Japán;Real Madrid;győzelem;labdarúgó klubvilágbajnokság;

2016-12-19 06:52:00

Tényleg Christiano Ronaldo a király

Cristiano Ronaldo csattanós választ adott azoknak, akik úgy vélték, nem ő, hanem nagy riválisa, Lionel Messi érdemelte volna meg a 2016-os év Aranylabdáját, mert már teljesen formán kívül futballozik. A Real Madrid ugyanis a portugál mesterhármasával aratott hosszabbításban 4-2-es diadalt a japán Kasima Antlers ellen a Japánban rendezett labdarúgó klubvilágbajnokság döntőjében. Ezzel szinte tökéletes évet zárt a Real és a portugál sztár is.

A klubvilágbajnokság minden év végén amolyan jutalomjáték. Első ízben 1960-ban mérkőzött meg Európa legjobbja (a Puskás-féle Real Madrid) Dél-Amerika legjobb csapatával (az uruguayi Penarollal). A rendezvény azonban nem örvendett különösebb népszerűségnek a szponzorok hiánya miatt. Több csapat inkább úgy döntött, visszalép tőle.

A nagy változás éve 1980 volt, ekkortól Japánban rendezték a két kontinens legjobb klubjának találkozóját. Az ázsiai országban így próbálták meg népszerűsíteni a labdarúgást. A viadalt Világkupának, Interkontinentális Kupának, de európai-dél-amerikai kupának, valamint a főszponzor alapján Toyota Kupának is nevezték. 2005-től aztán minden kontinens legjobbja részt vesz az időközben FIFA-klubvilágbajnokságnak nevezett eseményen, ettől fogva nemcsak Japán, hanem Brazília, az Arab Emírségek, és Marokkó is otthont adott az eseménynek.

Az 1995-ös Bosman-ítéletig kiegyenlített volt a dél-amerikai és az európai csapatok összecsapása, ám attól az évtől, hogy az európai együttesek tetszés szerint igazolhattak külföldieket, Európán kívüli gárda alig rúghatott labdába. Az eltelt 21 évben csak a Corinthiansnak, a Boca Juniorsnak a Sao Paulónak valamint az Internacional Porto Alegrének sikerült elhódítania a trófeát. Utoljára 2012-ben volt példa arra, hogy nem európai csapat nyerte a klub-vb-t, akkor a Corinthians ülhetett a világ focicsapatainak trónjára.

Most azonban dél-amerikai gárdának még csak a döntőbe sem sikerült beverekednie magát, miután a házigazda Kasima Antlers az elődöntőben elbúcsúztatta a kolumbiai Atletico Nacionalt. A Real Madrid ugyanakkor a mexikói Club América legyőzésével került a vasárnapi fináléba.

A meccs favoritja természetesen a Ronaldóval felálló Real volt, s miközben a spanyol együttesről mindent tudunk, a Kasimáról vajmi kevés ismeretünk lehet. A japán szó jelentése „szarvassziget”. A klubot 1947-ben alapították. Az ország igazi sikercsapata, nyolc bajnoki címet szerzett 1996 óta, az utóbbi tíz évben pedig négyszer állhatott a dobogó legmagasabb fokára. Főleg brazil edzők és játékosok segítségével próbáltak nagy klubot építeni, a jelenlegi keretben azonban csak három légiós van, két brazil és egy dél-koreai. A szakmai munkát is japán tréner irányítja, 2015 júliusában nevezték ki Isi Maszatadát.

A klub-vb döntőjében a Real már a 9. percben megszerezte a vezetést: Modric lövését még védte a japán kapus, Benzema azonban közelről a hálóba helyezett. Úgy látszott ekkor, hogy a királyi gárda sima győzelmet arat, fölényben is volt, de inkább az eredmény tartására törekedett. A japán gárda azonban bizonyította, nem véletlenül jutott el idáig. A 44. percben Varane hibája után Sibaszaki egyenlített, majd már a második félidő elején ugyanő vezetést szerzett csapatának egy gyönyörű bombával.

Ezután azonban jött Ronaldo, aki bizonyította, tényleg ő a torna legjobbja. A 60. percben a Lucas Vázquzez lerántásáért megítélt büntetőt értékesítette. Ezután is állandó veszélyt jelentett a kapura, de balszerencséjére nem tudta megszerezni a vezetést. Sőt, a meccs végén majdnem a japán együttes szerezte meg a győztes találatot. 2-2 maradt a rendes játékidő, következett a hosszabbítás. A 98. percben aztán megtört a jég, Ronaldónak a mezőnyből is sikerült betalálnia: Benzema kiváló kiugratása után talált a hálóba. A 104. percben Kroos lövését fülelte le, s talált a hálóba. 4-2! Ennyi is maradt a végeredmény.

A döntő tehát egyértelműen a portugálról szólt, akinek sikerült történelmet írnia, hiszen a klub-vb-k fináléjában előtte senki sem szerzett mesterhármast. A meccs hőse a találkozó után azt közölte, remek éven vannak túl, hiszen megnyerték a Bajnokok Ligáját, az UEFA Szuperkupáját, most pedig a világ legjobb klubja lett az övék. Mint mondta, az Aranylabdának nagyon örül ugyan, az elismerést azonban nem kaphatta volna meg a többiek segítsége nélkül. A középpályás Casemiro az ellenfelet is méltatta, s kiemelte, nem becsülték le a Kasima Antlerst, a döntőkben amúgy is minden lehetséges.

A győzelem azt is jelenti, hogy a madridiak folytatják félelmetes veretlenségi szériájukat Zinédine Zidane vezérletével: immár 37 mérkőzés óta nem találtak legyőzőre. Mióta a franciát nevezték ki trénernek, az együttes 54 mérkőzést játszott, 40 győzelmet aratott, 12-szer remizett, s mindössze kétszer kapott ki. Ez idő alatt három trófeát is szerzett.