Brüsszel;NATO;tanácskozás;logisztikai támogatás;Sophia művelet;

Közös Sophia-műveletek

A NATO megerősíti jelenlétét Lengyelországban és a Baltikumban. Az észak-atlanti szövetség logisztikai támogatást nyújt az Európai Unió Sophia nevű haditengerészeti műveletéhez, az embercsempész-hálózatok elleni fellépéshez. Egyebek mellett erről döntöttek a szövetség kétnapos tanácskozásán.

Jens Stoltenberg a brüsszeli találkozó záró sajtóértekezleten hangsúlyozta: „A NATO egységesebb, mint valaha”. A NATO-főtitkár elmondta, áttekintették a varsói csúcsértekezlet óta tett előrehaladást, s vázolták a jövőbeni feladatokat. A tanácskozás első napján döntöttek arról, hogy négy többnemzetiségű zászlóaljat állomásoztatnak jövő tavasztól a három balti államban, illetve Lengyelországban, rotációs jelleggel, amerikai, brit, kanadai és német vezetéssel. Fontolóra vették egy romániai vezetésű, többnemzetiségű brigád felállítását is.

Stoltenberg aláhúzta, hogy az intézkedések célja a NATO egységének, eltökéltségének demonstrálása, a szövetségesek melletti kiállás. Kiemelte ugyanakkor, hogy valamennyi intézkedés védelmi jellegű, s valójában válaszlépés az orosz katonai kapacitások bővítésére, a NATO-tagországok határánál mutatott orosz erődemonstrációra. A NATO megerősíti elkötelezettségét a Washingtoni Szerződés 5. cikkelye mellett, ugyanakkor kész a párbeszédre Oroszországgal nagyköveti szinten a feszültségek enyhítése céljából.

A főtitkár hangsúlyozta: a NATO és az Európai Unió együttműködik az európai biztonság megerősítése érdekében. E kooperáció egyik példája, hogy az észak-atlanti szövetség See Guardian nevű haditengerészeti művelete logisztikai támogatást nyújt az EU Sophia hadműveletéhez, a következő két héten belül megérkeznek a Földközi-tenger középső részére azok a hadihajók és járőröző repülőgépek, amelyek részt vesznek ebben a műveletben. Stoltenberg ezúttal is rámutatott: „Egy erős Európa a NATO-t is erősebbé teszi.”

A tanácskozás második napján részt vett Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Mogherini a megbeszélés kezdete előtt elmondta, tájékoztatja a NATO-t az unió védelmi stratégiájának végrehajtásáról. Az EU és a NATO között, mint rámutatott, nagyon konkrét és gyakorlati szakaszba lépett az elméletileg elhatározott stratégiai együttműködés. Az uniós fődiplomata hangsúlyozta, hogy nem akarnak átfedéseket, feladatok megkettőzését, hanem a két szervezet védelmi erőfeszítései kiegészítik egymást.

Kérdésre válaszolva Mogherini ismételten hangsúlyozta hogy az EU nem készül az észak-atlanti szövetség SHAPE-jéhez hasonló főhadiszállás kialakítására, ahogy európai hadsereg felállítására sem. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az EU már jelenleg is végrehajt védelmi jellegű, polgári és katonai missziókat egyaránt. Tervezési és parancsnoki struktúrákat hoz létre, amelyek kiegészítik a NATO hasonló tevékenységét. A Balkánon, Afganisztánban és másutt is nagyon jó a NATO-EU-együttműködés, Afrikában ugyanakkor az ENSZ kéksisakosok misszióival karöltve tevékenykedik az EU.