrobban. Egy az Egyesült Államokbeli Kentuckyban élő férfi például egészen horrorszerű történetről számolt be. Elmesélte, amint egy nap arra ébredt, hogy a szobáját elárasztotta a füst, s kiderült, a kellemetlenséget mobilja idézte elő. Előzőleg egy felszállásra készülő amerikai belföldi repülőgépet kellett evakuálni, mert füst lepte el a gépet. Először természetesen készülő terrortámadásra gyanakodtak, kiderült azonban, hogy a tettes ezúttal szerencsére nem robbanószerkezet, hanem egy Samsung Note készülék volt. A világhálón számos fényképet találhatunk, amely a kiégett készüléket mutatja.
Az akkura gyanakodtak
A dél-koreai mérnökök sokáig vizsgálták, hol lehet a baj, s arra a következtetésre jutottak, hogy hibás az akkumulátor, mert két vezeték – a pozitív és a negatív – túlságosan közel van egymáshoz, ez okozza a túlzott felmelegedést, majd a tüzet. A Samsungnak amúgy sem erőssége az akku. A két új, amúgy nagyszerű készüléke, a Samsung Galaxy S7 és az S7 Edge használói is arra panaszkodtak, hogy gyorstöltésnél nagyon átforrósodik a készülék. Igaz, ezekben az esetekben nem történt baj.
Nos, a Samsung visszahívta készülékeit, s kicserélte az akkumulátort, múlt héten pedig be is jelentették, újra piacra dobták a problémás modellt. Csakhogy már polcokra való visszakerülés első napjaiban is hallani lehetett lángra kapó telefonokról. kezdetben a Samsung magabiztosan azt közölte, hogy nem a készülék okozta a problémát, miután azonban ismételten egyre sűrűsödő beszámolók érkeztek hibás, felrobbanó mobilokról, nem lehetett tovább másra kenni a bajt. Az Egyesült Államokból, Tajvanból, Kínából és az anyaországból, Dél-Koreából is érkeztek hírek felgyulladó készülékekről, eddig legalább nyolc ilyen esetet jegyeztek fel.
A Samsung közleményével próbálta menteni a menthetőt, nem mintha ez a történések fényében sikerülhet. „Akár eredeti Galaxy Note 7 készülékről van szó, akár cseréről, a felhasználók kapcsolják ki a telefont, mivel a vásárlóink biztonsága továbbra is elsődleges szempont számunkra” – hangzott a dokumentum, amely szerint tovább vizsgálják, mi is idézi elő a bajt. Mindez azt sugallja, a mérnököknek már fogalmuk sincs arról, valójában tényleg a hibás akkumulátor áll-e a háttérben, vagy valami egészen más tényező idézi elő a túlforrósodást.
Mindenesetre ha sikerül megtalálni a hiba forrását, akkor sem valószínű, hogy ismét megjelenhetnek a piacon a Note telefonnal, hiszen már eddig is valósággal rombolta a készülék a jó nevű dél-koreai cég imázsát. „Az egész ügy valószínűleg megölte a Galaxy Note 7-est” – vélekedett a Deutsche Welle oldalán Edward Snyder, a Charter Equity Research elemzője.
A legtöbb ilyen mobiltelefont az Egyesült Államokban és Ázsiában adták el, Európába csak 45 ezer példányt szállítottak, ennek nagy részét is a brit piacra.A botrány a lehető legrosszabb időben robbant ki a Samsung szempontjából. A cég ugyanis Galaxy S7 és S7 Edge készülékével a piac egyik legfontosabb szereplőjévé vált, az androidos telefonok tekintetében legalábbis, s hiába egyetlen típus hibájáról van szó, nyilvánvaló, hogy mindezek után a felhasználók a többi terméket is csekélyebb lelkesedéssel vásárolják majd, hasonló gondoktól tartva. A szöuli Korea Dzsong Ang napilap szerint azért sem valószínű, hogy a cég valaha is újra piacra dobja a Galaxy Note 7 készülékeket, mert már biztosan nem érheti el annak a bevételnek a töredékét sem, mint amit eredetileg remélt tőle.
Az Egyesült Államokban már napokkal ezelőtt jelezték, felhagynak a készülék eladásával a sorozatos problémák miatt. Mindez azért is súlyos csapás, mert a dél-koreai vállalat nem kevesebbet remélt, mint azt, hogy az Egyesült Államokban az Apple iPhone-jainak versenytársává válhat. A botrányt követően azonban erre vajmi kevés az esély. Az országban az AT&T és a T-Mobile US a Samsung készülékek legjelentősebb forgalmazója, ám mindkettő levette a polcokról ezeket a mobilokat.
