politika;MTA;

Széchenyi István Akadémiája FOTÓ: NÉPSZAVA

- Az MTA nem politizál

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) testülete politikai kérdésben nem alakít ki véleményt – nyilatkozta a Magyar Időknek Lovász László, az MTA elnöke. Mellár Tamás lapunknak elmondta, hogy nincs is szükség direkt politizálásra, de a tudománynak feladata, hogy foglalkozzon fontos társadalmi ügyekkel is.

Hiába írt nyílt levelet az országban végbement antidemokratikus folyamatok és a sajtószabadság veszélyeztetése miatt 28 kutató is, Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a kormánypárti Magyar Időknek mégis azt mondta: az Akadémia politikai kérdésekben nem alakít ki testületi véleményt.

„Ismerem a levélírók aggodalmait, de erről közösen kell gondolkozni és tárgyalni. Ígérem, tanulmányozom a levélben foglaltakat. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az Akadémia nem egy politikai szervezet, az MTA egyetlen vezetőjét sem politikai platform alapján választották. A tagság véleménye politikai kérdésekben megosztott, de én sem a bal-, sem a jobboldalt nem képviselem, én a tudomány, az oktatás, a kultúra ügyeinek képviseletére vállalkoztam. Véleményem szerint az MTA-nak ilyen kérdésekkel kell foglalkoznia, és nem politikával.” Lovász László hozzátette, hogy természetesen minden akadémikusnak lehet véleménye arról, mi zajlik az országban, csak világossá kell tennie, hogy magán-, és nem testületi véleményről van szó.

Elegük lett
Vállalhatatlannak tartja az Orbán-kormány politikáját, intézkedéseit, ezért visszaadja a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagságát Thomas Jovin biológus, biofizikus emeritus. Ugyanilyen okból mondott le külső tagságáról Hernád István Róbert magyar származású pszichológiaprofesszor – derült ki a hvg.hu birtokába került dokumentumokból.

Nincs szükség arra, hogy az akadémia direkt politizálásban vegyen részt, ugyanakkor senki ne gondolja, hogy a tudomány semleges vagy érték nélküli – mutatott rá Mellár Tamás. Az MTA doktora - a nyílt levél egyik aláírója – a Népszavának kifejtette: a levelet nem azért írták, hogy elégedetlenségüket fejezzék ki az MTA vezetésével, a cél a figyelemfelhívás volt. Örülök, hogy az elnök úr tanulmányozza az írásunkat, így remélhetőleg az MTA foglalkozni fog a Magyarországon zajló antidemokratikus folyamatokkal és a sajtószabadság veszélyeztetésével – fogalmazott Mellár.

Arról, hogy korábban az MTA közgazdászai állást foglaltak Matolcsy Györggyel és az MNB-vel szemben az elnök azt mondta, elfogadta, a közgazdászoktatás tervezett átalakításával kapcsolatban a közgazdaság-tudományi osztály által kiadott egy állásfoglalást, amelyben bírálták a koncepciót, mert az valóban az MTA-ra is tartozik, hogy mit tanítanak a felsőoktatásban. „Azt is kritizálnánk, ha valahol azt oktatnák, hogy a Föld lapos. Minden ilyen tudománytalanság ellen fel kell lépni”- tette hozzá. De arról, hogy például mi történt a Népszabadsággal, lehet magánvéleményük az akadémikusoknak, de szerinte ettől még nem lesz akadémiai téma. Ennek ellenére Lovász László elképzelhetőnek tart olyan helyzetet, amikor mégis megszólalnának, de nagyon reméli, hogy erre nem kerül sor.

Arra a felvetésre, hogy egyes ellenzéki vélemények szerint a kormány a folyamatos fejlesztésekkel megvette az MTA lojalitását, kifejtette: szó sincs erről, amikor kell és tudományosan megalapozott, akkor tiltakoznak.

A Hóman Bálint-üggyel kapcsolatban kifejtette: nem azt mondta, hogy Hóman nyilas elveket képviselt – ezért perelték –, hanem azt, hogy elfogadhatatlan elveket. „Általánosságban az a véleményem, hogy utólag ne változtassunk valakinek a tagságán. Minden intézménynek megvan a maga története, amelyben lehetnek nem túl dicsőséges fejezetek. Ha előfordultak is hibák, azok döntően politikai nyomásra következtek be. A keresetet formális okokból elutasító bíróság majd eldönti, hogy a történész kizárása megfelelt-e az akkori törvényeknek” – mondta az MTA elnöke. Csaknem tízezren írták alá a Lukács György Archívum felszámolása elleni petíciót és nagy volt a nemzetközi tiltakozás is. Erről szólva Lovász azt mondta: a világhírű marxista filozófus egykori lakása felújításra szorul, emiatt az archívumot véges időn belül el kell költöztetni. Többen támogatják egy emlékhely létesítését – folytatta Lovász -, de ez profilidegen az Akadémiától. Ha valaki megfelelő hasznosítási ötlettel áll elő, nem zárkózunk el a tárgyalások elől. Ám ha nem érkezik észszerű javaslat, a lakást visszaadjuk az önkormányzatnak – fogalmazott az elnök. Az interjúban bejelentette azt is, hogy májusban újra indul az elnöki pozícióért.