Európai Parlament;elnökválasztás;Martin Shulz;Antonio Tajani;

Kínos helyzet az Európai Parlamentben

Kínos helyzet alakulhat ki az Európai Parlamentben. Január 17-én választják meg a távozó EP-elnök utódját, s várhatóan az új elnököt a szélsőséges, euroszkeptikus pártok szavazataival tehetik meg az uniós parlament első emberének. Kaotikus választás várható.

Meglepő eredmény született az Európai Néppárt szavazásán. Az olasz Antonio Tajanit ugyanis már az első körben nagy fölénnyel szavazták meg az Európai Parlament elnökjelöltjének. A strasbourgi voksoláson megelőzte az szocialisták és a Zöldek által is elfogadhatónak vélt ír Mairead McGuinnesst, a szlovén Alojz Peterlét és a francia Alain Lamassoure-t. Tajani megválasztása után azt közölte, Brüsszel és Strasbourg nem válhat a bürokrácia birodalmává, hanem a demokráciáért kell síkra szállnia, s közel kell lennie az emberekhez.

A 63 éves jogász végzettségű politikus Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia jelöltje, jó viszonyt is ápol az egykori miniszterelnökkel. Tajani régi motoros az EP-ben: 1994 óta tagja az Unió parlamentjének, s 2014 óta pedig az egyike a 14 alelnöknek. Egy ideig uniós biztosként is szolgált. Tajanira szavazott a 217 jelenlévő néppárti képviselő közül 94. McGuinness csak 57 voksot kapott.

Antonio Tajani személye számos vitát gerjesztett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

Antonio Tajani személye számos vitát gerjesztett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

Mint a Spiegel írja, a sors iróniájának tekinthető, hogy a Brexittel kapcsolatos népszavazás, illetve Donald Trump amerikai elnökké való megválasztásának évében dönt a néppárti frakció olyan elnökjelölt személye mellett, aki Berlusconi, az „európai populizmus ősapja” híve.

Megválasztása még sok gondot jelenthet az EP számára. Személye ugyanis elfogadhatatlan mind a szociáldemokratáknak, mind a környezetvédőknek, de a baloldali frakció számára is. S a liberálisok többsége is elutasítja személyét. A néppártiak és a szociáldemokraták elviekben megállapodtak abban, hogy az EP mandátumának félidejében a szociáldemokrata Schulz helyére jobboldali politikust választanak meg az EP elnökének. Csakhogy így példátlan túlsúlyba kerülnének a konzervatív politikusok az európai intézményrendszerben, hiszen az Európai Tanács és az Európai Bizottság élén is jobboldali politikus áll Donald Tusk, illetve Jean-Claude Juncker személyében. A szociáldemokraták ezért az informális nagykoalíció felmondása mellett döntöttek, s úgy határoztak, hogy olasz frakcióvezetőjüket, Gianni Pittellát indítják a januári EP elnöki szavazáson.

Olasz párharc várható tehát január 17-én, a végeredmény azonban erősen kétséges. Valószínű, hogy az első és a második szavazási körben egyikük sem szerez majd abszolút többséget, de alighanem a harmadik kör után sem száll fel a fehér füst. A negyedik körben már egyszerű többség is elég, ám előállhat az a kínos helyzet, hogy Tajanit Marine Le Pen euroszkeptikusai segíthetik győzelemhez. Ez pedig több konzervatív politikus számára is horrorszerű forgatókönyvvel érne fel.

Manfred Weber, az Európai Néppárt német frakcióvezetője is el akarja kerülni ezt az eshetőséget. Egy nappal a szavazás előtt, kedden képviselőtársai lelkiismeretére próbált építeni azt hangoztatva, semmiképpen sem szabad esélyt adni Európa ellenségei számára, vagyis nem adhatják meg a lehetőséget arra, hogy ők döntsenek az EP elnökének személyéről. Ezért – mint rámutatott – konszenzust kell keresni, s olyan jelöltet találni, aki hidakat épít.

Sokan azonban nincsenek meggyőződve arról, hogy Tajani ilyen személy lenne. Múlt hét keddjén jelentette be indulását az EP elnökségéért, pénteken pedig már azt mondta, hogy baloldali ellenlábasa, Pittella csak jót mondott róla. E kijelentésével kapcsolatban azonban komoly kétségek merültek fel. Pittella ugyanis Tajani megválasztása után azt közölte, ilyen körülmények között nem lehet folytatni az informális nagykoalíciót.