palesztinok;Fatah;Mahmúd Abbász;Ramallah;

- Tisztújításra készül a Fatah

Hetedik kongresszusára készül a palesztin Fatah mozgalom: a Nyugati-partot, Gázát és a külhoni diaszpórát képviselő, mintegy másfél ezer küldött részvételével ma kezdik meg a tanácskozást Rámalláh városában. A tervek szerint új helyettest választanak a Palesztin Hatóság élére, így a gyűlés közvetve az egész közel-keleti rendezés, az izraeli-palesztin viszony kilátásaira is rányomja majd bélyegét.

Utoljára 2009-ban tartottak hasonló kongresszust: akkor egy jóval hosszabb, húsz esztendős kihagyást lezárva ültek össze a delegátusok. A palesztin mozgalmon belüli erőviszonyok bonyolultságát szem előtt tartó megfigyelők óvakodnak határozott jóslatokkal előállni a Palesztin Hatóság elnökének, Mahmúd Abbásznak a jövőjéről. Abbász egészségügyi problémái ellenére nem készül lemondani, de a legtöbben arra számítanak, hogy a tervezett tisztújítás során kijelölik Abbász lehetséges utódját, aki halála esetén biztosíthatná a zökkenőmentes átmenetet. A politikus többször ellentétbe került egyes arab államokkal, amelyek időnként a pénzügyi támogatás csökkentésével is igyekeztek megerősíteni a Fatahra gyakorolt befolyásukat. Hírek szerint nyomást gyakorolnak Abbászra, hogy engedélyezze nagy riválisának, a száműzetésben élő Mohammed Dahlannak a visszatérését.

A Fatah eredetileg 1960-ban jött létre Kuvaitban, vezetője évtizedeken át Jasszer Arafat volt. A sajtójelentésekben komoly visszhangot kapott, hogy ezúttal a küldöttek körülbelül 11 százaléka nő – ilyenre a korábbi kongresszusokon nemigen akadt példa. A legutóbbi tanácskozáson a gázai delegátusok nem tudtak elmenni, mert a Gázát uraló, radikális Hamász nem engedélyezte elutazásukat – most viszont a jelentések szerint nem gördítenek akadályt részvételük elé.

Hollandiában a parlament ma szavaz a burka-viselés tilalmáról. A törvényjavaslat értelmében tilos az arcot eltakaró fátylat viselni közlekedési eszközökön, oktatási, egészségügyi intézményekben és a kormányhivatalokban.