Beírók;terrortámadás;merényletek;

2016-12-21 07:13:00

Elátkozott világ

Hetek óta hallhattuk a tragikus híreket a szíriai Aleppóból. Az elátkozott városban nem volt ivóvíz, élelmiszer, orvosi ellátás. Csak romhalmaz. A damaszkuszi kormányerők és az oroszok légicsapásai a város nagy részét a földdel tették egyenlővé. Sokkoló képeket láthattunk az éhező, segélykérő gyermekekről, de a dráma, valljuk meg, csak részben érintett meg bennünket itt, Európában.

Számunkra a terror egészen más dimenzióját jelenti, ha az embertelenség e „modernkori” válfajával itt kell szembesülünk, kontinensünkön. A 2000-es években már megtapasztalhattuk, hogy a terror nem áll meg Európa határainál. Párizs és Nizza szörnyű példája pedig arra tanított bennünket, nem létezik teljes biztonság, a terroristák ott csapnak le, ahol a legkevésbé számítunk rájuk. Kegyetlenül kihasználják a biztonsági réseket.

A hétfői berlini merénylet a cinizmus mintapéldája. A merénylő egy karácsonyi vásár résztvevőit vette célba egy kamionnal. Olyanokat, akik a szeretet ünnepére készültek, s hozzátartozóiknak vásárolták meg az utolsó ajándékokat. A cél az volt, minél többen haljanak meg. Az ankarai merénylet, amelyben megölték az orosz nagykövetet, ezzel szemben kifejezetten egy személy, az orosz külképviselet vezetője ellen irányult, egy egykori török rendőr így torolta meg a Kreml szíriai szerepvállalását.

Bár a motívum különbözött, egy nagyon fontos közös kapocs létezik a két akció között. Mindkettő a lehető legrosszabbkor jött a helyi kormány számára. A jövő szeptemberi német választásra készülő Angela Merkel a nyári merényletek után kezdte visszanyerni régi népszerűségét, szigorította a bevándorlókat érintő intézkedéseket, s az emberek kezdték elhinni azt, hogy a kormány ura a helyzetnek, képes hatékonyan szembeszállni a terrorral. Most azonban kezdődhet minden elölről a kancellár számára. A török kormánynak viszont azért igen kellemetlen az eset, mert épp Erdogan elnök új legjobb barátja, Oroszország nagykövete ellen irányult, így Ankara ura attól tarthat, ismét fagyosabb lehet a két ország viszonya.

A történelem megmutatta, egyetlen merénylet is háborút idézhet elő. Háború még nincs, de a hétfőihez hasonló akciókkal az emberi léleknek üzennek hadat.