A német kancellár nyolcvanperces beszédében rámutatott, akkor humanitárius szükséghelyzet alakult ki az országban. A menekültek ugyanis Németországban kerestek oltalmat a háború, az üldöztetés elől. Beszédében világossá tette, hogy nem mindenki, aki az ország területére érkezett, telepedhet le, küzdeni kell a menekülés okainak megszüntetéséért, s hazájuk térségében kell segíteni a menekülteket.
Nagy tapsot kapott, amikor köszönetet mondott azoknak az önkénteseknek, akik segédkeztek a 2015-ben Németországba érkezett 890 ezer elhelyezésénél. A bevándorlásellenes, szélsőjobboldali Pegida mozgalom megmozdulásaival kapcsolatban azt közölte, nem jelenthetik ki néhányan magukról azt, hogy ők képviselik a népet.
Merkel beszédében a burka betiltása mellett foglalt állást. Kifejtette, a CDU meg akarja akadályozni az arc teljes elfedését. Ezt a kijelentését is nagy tapssal jutalmazta a mintegy ezer jelenlévő.
Külpolitikai kérdéseket illetően a kancellár bírálta Oroszországot a Bassár el-Aszad elnök fémjelezte szíriai rezsim támogatásáért és az Aleppó elleni légicsapásokért. Szégyenletesnek nevezte, hogy mind a mai napig nem tudtak humanitárius folyosót létrehozni a segélyszállítmányok számára. „Tovább kell harcolnunk ezért” – fejtette ki. Bírálatát fogalmazta meg amiatt, hogy miközben Németországban gyakran tüntettek az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás, az igen lassan körvonalazódó TTIP ellen, a légitámadások miatt nem voltak megmozdulások.
Közölte, nem gyengülhet az EU, s ezért a németeknek is mindent meg kell tenniük.