USA;Barack Obama;elnökválasztás;Hillary Clinton;

2016-11-04 17:19:00

Hillary legjobb szószólója Obama

Négy nappal az amerikai elnökválasztás előtt a demokrata és a republikánus elnökjelölt a billegő államokért hadakozik. Noha a nagy visszhangot kiváltott FBI-bejelentés után szorosabbá vált a verseny, továbbra is Hillary Clintonnak jósolnak nagyobb esélyt a győzelemre. Ha csak egy „billegő” államot is elvisz Trump elől, 270-nél több elektort szerez, s ő költözhet a Fehér Házba.

Erős hajrát diktál Hillary Clinton az elnökválasztási kampány utolsó napjaiban. Csütörtökön az egyik kulcsfontosságú billegő állam, Észak-Karolina 15 elektori szavazatáért hadakozott – ugyanott kampányolt egyébként Donald Trump is. Pénteken a volt First Lady a michigani Detroitban, majd Pennsylvania állam két nagyvárosában, Pittsburgh-ben és Philadelphiában tart választási gyűléseket. Szombaton Philadelphiában KatyPerry társaságában lép fel, s hétfőn ott lesz a kampányzáró rendezvénye is, nem kevésbé nagy „sztárok” – Barack és Michelle Obama, valamint Bill Clinton – társaságában. A CNN szerint a jelenlegi elnöki pár jelképesen ott adja át a stafétabotot, azt azonban még nem lehet biztosan állítani, hogy a Fehér Ház kulcsait is Clintonéknak adják majd át jövő január 20-án.

Hillary Clintonnak a sokat bírált FBI-bejelentés óta nincs hatásosabb szószólója, mint Barack Obama. Az amerikai elnök, aki 2008-ban elütötte a volt First Ladyt a győzelemtől, teljes erőbedobással kampányol, a régi Obamát idéző, sodró hangú beszédekben érvel korábbi külügyminisztere mellett. Nem csupán azt mondja el, hogy Clinton sokkal felkészültebb, mint akár ő maga volt, akár egykor Bill Clinton, amikor elnyerték az elnökséget, hanem azt is, hogy Donald Trump minden idők egyik legfelkészületlenebb elnökjelöltje, akit sem tudása, sem temperamentuma nem tesz alkalmassá, hogy az Egyesült Államok első embere legyen. A milliárdos nevének említésére felzúgó tömeget pedig bíztatja az elnök: „Ne fújoljatok, szavazzatok!”

Obama közbenjárására nagyon is nagy szükség van, mivel a korai szavazás adataiból az világlik ki, hogy az afrikai-amerikai választók, akik 2008-ban és 2012-ben is nagy tömegben voksoltak Obamára, idén kevésbé motiváltak. Eddig Floridában és Észak-Karolinában is jóval kevesebben éltek a korai szavazás lehetőségével, mint négy évvel ezelőtt. Igaz, Floridában a spanyol ajkú amerikaiak viszont a korábbiaknál nagyobb számban szavaznak, az ő lelkesebb támogatásuk azonban önmagában kevés lehet ahhoz, hogy Clinton összehozza Obama egykori győztes választói koalícióját.

A Five Thirty Eight portál statisztikus guruja, Nate Silver szerint New Hampshire állam ingadozó szavazóira érdemes nagyon odafigyelni. A szakértő szerint Clinton „tűzfala”, a biztosan elnyerhető demokrata államok sora, korántsem olyan szilárd, mint Obamáé volt. New Hampshire államban egy friss felmérés szerint Trump 1 százalékkal vezet, méghozzá úgy, hogy összesen ötöt jött fel. Ez azért érdekes, mert sok ott a független szavazó, s az elnökválasztást eldöntheti, hogy a független választók végül melyik jelölt mellé állnak. Clinton gyengülőben van Maine államban is, s ha mindkét helyen veszít, Trump megszerezheti a 270 elektort, miközben valószínűleg összességében kevesebb szavazatot kap, mint Clinton. (Azaz, megismétlődne a 2000. évi Bush-Gore-féle állás). A portál azonban e spekulációk ellenére is 66,5 százalékra teszi Clinton, s 33,5 százalékra Trump győzelmét.

A New York Times/CBS News friss felmérése szerint is igen szoros a verseny, Clinton 45, Trump 42 százalékot érne el, a libertariánus Gary Johnson 5, a zöldpárti Jill Stein 4 százalékon áll. Tíz megkérdezett közül nyolc azt válaszolta, az idei elnökválasztást nem izgalmasnak, hanem visszataszítónak tartja, s ez a két elnökjelölt magas elutasítottságában is megmutatkozik. A republikánus szavazók 85 százaléka szerint a Republikánus Párt megosztott, de így is 39 százalék véli, hogy Trump jelöltsége jót tett a pártnak. A demokrata szavazók 73 százaléka szerint a Demokrata Párt egységes, Clinton jelöltségét illetően mégis megosztottak, 46 százalék szerint jó a párt számára, 17 százalék szerint rossz, 35 százalék szerint közömbös. Tíz közül hat választó nyilatkozott úgy, hogy az utolsó pillanatban történt leleplezések befolyásolják a szavazatát, 10-ből négyen Trump szexuális zaklatási ügyei miatt változtatnának, hárman Clinton e-mail-botrányát találják megfontolandó tényezőnek.

Míg Barack Obama támogatottsága magas, 52 százalék elégedett a teljesítményével, a demokrata elnökjelöltről kevésbé jó a vélemény. A szavazók csupán 32 százaléka szerint szavahihető Clinton. Tízből négy demokrata szavazó, tízből hat független választó igen borúlátó: úgy vélik, a volt First Lady győzelme esetén nem fog tudni túllépni a megosztottságon, s képtelen lesz egyesíteni Amerikát.