olajszennyezés;madarak;Deepwater Horizon;BP-katasztrófa;

2016-11-18 06:38:00

Szárazföldön is gyilkol a BP-katasztrófa olaja

A BP olajipari óriás Deepwater Horizon nevű kitermelő tornyának 2010-es robbanásakor kiömlött olaj maradványait fedezték fel szárazföldi állatok által elfogyasztott madarak tollán és emésztőrendszerében louisianai kutatók.

Az Environmental Research Letters című tudományos lapban közölt tanulmányuk szerint ez az első alkalom, hogy kimutatták, az olajkatasztrófa során kiömlött olaj bejutott a szárazföldi állatok táplálékláncába - írja a BBC News.

A BP brit olajipari óriás Mexikói-öbölben lévő, Deepwater Horizon nevű olajkitermelő tornyán 2010 áprilisában robbanás történt, majd tűz ütött ki: tizenegy munkás meghalt, 1500 méteres mélységben heteken át áramlott nyersolaj és földgáz az öbölbe, becslések szerint mintegy 790 millió liter ömlött a vízbe.

Szakértők szerint az összes kiáramlott olaj 10-15 százaléka lesüllyedt a Mexikói-öböl fenekére. Ott bekerült a táplálékláncba és károsítja a halakat és korallokat. Mint Bonisoli Alquati, a kutatás vezetője a BBC Newsnak kifejtette, kutatásuk rávilágít arra, hogy az olaj nem marad ott, ahol kiömlött, nagy valószínűséggel más ökoszisztémákban is megjelenik.

Hozzátette, úgy véli, a jövőben a mélytengeri olajkitermelés kockázatelemzéseinél figyelembe kell venni mind a tengeri, mind a szárazföldi ökoszisztémákat, mivel rengeteg állat él a két rendszer elmosódó határán.