Moszul;felszabadítás;heves harcok;

Egyre több asszony és gyermek érkezik a menekülttáborokba FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARL COURT

- Moszul remélhet

Heves harcokkal folytatódott a hévégén is a Moszul felszabadítására indított hadművelet. Az iraki hadsereg és a kurd erők öt kilométerre megközelítették az Iszlám Állam fellegvárát. A szíriai Aleppóban is újra fellángoltak a harcok.

Egy hete kezdődött meg az iszlám Állam terrorcsoport által megszállva tartott iraki nagyváros, Moszul ostroma, az eltelt hét napban az iraki hadseregnek és a kurd Pesmergának sikerült ötven települést felszabadítani a terroristák uralma alól. A nyugati koalíció által támogatott egyesített iraki haderő vasárnapra már öt kilométerre megközelítette Moszult. Tegnap visszafoglalták Moszul északi részének közelében fekvő Basikát, azt a várost is, amelynek közelében török katonák képezik ki a szunnita fegyvereseket.

A török katonák iraki jelenléte továbbra is komoly feszültségforrást jelent a két ország viszonyában, mint ahogy az is, hogy Törökország részt szeretne venni Moszul felszabadításában. Bagdad a hét végén is jelezte, nem kér török katonai segítséget. A moszuli csata iraki ügy és az irakiaknak kell megvívniuk. Köszönöm, hogy a törökök segítenének, de ezt Irak fogja kézben tartani – fogalmazott Haider al-Abadi, iraki miniszterelnök szombaton. A feszültség annyira komoly, hogy a helyszínen egyeztetett hétvégén Ashton Carter amerikai védelmi miniszter is. Carter villámlátogatást tett mind a török, mind az iraki fővárosban és Irbilben tárgyalt az iraki Kurdisztán vezetőivel is.

Moszul ostromát nehezíti, hogy a terroristák több helyen ellentámadást indítottak. Rutbánál és Kirkuknál is megpróbálták visszaverni a koalíciós erőket. A kirkuki harcok napok óta folynak, jelentőségét az adja, hogy itt található a környék egyik legnagyobb olajelosztója.

Az amerikai vezetésű nyugati koalíció vasárnap visszautasította Oroszország azon vádját, hogy a szövetséges erők háborús bűncselekményeket követtek volna el az iraki csapatok előrenyomulását támogató légicsapásaik során. Moszkva azzal vádolta az amerikai vezetésű koalíciót, hogy Kirkuk mellett civil célpontokat bombázott.

Az ostrom elől egyre többen menekülnek a környékbeli menekülttáborokba.

 Plüsmacik az aleppói gyerekekért
Újrakezdődtek a harcok Aleppóban az Oroszország és a szír kormány által meghirdetett humanitárius tűzszünet szombat esti lejárta után. A légicsapások is kiújultak. A humanitárius tűzszünet alatt nagyon kevés civil tudta elhagyni az ostromlott városrészt, mert a meneküléshez kijelölt korridorokat folyamatosan támadások érték.
Vasárnap már nem csak a városban, hanem Aleppótól északra Mareában is harcok voltak, ahol a Törökország által a Eufráteszi Pajzs Hadművelet révén támogatott felkelők összecsaptak a részben kurd egységekből álló Szíriai Demokratikus Erők csapataival.
Londonban több százan tüntettek azért, hogy a brit kormány vállaljon nagyobb szerepet az aleppói civilek elleni támadások beszüntetésében. A Downing Street 10 szám alatti miniszterelnöki rezidencia előtt a demonstrálók plüssmackókat helyeztek el a földön. A játékok azt a több ezer gyereket jelképezik, akik a hónapok óta támadott aleppói negyedekben rekedtek.

Véget érhet Spanyolországban a 10 hónapja tartó politikai patthelyzet. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) vezetése vasárnap úgy döntött, hogy az újabb parlamenti választás elkerülése végett esélyt ad Mariano Rajoy ügyvezető miniszterelnöknek a kormányalakításra.