Egy hete kezdődött meg az iszlám Állam terrorcsoport által megszállva tartott iraki nagyváros, Moszul ostroma, az eltelt hét napban az iraki hadseregnek és a kurd Pesmergának sikerült ötven települést felszabadítani a terroristák uralma alól. A nyugati koalíció által támogatott egyesített iraki haderő vasárnapra már öt kilométerre megközelítette Moszult. Tegnap visszafoglalták Moszul északi részének közelében fekvő Basikát, azt a várost is, amelynek közelében török katonák képezik ki a szunnita fegyvereseket.
A török katonák iraki jelenléte továbbra is komoly feszültségforrást jelent a két ország viszonyában, mint ahogy az is, hogy Törökország részt szeretne venni Moszul felszabadításában. Bagdad a hét végén is jelezte, nem kér török katonai segítséget. A moszuli csata iraki ügy és az irakiaknak kell megvívniuk. Köszönöm, hogy a törökök segítenének, de ezt Irak fogja kézben tartani – fogalmazott Haider al-Abadi, iraki miniszterelnök szombaton. A feszültség annyira komoly, hogy a helyszínen egyeztetett hétvégén Ashton Carter amerikai védelmi miniszter is. Carter villámlátogatást tett mind a török, mind az iraki fővárosban és Irbilben tárgyalt az iraki Kurdisztán vezetőivel is.
Moszul ostromát nehezíti, hogy a terroristák több helyen ellentámadást indítottak. Rutbánál és Kirkuknál is megpróbálták visszaverni a koalíciós erőket. A kirkuki harcok napok óta folynak, jelentőségét az adja, hogy itt található a környék egyik legnagyobb olajelosztója.
Az amerikai vezetésű nyugati koalíció vasárnap visszautasította Oroszország azon vádját, hogy a szövetséges erők háborús bűncselekményeket követtek volna el az iraki csapatok előrenyomulását támogató légicsapásaik során. Moszkva azzal vádolta az amerikai vezetésű koalíciót, hogy Kirkuk mellett civil célpontokat bombázott.
Az ostrom elől egyre többen menekülnek a környékbeli menekülttáborokba.