Az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) már az átmeneti elhelyezése alatt sokkal jobb körülmények között működhet, mint mostani helyén, a Testnevelési Egyetem szomszédságában lévő pavilonokban – jelentette ki a Népszava kérdésére Berkes István, az intézet elhelyezéséért felelős miniszteri biztos. A szakembert azután kerestük meg, hogy a múlt héten megjelent kormányhatározat értelmében jövő június végéig az egyszerűen csak Sportkórházként emlegetett speciális egészségügyi intézmény átköltözik a Karolina útra, a Semmelweis Egyetem volt Ortopédiai Klinikájának épületébe.
A miniszteri biztos emlékeztetett rá, hogy az OSEI a 70-es években kezdődött leépítések nyomán jelenleg mindössze két fekvőbeteg osztályon található 100 ággyal és 26 járóbeteg szakrendeléssel működik. A Sportkórház nem egy hagyományos közkórház, hanem egy speciális intézet nagyon szerteágazó tevékenységgel - mondta Berkes István, hiszen a Call Centeren keresztül 11 további intézmény segíti a központot a sportolók ellátásában. Az OSEI működteti az Országos Sportegészségügyi Hálózat 110 részlegét is egységes informatikai rendszeren keresztül, továbbá ide tartozik a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat is. Az intézmény infrastruktúrája leromlott, tehát akkor is foglalkozni kellett volna a jövőjével, ha a kormány korábban nem arról dönt, hogy a pavilonokat kapja meg a helyszűkében szenvedő Testnevelési Egyetem.
A kormány mostani határozata állásfoglalás a Sportkórház önállóságának megmaradása és az intézmény fejlesztése mellett – fejtette ki a miniszteri biztos. Ezek a szempontok jelentek meg az egyelőre átmenetinek tekintett megoldás, vagyis a korábbi Ortopédiai Klinika épületének kiválasztásakor is. A szakember érvelése szerint „figyelembe kellett venni, hogy a jövőbeni sportegészségügyi intézet is önálló, komplex, magas színvonalú, sportspecifikus szolgáltatásokat nyújtó intézmény legyen, hogy rövid az idő a költözésig és azt is, hogy a megoldás legyen gazdaságos”.
A sérült versenyzők is jobb körülmények közt gyógyulhatnak jövő júliustól FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
A Semmelweis Egyetem Karolina úti részlege mellett számtalan érv szólt. Megvizsgálták a helyet, és azt találták, hogy átgondoltan, jól megépített épületegyüttesről van szó, ahol adottak a továbbfejlesztés lehetőségei is, ráadásul üres, vagyis azonnal beköltözhető. Az eddigi pavilonos elrendezéssel szemben itt egy blokkban működhet minden, ami gazdaságosabbá teszi az üzemeltetést és nem igényel komoly átalakítást, hiszen fél évvel ezelőtt még egyetemi klinika működött benne. A mostani 5000 négyzetméteres Sportkórházhoz képest 7000 négyzetméteren dolgozhatnak majd, s legalább 120 ágy elhelyezésére lesz lehetőség a mostani 100 ággyal szemben. Az épületben öt korszerű műtő található, míg eddig két korszerűtlenben operáltak, a közelben van a Szent Imre Kórház, mint „nagy kórház” és további előny, hogy az épületben működik hidroterápia, amire eddig nem volt lehetőség. Összességében tehát minden elvárt funkciónak megfelel az új hely, és a szükséges karbantartási, felújítási és korszerűsítési munkák elvégzése után jövő nyárig át lehet ide költöztetni a Sportkórházat – foglalta össze az előnyöket a miniszteri biztos azzal, hogy a munkák előkészítése már meg is kezdődött.
Még a költözés előtt, jövő március végéig kell megmondani a Berkes István vezette szakember-gárdának, hogy ezen a helyen, vagy máshol képzelik el az OSEI végleges elhelyezését. Minden alternatíva mellé pontos számításokat kell készíteniük az egyes variációk forrásigényéről, továbbá a terveket egyeztetniük kell az Egészséges Budapest programmal is, amely a fővárosi kórházfejlesztések átfogó csomagja. Kérdésünkre, hogy a Karolina úti épületet alkalmasnak tartaná-e a Sportkórház végleges elhelyezésére, a miniszteri biztos határozott igennel felelt, de hozzátette, hogy több alternatív lehetőséget is megvizsgálnak.
Ugyancsak jövő tavaszra kell kidolgoznia azokat az elvárásokat, amelyek a modern sportkórházzal szemben támasztott követelményeket rögzítik. Azzal, hogy a kormányzat a fejlesztés mellett döntött, a sportegészségügy történelmi lehetőség előtt áll – értékelte a helyzetet Berkes István, aki szerint a kormány elvárása, hogy a jövő Országos Sportegészségügyi Intézete önálló, komplex, sportspecifikus, integráló, innovatív intézmény legyen, amely magas színvonalon szolgálja a magyar sportot és hozzájárul az egészségtudatos életmód elterjesztéséhez. A sportegészségügyre vonatkozó hosszú távú koncepció, amit ugyancsak március 31-ig kell letennie a kormány asztalára, biztosan tartalmaz majd népegészségüggyel kapcsolatos feladatokat, az oktatásra és képzésre vonatkozó tennivalókat, kutatási irányelveket és a sport-piaccal összefüggő tevékenységeket – vázolta az irányokat a Népszavának a miniszteri biztos.