miniszteri biztosok;

- Biztosan kellenek a kormánynak

Újabb hat miniszteri biztos kinevezését hosszabbította meg a kormány - olvasható a pénteken megjelent Magyar Közlönyben. Közülük a legrégebben Horváth András nyugalmazott rendőr dandártábornok tölti be tisztséget, őt még 2013 júniusában nevezte ki Pintér Sándor belügyminiszter, hogy segítsen felderíteni a 90-es évek "olajos ügyeit" és az ezekkel összefüggő gyilkosságokat.

 A kinevezésről szóló miniszteri utasítás szerint ugyan havonta kell jelentést tennie a tárca vezetőjének, a közvélemény azonban három és fél éve semmilyen hírt nem kapott arról, sikerült-e előre lépni ezekben a bűnügyekben. Ehhez persze hozzátartozik az is, hogy az olajügyek feltárására alakult országgyűlési vizsgálóbizottság 2000-ben elkészült jelentését sem fogadták el soha. Mostanában a közvélemény akkor találkozhatott ismét ezekkel a húszéves ügyekkel, amikor Portik Tamás bírósági tárgyalásairól számolt be a sajtó, ám érdemi fejleményről nem tudni. A HVG korábban azt írta, a miniszteri biztos rendőrségi karrierje éppen ezek miatt az ügyek miatt ért véget, majd Pintér Sándor biztonsági vállalkozásában dolgozott, később saját céget alapított, de az első Orbán kormány idején már a tárcavezető tanácsadójaként szerepelt a minisztériumi listán. Most jövő nyárig újabb fél évre biztos a helye.

Eközben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) három miniszteri biztos kinevezését is meghosszabbítja. Cserháti Péter 2017. június 5-ig koordinálja az Egészséges Budapest Projektet, amely nemcsak az új fővárosi szuperkórházzal kapcsolatos döntéseket készíti elő, hanem megpróbálja összehangolni a fővárosi szakellátás valamennyi szereplőjének tevékenységét. A kormány a fejlesztések koncepcióját és a megvalósítás előkészítését 2017. március 31-ig várja. Cserháti ez előtt a megbízása előtt is miniszteri biztos volt, akkor a rehabilitációs szakellátás fejlesztését készítette elő. A külügyi tárcánál Suha György marad a kapcsolattartó a Magyarország területére kijelölt tiszteletbeli konzulokkal. Horn Gyula egykori sajtótitkára már jó ideje az Orbán-kormánynak dolgozik, 2014-ben az Országgyűlés Hivatalának külügyi főtanácsadója volt, 2015-ben ment át a külügybe. A mostani újabb kinevezéssel jövő május végéig továbbviheti a Záhony-Kisvárda térség és Fényeslitke Ipari Park fejlesztéseinek összehangolását Bogáti János is, aki Seszták Miklós fejlesztési miniszter körzetének felvirágzását koordinálja. A legkevésbé érthető Solti Péter miniszteri biztosi munkája, az ő feladata ugyanis az intézményirányítási és finanszírozási rendszer kialakítása a felsőoktatásban és a közoktatásban. Az ő munkájáról sem hallhatott sokat a választópolgár, az egyetemi átszervezések, összevonások kérdésében szólalt meg párszor, többnyire a vidéki sajtóban, de a közoktatási átszervezésekben is szerepet játszik, a Klebelsberg Intézményfenntartó és a tankerületi központok közötti munka megszervezésében ad tanácsokat jövő májusig. Ahogyan május végéig hosszabbították meg Szekeres Pál miniszteri biztosi kinevezését is, hogy a szociális államtitkárság mellett a fogyatékos emberek társadalmi integrációját koordinálja.

Összesen 63 miniszteri biztos dolgozik a tárcáknál, változó, esetenként államtitkári szintű fizetésekért. Közülük legutóbb november közepén hosszabbították meg 23 kinevezését.

Az osztrák kiadás után ősszel jelent meg magyarul is Paul Lendvai, az Ausztriában élő magyar újságíró nagy sikert arató könyve, az Új honfoglalás. A szerzőt arról kérdeztük: mit fűzne hozzá az év végén augusztusban lezárt kötetéhez.