szállodák;Mészáros Lőrinc;

2016-10-13 13:01:00

Mészáros szállodáit tömnék ki milliárdokkal, közpénzből?

Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó hotelek fejlesztése miatt születhetett az a hitelprogram, melynek keretében a vendéglátás területén 44 milliárdos kamatmentes hitelt lehet igényelni a kizárólagos állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankon keresztül - tudta meg a Magyar Nemzet. Az MFB közlése szerint: az írás több helyen is valótlanságokat állít, illetve téves összefüggéseket sugall.

A Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) egy és hatszáz millió forint közötti összegű kamatmentes hitelt igényelhetnek uniós forrásból „életképes, jó jövedelemtermelő képességű, vendéglátással foglalkozó cégek, projektek”, amelyek a közép-magyarországi régión kívül vannak bejegyezve. A lap szerint a lehetőséget a felcsúti polgármester és vállalkozó, Mészáros Lőrinc érdekeltségeit akarják segíteni, ráadásul közpénzből, az MFB ugyanis kizárólagos állami tulajdonban van.

A lap felidézi a napi.hu cikkét, mely szerint a felcsúti polgármester a balatonalmádi Ramada Hotel and Resort megvásárlásával gyarapította a szállodáinak a sorát. Mészáros Lőrinc tulajdonában van ezen kívül még az alcsúti Habsburg-kastély, az egerszalóki Saliris Resort Hotel és a mátraházi Lifestyle Hotel Mátra, ami a Quaestor-csoporttól került hozzá, és folynak az egyeztetések a Hunguest-hotellánc átvételéről is, ami 19 szállodát foglalna magába. A kamatmentes hitelt tehát tudná hol hasznosítani a gázszerelőből milliárdossá vált polgármester.

Az MFB a lap érdeklődésére közölte, hogy a szálloda és vendéglátás ágazatban eddig közel 50 kérelem érkezett, az átlagosan igényelt hitelösszeg 56 millió forint volt, azaz kifejezetten mikro, kis- és közepes vállalkozások üzleti elképzeléseinek támogatásához kértek finanszírozást.

A teljes cikket itt olvashatja!

MFB: az írás több helyen is valótlanságokat állít
A Magyar Nemzet mai, 2016.10.13.-i számában megjelent, „Közpénz Mészáros szállodáira – Vidéki hotelek fejlesztésére 44 milliárd forint kamatmentes hitelt szán az MFB” című írás több helyen is valótlanságokat állít, illetve téves összefüggéseket sugall - írja közleményében a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
A cikkben bemutatott 44 milliárd Ft keretösszegű, új hitelprogramként feltüntetett termék valójában a már 2016. május óta elérhető Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program GINOP-8.3.1-16 Mikro-, kis-és középvállalkozások versenyképességének növelése Hitelprogram, amely ágazati besorolásra vonatkozó korlátozás nélkül  támogatja a kis-és középvállalkozásokat, így a program egyik, de nem kizárólagos potenciális célcsoportjának számítanak a turizmus szektorban működő, szálláshely-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozások is.
Kiemelendő ugyanakkor, hogy a hitelt elsősorban termelőeszközök, beruházások és járulékosan forgóeszközök beszerzésére lehet felhasználni, az ingatlanvásárlásra fordítható összeg a projekt összköltségének maximum 2%-ig terjedhet. Figyelemmel a maximálisan igényelhető 600 millió Ft-os hitelösszegre, valamint a minimálisan elvárt 10% mértékű saját forrás elvárásra is, a program keretében támogatható beruházások maximális mérete nagyságrendileg 650 millió Ft körül mozog, melynek 2%-a, nagyságrendileg 10 millió Ft fordítható ingatlanvásárlásra.
A program keretében benyújtott hitelkérelmek összege meghaladja a 34 milliárd Ft-ot, és eddig 9,5 milliárd Ft a pozitív hitelbírálattal rendelkező projektek összértéke.  A legtöbb érdeklődő vállalkozás a feldolgozóiparban (23,34%) és a kereskedelem (19,52%) területén működik, 12,27%-ot tesznek ki az építőipari, 7,85%-ot pedig a szálláshelyek és vendéglátásban aktív cégek igényei.
A befogadott kérelmek hiteligénye általában 150 millió forint alatt marad.
A cikkben sugallt állítás, miszerint a 44 milliárd forintos keret kifejezetten a vendéglátás és a turizmus ágazatban költhető el, nem felel meg a valóságnak, mivel általános felhasználási célú termékről van szó. Nem állja meg a helyét az az állítás sem, miszerint az MFB állami tulajdonú bank révén közpénzből finanszírozza a 44 milliárd forintos hitelkeretet, mivel uniós finanszírozású hiteltermékről van szó.