új elnök;tisztújító kongresszus;Magyar Öttusa Szövetség;Bretz Gyula;

Marosi Ádám FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Ütött az utolsó óra az öttusában

Ütött az utolsó óra az öttusában - többek között ezt mondta Marosi Ádám, világbajnok, olimpiai bronzérmes versenyző a Magyar Öttusa Szövetség tisztújító közgyűlésén, ahol a küldöttek Réczei Géza elnök leváltásáról döntöttek, és helyette a 76 éves - 60 éve a sportágban tevékenykedő - Bretz Gyulát bízták meg a szervezet irányításával a következő négy évre.

A sportoló hangsúlyozta: nagyon komoly gondok vannak a sportágban, a versenyzők hiányolják az erkölcsi támogatást, a pozitív visszajelzéseket a vezetők részéről. Szenvedélyes beszédében Marosi azt mondta, a sikerben sokan szeretnek sütkérezni, a kudarcok esetén senki sem áll a sportolók mellé.

A riói nyári olimpia előtt a szövetség két aranyérem megszerzését jelölte meg hivatalos célkitűzésként, ehhez képest még pontszerző helyen sem végzett senki a négy magyar induló közül. A legjobb eredményt Marosi érte el, aki 12. lett. Beszédében az öttusázó kitért arra is, hogy bár a riói olimpiai szereplés óriási kudarc volt, senki sem vállalta ezért a felelősséget.

Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány a játékokról készült beszámolójában jó szereplésről írt, a reméltnél gyengébb szereplést a balszerencsével és azzal indokolta, hogy rossz lovakat sorsoltak ki a magyaroknak. Ezt a beszámolót a Magyar Olimpai Bizottság (MOB) nem fogadta el.

Ilyen előzmények után nem volt meglepő az elnökváltás. Az újjáalakult szövetség általános alelnöke az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok Vörös Zsuzsanna lett, a másik két alelnök Andrási Péter és Szabó György. Az új vezetés feladata annak elérése, hogy a magyar öttusasport visszakerüljön a világ élvonalába, ahova évtizedeken át tartozott.

Hónapok óta tiltakoznak az észak-dakotai sziú indiánok a Dakota Access nevű olajvezeték megépítése ellen, amely szent területeiken is keresztül haladna. A tüntetések novemberben összecsapásokba torkolltak, sok aktivista súlyosan megsérült. A vezeték építése egyelőre szünetel, az illetékes katonai hatóság új környezetvédelmi tanulmányt rendelt el. Az amerikai hadsereg veteránjai közül több százan járultak a sziú törzsfőnök elé, hogy bocsánatot kérjenek az indiánok ellen elkövetett bűnökért.