Szijjártó Péter;Matteo Renzi;

2016-10-31 07:03:00

Frappáns válasz

A magyar kormány jeles képviselői mintha emberükre találtak volna Matteo Renzi személyében. Már szinte hét sem telik el anélkül, hogy az olasz miniszterelnök ne üzenne a magyar kormánynak valamit, és vice versa. Itthon azt már megszokhattuk, hogy vezető politikusainknak nem feltétlenül tartozik legnagyobb erényei közé a diplomácia, de e tekintetben talán Renzi sem tekinthető a lehető legjobban képzettnek.

Odáig azért még nem fajultak a dolgok, mint Itália és Izrael esetében. Utóbbi állam regionális fejlesztési minisztere, Ajub Kara nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy az Olaszországot sújtó földrengéshullám Isten büntetése, mert Róma képviselője az UNESCO-ban – az arab országokkal együtt – megszavazta azt a határozatot, amely megkérdőjelezte a zsidóságnak a jeruzsálemi Templomhegyhez és a Siratófalhoz fűződő kapcsolatát.

Az izraeli kormány hétvégén hivatalosan is bocsánatot kért e kijelentéséért, ám Róma és Budapest viszonyában a békülés leghalványabb jelét sem fedezhetjük fel. Renzi érveit meg lehet érteni. Az bosszantja, hogy miközben hazájának – a balkáni útvonal lezárása és az Unió és Törökország között megszületett megállapodás miatt – ismét óriási menekültáradattal kell szembenéznie, Budapest és a többi visegrádi ország vajmi kevés szolidaritást mutat, egyetlen rászorulót sem hajlandó befogadni. Az olasz kormányfő szerint ezért meg kell vonni az uniós támogatások egy részét ezen államoktól. Renzi harciassága elsősorban belpolitikai okokra vezethető vissza, mivel december 4-én rendezik meg hazájában az alkotmánymódosításról szóló népszavazást, s a nemek győzelme nagyon kínos lenne számára, másrészt a kormány 2017-re magasabb hiánnyal számol az eredetileg a Brüsszelnek ígértnél.

Nos, hétvégén Szijjártó Péter "frappáns" választ adott Renzinek, mint külgazdasági és külügyminiszterünk fogalmazott, Budapest a költségvetési hiánnyal és az illegális bevándorlással is meg tud küzdeni, miközben Rómának mindkettő problémát jelent. Való igaz, Budapest nagyon sok mindentől meg tudja védeni magát. Az most mellékes, nem kell földrajztudósnak lenni ahhoz, sőt, elég a térképre nézni annak megállapításához, hogy Olaszországot azért kicsivel könnyebben meg tudják közelíteni a bevándorlók, mint Magyarországot. Némileg azért hosszabbak Itália tengerparti határai, mint Magyarországé, még akkor is, ha a Balatont némi jóindulattal tengernek tekintjük. Ugyanakkor teljesen igaza van Szijjártónak, mert a magyar kormány védekezésben tényleg élen jár Európában. Fantasztikus érzékkel védi meg magát az ellenzéki sajtótól, a civil szervezeteket támogató „idegen hatalmaktól”, s nem is bíbelődik azzal, hogy népszavazást írjon ki holmi alkotmánymódosításról. Igaz, fura is lenne: mivel nemsokára hetedszerre módosítják az új, fideszes alaptörvényt, 2011 óta évente legalább egyszer kellett volna az urnákhoz hívni az embereket…