A megválasztott elnök e héten bejelenti, ki kerül a State Department élére, több médium is úgy értesült, hogy a milliárdos várhatóan Tillersont jelöli. Trump a FoxNewsnak adott vasárnapi interjújában dicsérte Tillersont, de nem erősítette meg, hogy tényleg őt jelöli.
Az egyik korai esélyes, Rudy Giuliani, New York egykori polgármestere múlt héten közölte, már nem pályázik a tisztségre. Giuliani a Trump-kampány egyik legeltökéltebb támogatója volt, s az átmenetet vezénylő csapat alaposan átvilágította üzleti ügyeit, s nem találtak összeférhetetlenségi problémákat, valamilyen okból mégis kiesett a milliárdos kegyeiből. Trump komolyan fontolóra vette, hogy egyik leghangosabb bírálóját, Mitt Romney volt massachusettsi kormányzót, a 2012-es republikánus elnökjelöltet kéri fel a külügyi tárca vezetésére, ellene viszont a Trump-csapat keményvonalasai berzenkedtek, köztük Kellyanne Conway, Trump szóvivője.
Tillerson kinevezése több szempontból is baljós választás lenne, a 64 éves Tillerson ugyan tapasztalt vezető, aki menedzseri képességeit tudná hasznosítani, másfelől ugyanakkor egy olajtársaság volt főnökeként aligha lenne a környezetvédelem szószólója a nemzetközi porondon. Az Exxon Mobil vezérigazgatója az összes jelölt közül legközelebb áll Vlagyimir Putyinhoz, azóta ismerik egymást, mióta Putyin Borisz Jelcin helyébe lépett.
Cégének legalább 10 koncessziós szerződése van oroszországi olajkutatásra, s ez ismét csak összeférhetetlenségi problémák forrása lehet, amit a szenátusi jóváhagyásnál felhozhatnak Trump jelöltjével szemben. Tillerson azok közé tartozott, akik élesen bírálták az Oroszország elleni amerikai szankciókat, amelyek miatt vállalata legalább 1 milliárd dollárt veszített. Bob Menendez demokrata szenátor „riasztónak és abszurdnak" minősítette Trump választását.