A dél-koreai pénzügyminiszter azonban óva intett attól, hogy örökre búcsút intsenek a Note 7 készülékeknek. Szerinte egy ilyen döntés hazája exportját is nagyon kellemetlenül érintené. „Egyelőre azonban nem tudjuk megmondani, hogy az eset milyen közvetlen hatást gyakorol ránk” – jelentette ki Ju Il Ho.
Kudarc az amerikai piacon
Mivel az amerikai és az indiai piac lett volna a legfontosabb a Samsung számára, ezek után vélhetően meg is pecsételődött a termék sorsa. „Az amerikai piac nagyon fontos a Samsung számára, az üzleti eredmények szempontjából különösen kényes” – jelentette ki a francia Les Échos gazdasági napilapnak Neil Mawston, a Strategy Analytics kutatóintézet szakértője. Mint mondja, bármely vállalatnak gondjai adódnak az amerikai piacon, annak az egész világban érződnek a rendkívül negatív hatásai.
Hasonlóképpen látja a Samsung helyzetét Jake Saunders, az ABI kutatóintézet szakértője. Mint a BBC internetes kiadásának elmondta, rendkívül súlyos helyzetbe sodródott a Samsung, s lavinaszerű hatást gyakorolhat a botrány a cég további jövőjére, hiszen az egész hírnevét érte komoly kár.
Ugyanígy járt az egykor szebb napokat látott tajvani mobilgyártó, a HTC. 2011-ig a legnépszerűbb androidos készüléket mondhatta magáénak a tengerentúlon, ekkor azonban megindult lefelé a lejtőn. S bár azóta egy sor remek telefont dobott a piacra, képtelen kikecmeregni a válságból.
2015 januárjában a hírek még a Samsung csökkenő árbevételeiről szóltak. Akkor nagyon nem tűnt rózsásnak a helyzet a cégnél, hiszen már az ötödik negyedévben könyvelhettek el visszaesést. A Samsung telefoneladásai akkor egyértelműen csökkenő tendenciát mutattak.
Később azonban ismét megindult felfelé a lejtőn a vállalat, tavaly októberben már arról számolt be, hogy a harmadik negyedévben nyeresége 28 százalékkal, 4,6 milliárd dollárra emelkedett. A kedvező eredmények annak voltak köszönhetőek, hogy a félvezető üzletág felfutása ellensúlyozta a mobiltelefon-üzletág gyenge teljesítményét.
2016-ban a moibiltelefonipar is magára talált az S7 és az S7 Edge jó eredményeinek köszönhetően. A Samsung fontos újítást hozott: lehetővé tette, hogy a felhasználók micro SD kártyán tárolják adataikat. Ez az iPhone készülékeknél például nem lehetséges.
Teljes döbbenet
A Samsungnál teljes a döbbenet. A cégnél sem értik, hogy dobhattak piacra egy ilyen készüléket, s miként követhették el kétszer is ugyanazt a hibát. A cég központjában sokáig nem fogták fel, vagy nem akarták felfogni, hogy a készülék valóban veszélyes. Ezért túlságosan későn tettek lépéseket, amikor már – ez esetben kissé bizarr hasonlattal élve – égett a ház. Ugyanakkor az mindenki számára egyértelmű, hogy már nem egyszerűen a Note 7 készülékekről van szó, hanem a vállalat tekintélyéről, a többi termék megbízhatóságáról. „Úgy véljük, hogy a közjáték nyomán a Samsung más okostelefonjai utáni kereslet is visszaesik” – vélekedett a Nomura brókerház.
A Samsung stratégiája most az lehet, hogy más termékeinek népszerűsítésére koncentrál. Csak így kerülheti el a még nagyobb bajt, részvényei értékének további zuhanását. Az NH Research Center kutatóközpont becslései szerint a Galaxy Note 7 eladásának felfüggesztése összességében 564 millió eurós bevételkiesést jelenthet a konszern számára. Összesen pedig mindennel együtt a kár elérheti a 13,5 milliárd eurót.
A Samsung nagy beruházásokat tervezett a jövőre, de mindez füstbe ment terv lehet. A nagy rivális Apple pedig csak nevethet a markába.