Ha nem is teljes egészében, de legfontosabb következtetéseit bemutatva már a napokban elkészülhet az a belső vizsgálati jelentés, melyet a bőnyi rendőrgyilkosság körülményeinek feltárására rendelt el az országos főkapitány – értesült a Népszava. A dokumentum lényegéről már a parlament nemzetbiztonsági bizottságának hétfői ülésén tájékoztathatják a testület tagjait.
Mint arról lapunkban is beszámoltunk, Győrkös István, az ismert neonáci-hungarista szervezetek egyik vezéralakja a bőnyi otthonában tartandó házkutatásra érkező rendőrökre lőtt és halálosan megsebesítette Pálvölgyi Péter őrnagyot, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kiemelt főnyomozóját.
Katonai tiszteletadással, a belügyi és a rendőri vezetés jelenlétében több százan búcsúztak Pálvölgyi Pétertől. A hősi halált halt, és posztumusz alezredessé előléptetett 46 éves egykori főnyomozót lakóhelyén, Pilisszentkereszten helyezték örök nyugalomra. Emlékére – a búcsú pillanataiban – országszerte egy percre megálltak a rendőrautók és az egyenruhások szirénaszóval tisztelegtek társuk előtt.
Egyelőre nem világos, kinek a hibája, hogy az előzetes ismeretek szerint is több engedéllyel tartott, illetve engedély nélküli fegyverrel is rendelkező férfi elfogására és a házkutatás biztosítására nem a Terrorelhárítási Központ (TEK) vonult ki. Az már most tényként jelenthető viszont ki, hogy az intézkedés előkészítésének hiányosságai vezethettek a rendőr halálához.
Múlt hét szerdán, reggel nyolc óra után alig pár perccel riasztották a Terrorelhárítási Központot Bőnyről, ahol az NNI kiemelt főnyomozója, Pálvölgyi Péter már súlyos fejsérüléssel feküdt Győrkös István házában, de még élt – írja a hvg.hu.
A lap által is látott házkutatási határozatból kiderül, hogy a rendőri intézkedésnek nem csupán Győrkös volt a célpontja, és hogy többek között gépkarabély is lehetett a házban. Az ilyen esetekről egy kormányrendelet egyértelműen fogalmaz. Eszerint a TEK kizárólagos hatáskörrel végzi a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható fegyveres személyek előállítását.
Teljesen egyértelmű volt, hogy az NNI-nek eszerint kellett volna eljárnia és értesítenie a TEK-et, mégsem tette. Még a helyszínen is lett volna lehetőség arra, hogy időben riasszák a TEK-et, Győrkös ugyanis először nem akarta beengedni a kiérkező rendőröket.
Hogy ki, hol és mikor hibázott az események láncolatában, azt a vizsgálat megállapításainak ismeretében fegyelmi, de akár büntetőeljárás keretében is tisztázni fogják, ebben a belügyi vezetés eltökélt, még, ha magasabb szinten kell is megtalálni a felelősöket – jelezte rendőrségi forrásunk.
Győrkös ügyvédje egyébként közölte, hogy védence együtt kíván működni az ügy vizsgálóival, és részletes vallomást akar tenni. A Borsnak azt is elmondta, hogy az ügyészség jövő hét elején hallgatja ki Győrköst.