Hirdetések;Moszkva;Tokio;Kuril-szigetek;

Abe Sinzo japán kormányfő ősi dzsúdó harcművészet megtekintésére invitálta a cselgáncsrajongó Vlagyimir Putyin orosz elnököt FOT

- Kuril-szigetek - Nincs áttörés

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Abe Sinzo japán kormányfő kétnapos tokiói tárgyalásai során több mint 60 megállapodást írtak alá Japán és Oroszország együttműködéséről. A Kuril-szigetek hovatartozását érintő területi vitában nem született áttörés.

Putyin és Abe egyetértett abban, hogy új alapokra kell helyezni az orosz-japán kapcsolatokat. A japán miniszterelnök azt javasolta, hogy lépjenek túl a múlt megosztottságának, s közös gazdasági együttműködéssel vessenek véget a második világháború óta nem rendezett területi vitának. A Japánban Északi Területekként emlegetett négy kis sziget helyzetének rendezése nyomán megszülethetne a háborút lezáró békeszerződés Japán és Oroszország között. Az orosz elnök és a japán kormányfő tokiói sajtóértekezletén úgy vélekedett, megtették „az első lépést” a viszony rendezése felé. Ez egyelőre csak annyit jelent, hogy tárgyalások kezdődnek a halászat, a turizmus, az egészségügy és a környezetvédelem kérdéskörében.

Abe Sinzo ugyanakkor hangsúlyozta, önmagában az, hogy mindkét fél kifejtette saját álláspontját, nem visz közelebb a rendezéshez. „Tegyük félre a múltat, és keressünk olyan megoldást, amely mindkét félnek előnyös. Ne okozzunk csalódást a következő generációnak” – mondta Abe a Reuters jelentése szerint. Putyin visszautasította a feltételezést, hogy Oroszországot csupán a gazdasági előnyök érdekelnék. A tárgyalások keretében összesen hatvan megállapodást és memorandumot írtak alá, több mint huszat az energetikai együttműködésről - írta a TASZSZ hírügynökség. Az orosz és a japán kormány egymilliárd dolláros közös beruházási alap létrehozásáról is megállapodott.

Az orosz elnök és a japán miniszterelnök jelenlétében a Roszatom és két japán minisztérium megállapodást írt alá a nukleáris energia békés felhasználásáról. Ez nem utolsósorban a fukusimai atomerőműnél 2011 márciusában történt súlyos nukleáris baleset következményeinek felszámolásában való együttműködést, a használt nukleáris fűtőanyag elhelyezésének problémakörét érinti.

A pénteki megbeszélések idején jobboldali aktivisták tüntettek Tokióban a miniszterelnök hivatala előtt. Japán ellenzéki politikusok bírálták a japán kormányfőt a Putyinnal folytatott tárgyalások miatt. Kisida Fumio japán külügyminiszter sajtóértekezletén cáfolta, hogy a japán-orosz gazdasági együttműködés megsértené a G7 tagállamai által elfogadott, Oroszországot sújtó szankciókat. A japán diplomáciai vezetője nem lát összefüggést.

Egy utolsó szalmaszálba kapaszkodnak azok, akik abban bizakodnak, hogy az elektori kollégium még meg tudja torpedózni Donald Trump elnökké választását. A bonyolult amerikai rendszerben Trump győzelmét december második szerdája utáni hétfőn – idén december 19-én – véglegesítik, akkor szavaznak ugyanis az egyes szövetségi államokban az elektorok. Ha kellő számú elektor fordulna szembe a milliárdossal, elvileg megváltoztathatnák a választás végeredményét. Ez nagy valószínűséggel hiú ábránd marad.