Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a jelenlegi 26 százalék körüli állami foglalkoztatói arányt nagyjából a felére kellene csökkenteni Magyarországon, ami több mint 500 ezer ember leépítését jelentené. Csepreghy január végi nyilatkozatában még azt jelezte, hogy a politikai ciklus végéig 100-150 ezer munkavállalóval csökkenhet a közszférában dolgozók száma. Igaz ezt megelőzően január első napjaiban azt vázolta, hogy a skandináv modellek alapján az lenne az optimális, ha akár 600 ezerrel kevesebben dolgoznának a magyar közszférában.
Csepreghy egy múlt évi Portfolio konferencián is beszélt arról, hogy szükség lenne az állami bürokrácia további csökkentésére és példaként az állam által tulajdonolt cégeket hozta fel.
Lázár János, a tárca vezetője az elmúlt egy évben számos alkalommal beszélt a túlzottan magas állami alkalmazotti arány versenyképességet visszahúzó hatásáról, illetve a tárca egy 10 milliárdos bürokráciacsökkentő csomagot idén már keresztülvitt a rendszeren, és több tucat állami (háttér)intézményt összevonását, megszüntetését jelentették be.
Mindezek ellenére a múlt évi adatokból az derül ki, hogy az állam többet költött magára mint korábban, és az apparátus létszáma sem csökkent érdemben.