Orbán kormánya 2018-ban leváltható, ehhez azonban világos menetrendre és egyszerű üzenetekre van szükség - közölte szombaton pártja országos választmányának tagjai előtt az MSZP elnöke. Molnár Gyula szerint a cél nem lehet más, mint a kormányváltás, ám ehhez nemcsak a baloldali, hanem a bizonytalan szavazókat is meg kell szólítaniuk. "Ma tízből hét ember egyértelműen változást akar, tízből kilenc úgy gondolja, hogy az egészségügy és a gazdasági folyamatok rossz irányba mennek, a többségnek elege van a fideszes urizálásból. Nekünk az a dolgunk, hogy őket szólítsuk meg, hogy programot és új reményt adjunk Magyarországnak" - fogalmazott a pártelnök, aki a menetrendet is meghirdette.
Jövő év március 15-ig megfogalmazzák azokat az alapelveket, amelyek a "váltsuk le Orbán Viktort!" szlogenen túl megmutatják, milyen Magyarországot szeretnének. Januárban elkezdik bemutatni a szocialista párt szakmai elképzeléseit, ami egy kormányprogram alapja lehet és bemutatják az egyes szakterületek képviselőit. Szintén a jövő év elején javaslatot tesznek a baloldal közös köztársasági elnök-jelöltjének személyére. A párt még az idén megnevezi 106 egyéni képviselőjelöltjét és elkészíti előválasztási koncepcióját, amely alkalmas lehet a demokratikus ellenzék legesélyesebb politikusainak kiválasztására.
Még nincs választási év, ennek ellenére mindenki azt kérdezi tőlük, hogyan fogják másfél év múlva legyőzni a Fideszt, ami Molnár szerint rendjén is van. Ám óvott attól, hogy ugyanazt a hibát kövessék el, mint 2014 előtt, amikor a kormánypárt elérte, hogy az ellenzéki pártok csak arról beszéltek, kivel, hogyan kell összefogni. Arról viszont, hogy miért kell leváltani a Fideszt és milyen Magyarországot akarnak alig esett szó.
Bomlik az Orbán-rendszer, az emberek Molnár szerint már nem hisznek a "helikopteres plebejusoknak" és azoknak, akik több milliós öltönyöket dobnak ki a szemétbe, miközben másfél millió ember havonta 55 ezer forintnál kevesebből él, 200 ezer gyermek éhezik, minden negyedik magyar a szegénység miatt nem jut rendes élelemhez. Az MSZP olyan országot akar, ahol nem az elit dönt az emberek soráról, hanem a tehetség és a szorgalom. "A Fidesz ma Magyarországon a kisebbség kormánya, Orbán Viktor pedig a kisebbség miniszterelnöke", miközben a többségnek nincs kormánya - állította a pártelnök, aki a Jobbik felé is szúrt egyet, amikor arról beszélt, hogy a megoldandó gondokkal senki nem törődik, "a Fidesz és a Jobbik a családon belül vitatkozik a másik nemi életéről". Molnár szerint "itt az ideje, hogy a tehetősek járuljanak hozzá a közös jövőhöz, és a nehéz sorban élők kapjanak lehetőséget a felemelkedésre".
A vitás területek közül az egészségügyet említve elsőként, kiemelte, hogy az ápolók, orvosok elmennek, aki marad, az nagyon kevés pénzért, nehéz körülmények között dolgozik. A szocialisták változtatni akarnak és ígérik, mindenki számára elérhetővé teszik a gyógyulást. A Fidesz szerinte nem foglalkozik a nyugdíjasokkal, a bérből élőkkel, és a jövővel sem: miközben mindenki tudja, hogy az egyetlen lehetséges kiút a negyedik ipari forradalom miatt bekövetkező foglalkoztatási válságból a modern oktatási rendszer, Orbán összeszerelő országot teremt. Ezzel szemben a szocialisták olyan Magyarországot akarnak, ahol a szavak visszanyerik valós tartalmukat: ha gazdasági okokra hivatkozva bezárnak egy újságot, akkor az a sajtószabadság megsértése; az irányított közbeszerzés az korrupció; az ujjlenyomat nélküli barát, ha körözi őt az FBI, akkor nemzetközi bűnöző.
Az nem kormányzás, "ha két farkas és egy bárány, ugyan demokratikusan, de eldöntik, hogy mi lesz aznapra az ebéd" - közölte a pártelnök hozzátéve, ez a Fidesz kormányzás lényege. A szocialisták ezzel szemben modern oktatást, igazságos adórendszert, megfizethető egészségügyet kínálnak. Képviselni fogják a szociálisan hátrányos helyzetűeket, a munkájukból nehezen megélőket, a munkanélkülieket, a nyugdíjasokat, valamint a nőket. "Ha lesz rá lehetőségünk, egy új kárpótlási törvényt is bevezetünk, az Orbán-rendszer kárvallottjainak a kárpótlására" - mondta.
Molnár állította, az októberi kvótareferendum megmutatta, szavazóik bíznak az MSZP-ben és nem engedik elvenni a párttól a baloldal vezetőjének szerepét. Itt az ideje, hogy a választókerületekben is megmutassák magukat, hiszen egyéni körzetekben kell nyerni. A sikerhez 4-5 millió emberrel kell többször is találkozniuk a voksolásig - közölte.
Jó lenne egy "valódi, mérsékelt konzervatív párt" a Fidesz és a Jobbik ellensúlyozására - folytatta a helyzetértékelést Molnár Gyula. Ilyen konzervatív párttal ugyanis a szocialisták együtt tudnának működni olyan alapvető kérdésekben, mint a határon túli magyarság ügye, az egyházak vagy az unió megítélése. A pártelnök reményét fejezte ki, hogy az ellenzék pártjai visszatérnek a tárgyalóasztalhoz, majd partnereik közé sorolta a szakszervezeteket és a civileket is.
Szakítani kell a feleselő, reagáló politikával, saját víziót, alternatívát kell kínálni - erről már Hiller István, az MSZP országos választmányának elnöke beszélt a szombati ülésen. Szerinte létezik egy másik Magyarország, a hatalmon kívüliek országa, ez az MSZP bázisa és nekik világos üzenetekre van szükségük. A társadalom többsége már nem a hatalmon lévőket támogatja, de kell egy érthető, személyekben és gondolatokban is megfogható alternatíva. Ennek a lehetőségnek a megteremtése az MSZP felelőssége, ezért szakmai kabineteket alakítottak és a választmány szervezésében Hiller megválasztása óta megkezdődött a szocialista párt értelmiségi holdudvarának újrateremtése. "Rendezni kell a sorokat, újra lerakni a cölöpöket" - közölte, hozzátéve, a szakmai kabinetekben egyre többen gondolkodnak és vitatkoznak, aminek eredményeiből megszülethet a baloldal új stratégiája. Bejelentette, a kongresszus után 37 embert keresett meg, 34-en elsőre igent mondtak, ketten kimentették magukat, ők külföldön dolgoznak, egy mondott nemet. Ezt az arányt a szavazáson is elfogadná. A 17 kabinetben másfél százan dolgoznak és Hiller reméli, ez az összefogás sikert hoz.