Törökország;trollhadsereg;

2016-12-14 11:55:00

Trollhadsereg több ezer virtuális katonával

Egy kiszivárgott dokumentum tanúsága szerint a török kormány valóságos trollhadsereget tart fenn azzal a céllal, hogy kontrollálja a közösségi oldalakat.

 Nemcsak a Facebookon és a Twitteren, hanem a német médiában megszokott, hogy a hozzászólásokban gyakorta szinte hisztérikusan védik Recep Tayyip Erdogan elnököt. Azokat pedig, akik bármi negatívumot írnak róla, vagy a török kormánypártról, az AKP-ról, hazugsággal vádolják. Ennek oka az lehet, hogy a kormányzat professzionális csapatot tart fenn, mintegy 6000 fővel, akik feladata álnéven íródott kormánypárti kommentárok közzététele, kivált a Twitteren, amely különösen népszerű az országban. A trollhadsereget orosz mintára hozták létre.

A Welt am Sonntag megszerezte azt a 15 oldalas dokumentumot, amely betekintést enged abba, hogyan is működik ez a rendszer. Ez a szöveg Berat Albayrak energiaügyi miniszter postafiókjából származik. A tárcavezető Erdogan elnök veje. Szeptemberben a baloldali radikális RedHack nevű hackercsoport törte fel Albayrak levelezését, mintegy 60 ezer levélről van szó, ezeket aztán az ellenzéki török médiának továbbították. A napokban aztán a teljes tartalmat feltették a Wikileaks portáljára.

A török kormány 2013-as isztambuli tüntetéshullám során szembesült azzal, hogy hiába szerzett meg egy sor médiumot, a fiatalok által használt közösségi médiát nem vonta az ellenőrzése alá vonni. A Gezi parki tüntetéseket is a közösségi médián szervezték. A kormány ekkor döntötte el, hogy virtuális gyárat hoz létre, ezzel fokozatosan átvenné az ellenőrzést ezen oldalak felett. Fordítókat, elemzőket alkalmaztak. A hozzászólásokban összeesküvés-elméleteket terjesztettek, bűnbakokat találtak. Néhány hét alatt 6000 trollt alkalmaztak. Gyakran azonban ez a virtuális hadsereg sem volt elég, ezért Ankara időről időre betiltja a Twittert és a Youtube-ot, amelyeken az ellenséges véleményeknek adnak hangot. Amikor november elején vezető kurd politikusokat tartóztattak le, a teljes kurd területen megszűnt az internetszolgáltatás. Csak a puccs napján, 201 közepén működött minden gond nélkül az internet. Sokan emiatt kételkednek abban, hogy valóban katonai hatalomátvétel kísérletéről volt-e szó. Erre vonatkozó információra azonban nem bukkantak Erdogan vejének elektronikus levelei között.