választás;szövetségi kapitány;Benedek Tibor;Magyar Vízilabda Szövetség;elnökségi ülés;

2016-12-15 06:50:00

Tizenhárman versenyben

A múlt pénteki határidőig tizenhárman adták le pályázatukat a Magyar Vízilabda-szövetséghez (MVSZ), amely ma elnökségi ülésen, titkos szavazással dönti el, ki lesz a férfi válogatott új szövetségi kapitánya. Eldől tehát, ki veszi át az irányítást Benedek Tibortól, aki októberben jelentette be, nem kívánja megújítani december végén lejáró szerződését.

Az eredeti tervek szerint mindenki lehetőséget kapott volna arra, hogy rövid ideig tartó személyes prezentációval védje meg pályázatát, a sok jelölt miatt azonban lehet, hogy erre nem kerül sor, ráadásul nem minden pályázó tud jelen lenni személyesen az ülésen.

A szövetség alapszabálya nem rendelkezik arról, hogy a kapitányi pályázatok elbírálása után miként kell kiválasztani a jelöltet. Annyit tudni, hogy az elnökség megbízásából Kemény Dénes elnöknek a csütörtöki elnökségi ülésig valamennyi jelölttel beszélnie kellett, s személyes tapasztalatait nyilvánvalóan megosztja majd a testület tagjaival az elnökség zárt ülésén. Arról viszont magának az elnökségnek kell döntenie, hogy mi lesz a határozathozatal rendje, hány szavazással szűkítik a mezőnyt addig, amíg meglesz a győztes.

Nehéz feladatra vállalkoznak a jelöltek, ugyanis a magyar válogatott az elmúlt két olimpián nem állhatott dobogóra. Benedek Tibor 2013 óta irányította a férfi nemzeti csapatot, legnagyobb sikere a válogatottal a 2013-as világbajnoki aranyérem. 2014-ben második lett csapatával az Európa-bajnokságon, 2016-ban Eb-bronzérmet szerzett, a riói nyári olimpián pedig az 5. helyen végzett. Már csak azért sem egyszerű a helyzet, mert a válogatott húzóemberi öregednek, a fiatalok pedig egyelőre nincsenek azon a szinten, hogy egy világversenyen valóban aranyesélyesként tartsanak bennünket számon.

A szakemberek ismertségét, játékos múltját és edzői eredményeiket tekintve a tizenhárom jelöltből hárman lehetnek valóban esélyesek a pozícióra. A 42 éves Dabrowski Norbert játékosként háromszoros magyar bajnoknak vallhatja magát, majd a BVSC-nél kezdte edzői pályafutását. Jelenleg a kupagyőztes, bajnokesélyes ZF-Eger mestere. Három éven át másodedzőként segítette Benedek Tibor munkáját, 2013-ban tagja volt a világbajnokságot nyert magyar válogatott stábjának.

A szintén 42 esztendős, olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok Märcz Tamás játékos pályafutása során négy magyar és két olasz bajnoki címet is bezsebelt. Jelenleg a BVSC edzője, ám Merész András mellett volt már a női válogatott másodedzője, s kapitányként is felvetődött a neve.

A 49 éves Vincze Balázs ötszörös magyar, négyszeres jugoszláv és kétszeres török bajnok, kétszeres Bajnokok Ligája-győztes. A magyar válogatottban 358 mérkőzésen szerepelt, kétszeres Európa-bajnok, világbajnoki ezüst- és bronzérmes, Világkupa-győztes. Edzői munkáját a BVSC-nél kezdte, s immáron az egyik legtapasztaltabb ob I-es edzőnek számít. A Szegeddel három Magyar Kupát nyert, jelenleg az OSC-Újbuda csapatát irányítja. Négy évvel ezelőtt a három pályázó egyike volt a Kemény Dénes visszavonulásával megüresedő szövetségi kapitányi posztra. Akkor Benedek Tibort választotta az elnökség.